Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

TA PIELGRZYMKA BYŁA INNA…

niedziela, 20 Wrzesień, 2020

Początkowo zapowiadano, że ze względu na sytuację pandemiczną, główna msza święta zostanie odprawiona w bazylice jasnogórskiej. Spodziewano się bowiem znacznie mniej pielgrzymów niż zwykle.

 

Jednak na uroczystości przybyło wielu pielgrzymów z całej Polski – w tym dużo skromniejsza niż zawsze delegacja naszego Regionu –  i mszę odprawiono na szczycie jasnogórskim, a pielgrzymi zgromadzili się na błoniach jasnogórskich. Pielgrzymka Ludzi Pracy to pielgrzymka Solidarności, którą zainaugurował błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko organizując ją we wrześniu 1983 dla robotników Huty Warszawa. Rok później do Częstochowy pielgrzymowali już pracownicy z różnych części Polski. Idea błogosławionego ks. Jerzego przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy.

Mszy święte przewodniczył bp Jan Wątroba, metropolita rzeszowski, a homilię wygłosił bp Jan Szal, biskup przemyski.

Przed mszą odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy z pozdrowieniami dla pielgrzymów.

Następnie do pielgrzymów zwrócił się przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.

Mówił m.in. o obecnej sytuacji na rynku pracy związanej z epidemią koronawirusa. W tym kontekście najważniejsza jest walka o miejsca pracy. Zwrócił uwagę, że dzięki walce Solidarności o wolne niedziele w handlu w tej pielgrzymce mogą wziąć udział też rodziny pracowników handlu. Podkreślił, że w przyszłym roku płaca minimalna przekroczy 50 proc. średniego wynagrodzenia. Odniósł się też do transformacji energetycznej i podkreślił, że nie do przyjęcia są warunki narzucane przez Unię Europejską. Nawiązując do kazania Jana Pawła II z 1997 roku, w którym papież mówił „Brońcie Krzyża”, przewodniczący Piotr Duda stwierdził , że trzeba bronić dzisiaj Krzyża przez dawanie świadectwa, przez modlitwę, a Solidarność jest w Polsce jedynym chrześcijańskim związkiem zawodowym. Odnosząc się do kryzysu rządowego stwierdził, że jedności serca zabrakło politykom Zjednoczonej Prawicy i trzeba rozmawiać o sprawach państwa a nie o problemach partykularnych partii politycznych.
W homilii biskup Jan Szal mówił, że wszyscy jesteśmy zaproszeni i powołani przez Boga. Każda praca jest w pewnym sensie powołaniem. Każdy ma służyć innym swoimi umiejętnościami. Przypomniał, że wśród 21 postulatów porozumień sierpniowych w 1980 roku jeden mówił o transmisji mszy świętej w radiu i dzisiaj, w czasie pandemii możemy korzystać z realizacji tego postulatu. Kaznodzieja podkreślił, że ważny jest sens ludzkiej pracy i w tym kontekście poszanowanie godności ludzkiej.

Delegacje pielgrzymów złożyły wiązanki kwiatów przed pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w al. Sienkiewicza, tuż przed błoniami jasnogórskimi.