Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

PODPISALI SIĘ NA NASZEJ KAMIENICY

poniedziałek, 26 Październik, 2020

Nasza siedziba na razie ocalała. Wandale zostawili jedynie swoje podpisy.

  Ponieważ od rana dostajemy sporo telefonów z zapytaniem jak nasza śródmiejska kamienica w Toruniu przeżyła przemarsze demonstrantów (niestety – ma pecha leżeć na trasie niemal wszystkich lewackich manifestacji) odpowiadamy wszystkim – dzięki, na razie jest w jednym kawałku,  choć jakieś półgłówki zostawili swoje podpisy: dwie faszystowskie błyskawice i zastanawiający podpis grupowy – „mordercy kobiet”…

Jedno i drugie pomalowali czerwoną farbą na zabytkowej, kamiennej elewacji, co już samo w sobie jest skandalem, do tego ściganym przez prawo. Tylko o tym wspomnę, ponieważ opowiadanie o koniecznym cywilizowanym ludziom szacunku dla historycznych pamiątek miasta, dla budowli w której murach po raz pierwszy na polskiej ziemi wydrukowano „Pana Tadeusza”, w której Otto Freymuth ratował zbiory Książnicy, w której było pierwsze biuro senatorskie (że o innych historiach nie wspomnę) wobec większości tego audytorium chyba nie ma sensu.

W każdym razie nic nie mamy przeciwko demonstracjom, ba, rozumiemy ich specyfikę, nastrój i emocje, bo sami jako związkowcy je organizowaliśmy i pewnie jeszcze nie jedną zorganizujemy ale nikt nam nie zarzuci, że gdziekolwiek uszkodziliśmy przy tej okazji jakikolwiek zabytek, bo nikt normalny tego nie robi! Nic nie mamy także przeciwko samym marszom, demonstracjom, krzykom, okrzykom (nawet tak wrednym jak te z z soboty i niedzieli) ale nie niszczcie zabytków, nie niszczcie czyjegoś mienia!

Prawdopodobnie nie odpuścimy półgłówkom, którzy namalowali na kamienicy faszystowskie „runa »sig« (błyskawice). Skoro kogoś bawi faszyzm to niech maluje takie szkaradztwa u siebie w domu. „Mordercom kobiet” być może odpuścimy, bo taki podpis wskazuje na stan umysłu – „niezdolny do czynności prawnych”.

Zapowiadane są kolejne marsze. Niestety, pewnie znów przejdą blisko ul. Piekary 35/39; możliwe, że kogoś znów zaswędzi parszywe łapsko, żeby bazgrać po kamienicy, więc ostrzegamy – ulica jest objęta monitoringiem, przywrócenie elewacji do poprzedniego stanu to spory wydatek…

Sekretarz ZR Piotr Grążawski

Niżej rodzajowy obrazek z demonstracji dam. Jak widać pełne wdzięku, elegancji, ciepła – jak to kobiety…