Aktualności

Wmurowanie kapsuły czasu

W środę 23 lipca w przebudowywanym budynku Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” wmurowano kapsułę czasu. 

Rozpoczęta w miesiącu listopadzie ub. roku przebudowa budynku dobiega końca. Pozostała jeszcze do wykonania jedynie końcówka prac wykończeniowych i instalacyjnych. 
Dla uwiecznienia tego znaczącego w funkcjonowaniu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” wydarzenia, postanowiono wbudować w ścianie wewnątrz budynku tzw. kapsułę czasu. 
Aktu wmurowania, w obecności mediów lokalnych, pracowników Regionu i wykonawcy, dokonali: Przewodniczący ZR Józef Mozolewski, jego zastępcy, Skarbnik ZR oraz przedstawiciele firmy projektowej, wykonawcy przebudowy i Inspektor Nadzoru.

 
We wnętrzu kapsuły znajdują się: 
 
1. Akt erekcyjny
2. Złota moneta z wizerunkiem św. Jana Pawła II – nominał 25 zł
3. Srebrna moneta z wizerunkiem Jana Pawła II – nominał 10 zł
4. Moneta okolicznościowa z wizerunkiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki – nominał 2 zł
5. Moneta z wizerunkiem upamiętniająca 10 rocznicę wizyty św. Jana Pawła II z 1979 roku 
6. Moneta okolicznościowa upamiętniająca 15 rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
7. Znaczek NSZZ „Solidarność” 
8. Orzeł w koronie z logo „Solidarności”
9. Wizytówka Przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność – Józefa Mozolewskiego
10. Tygodnik Solidarność
11. Długopis z napisem Region Podlaski NSZZ Solidarność
 
 
Przewodniczący ZR Józef Mozolewski podziękował wszystkim zaangażowanym w podejmowanie decyzji o rozbudowie budynku, a następnie tym, którzy brali udział w długiej procedurze pozyskiwania zgody na warunki zabudowy i pozwolenia na budowę. Słowa podziękowania skierował także do firmy projektowej, głównego wykonawcy i Inspektora Nadzoru. 
 
Ważne, jak stwierdził Mozolewski, jest to, że mimo złowieszczych i tendencyjnych artykułów niektórych gazet, w centrum Białegostoku za pieniądze NSZZ „Solidarność” powstał bardzo ładny budynek, który znacząco poprawi estetykę miasta w tym miejscu, który może być jego wizytówką.
Natomiast wszyscy krytykanci i ludzie, którzy włożyli maksimum sił w zablokowanie tej inwestycji teraz z  pewnością zauważą, że niepotrzebnie tracili czas. Dziś tak samo jak my cieszą się z pozytywnych decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Prezydenta Białegostoku w sprawie pozwoleń, dzięki którym ten budynek można było tak ładnie przebudować.
Przewodniczący Zarządu Regionu zwrócił się ze szczególnymi słowami podziękowania do najemców lokali w naszym budynku, właścicieli i najemców lokali budynków sąsiadujących oraz mieszkańców sąsiednich budynków mieszkalnych; za wyrozumiałość i cierpliwe znoszenie uciążliwości związanych z realizacją przebudowy budynku. 
Zakończenie inwestycji planowane jest w miesiącu sierpniu br.
 
Eugeniusz Formejster
Wiceprzewodniczący ZR
 

 

NSZZ "Solidarność"

Region Podlaski
ul. Suraska 1
15-093 Białystok
tel. (85) 748 11 00
więcej informacji »