Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

PORTRET ZBIOROWY I INDYWIDUALNY NSZZ”S”

piątek, 11 Lipiec, 2025

CALL FOR PAPERS: Ogólnopolska konferencja naukowa „Ludzie Solidarności. Od przewodniczących komisji zakładowych do Zarządów Regionu. Portret zbiorowy i indywidualny NSZZ »Solidarność«” – zgłoszenia do 31 lipca 2025 r.

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy oraz Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL działające na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu mają zaszczyt zaprosić do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Ludzie Solidarności. Od przewodniczących komisji zakładowych do Zarządów Regionu. Portret zbiorowy i indywidualny NSZZ »Solidarność«”, która odbędzie się w dniach 23–24 października 2025 r. w Bydgoszczy.

Dzieje NSZZ „Solidarność” opisywane były dotąd głównie przez pryzmat struktur lub prowadzonych przez nie działań. Często zapominano, że struktury te tworzyli ludzie. Niniejsza konferencja chce to zmienić i spojrzeć właśnie na historię Związku od tzw. „dołu”, czyli poprzez ludzi w ujęciu losów i działań liderów związkowych czy też większej zbiorowości jak Komisja Zakładowa lub Zarząd Regionu. Celem ma być ukazanie związkowych elit poprzez pryzmat czy to indywidualnych losów, czy też za pomocą tzw. „portretów zbiorowych” tworzących szersze zbiorowości obejmujące wiodące Komisje Zakładowe lub Zarządy Regionów. Warto spojrzeć na te zagadnienia nie tylko z perspektywy historycznej, ale również socjologicznej czy politologicznej.

  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, którego budowę rozpoczęto po wielkiej fali protestów społecznych w sierpniu 1980 r. szybko stał się wielomilionową organizacją, a zarazem wielkim ruchem społecznym o szerokim zakresie aktywności. W gronie tym wyróżniali się liderzy, stanowiący elitę związkową. Byli oni motorem wielkiej aktywności NSZZ „Solidarność”, jego skuteczności i siły. Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r., a następnie po bezprawnej delegalizacji związku przez sejm PRL, masowo działali w podziemnych strukturach związkowych. W największym stopniu przyczynili się do ogromnego sukcesu z 1989 r. W ostatecznym bilansie to właśnie „Ludzie »Solidarności«” stali się podstawą dla historycznej transformacji, w tym przywrócenia pełnej suwerenności Polsce oraz dla zbudowania obecnego systemu politycznego, opartego na zasadach demokracji.

Celem konferencji jest przede wszystkim spojrzenie na historię NSZZ „Solidarność” przez pryzmat jej kadr funkcyjnych i losów najbardziej aktywnych działaczy skupionych zarówno w Zarządach Regionów, jak i w poszczególnych komisjach zakładowych Związku. Spojrzenie na to kim byli ci ludzie, jak działali w okresie PRL, ale także jak potoczyły się ich losy po upadku komunizmu. Z punktu widzenia organizatorów konferencji ważne będą zarówno jednostkowe, wybrane biografie, jak i szersze portrety zbiorowe, ale też wybrane istotniejsze wydarzenia, w których wyraziście podkreślona będzie rola poszczególnych liderów związkowych. W wielomilionowej „Solidarności”, która powstała w 1980 r. i znacząco wpłynęła nie tylko na losy Polski, ale także całego świata, działali ludzie o bardzo różnych rodowodach politycznych, społecznych, zawodowych. Reprezentowali wszystkie grupy wiekowe i wszystkie regiony Polski. Co najważniejsze, obecni byli w całym kraju, nawet w najmniejszych gminach, chociaż oczywiście najważniejszym zapleczem ruchu były duże ośrodki miejskie oraz największe zakłady pracy. Planowana konferencja ma za zadanie przedstawienie losów tych ludzi.

Organizatorzy nie przewidują opłaty konferencyjnej, nie zapewniają referentom bezpłatnych noclegów. Pracownicy IPN rozliczają udział w konferencji w ramach delegacji służbowych.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru tematów, spośród zgłoszonych propozycji.   Wypełnione zgłoszenia udziału w konferencji (formularz poniżej) organizatorzy będą przyjmować do 31 lipca 2025 r. Program konferencji zostanie ustalony do końca sierpnia 2025 r.

Termin konferencji: 23–24 października 2025 r.

Miejsce konferencji: Delegatura IPN w Bydgoszczy, ul. Wincentyny Teskowej 1

Organizatorzy: Delegatura IPN w Bydgoszczy oraz Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL działające na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu

Partnerzy: NSZZ „Solidarność” Region Bydgoski, NSZZ „Solidarność” Region Toruńsko-Włocławski

Zgłoszenia prosimy kierować do: