Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

Lis przegrał z Dudą!

czwartek, 5 Lipiec, 2018

Tomasz Lis przegrał z Piotrem Dudą proces! Dziś przed Sądem Najwyższym odbyło się posiedzenie kasacyjne od wyroku z powództwa Piotra Dudy, przewodniczącego Solidarności, przeciwko Tomaszowi Lisowi w sprawie opublikowania sprostowania.
T. Gutry Tygodnik Solidarność
W lutym 2017 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie zdecydował, że tygodnik „Newsweek”, którego redaktorem naczelnym jest Tomasz Lis, ma zamieścić sprostowanie szefa NSZZ Solidarność Piotra Dudy odnośnie głośnego artykułu z 2015 r. o jego pobytach w ośrodku w Kołobrzegu. Lis jednak nie zgodził się z tym wyrokiem i postanowił wnieść kasację do Sądu Najwyższego. Rozprawa odbyła się dzisiaj. W jej trakcie pełnomocniczka Lisa sugerowała, że sprostowanie nie może się ukazać, gdyż… zostało źle skonstruowane.
– Sprostowanie zostało zatytułowane „Sprostowanie Piotra Dudy”. W naszej ocenie pismo takie powinno być zatytułowane jedynie jako „Sprostowanie”. Nie może w nim być dodatkowych elementów. Dlatego powództwo powinno zostać oddalone. Powód nie chciał wypowiedzieć się w artykule, a potem domagał się jeszcze sprostowania
– tłumaczyła pełnomocniczka Lisa. Dr Monika Brzozowska-Pasieka, która przed sądem reprezentowała przewodniczącego „S” podkreślała, że strona przeciwna nie zakwestionowała nawet słuszności sprostowania, a jedynie „przyczepiła” się do jego kwestii formalnych.
– Tytuł sprostowania został rozbudowany po to, by nie było wątpliwości, kto jest jego nadawcą. Pismo było skonstruowane w osobie pierwszej, dlatego Piotr Duda chciał być przedstawiony jako jego autor
– dodała Brzozowska-Pasieka. Sąd po ponad półgodzinnej naradzie postanowił przychylić się do stanowiska pełnomocniczki szefa Solidarności, dlatego oddalił kasację.  Jak się dowiedzieliśmy, sprostowanie powinno zostać opublikowane w „Newsweeku” niezwłocznie. Co to oznacza?
– Nie sądzę, by udało się tygodnikowi zamieścić je w najbliższym numerze, który zostanie wydany w przyszłym tygodniu, ale powinno się znaleźć już w następnym. Jeśli tak się nie stanie, podejmiemy kolejne kroki prawne
– zapowiedziała Brzozowska-Pasieka. Stanowisko Piotra Dudy, przewodniczącego KK NSZZ Solidarność:
To kolejna wygrana sprawa. Zapowiadam, że będziemy walczyć do samego końca. Każdy kto pisze nieprawdę może się spodziewać tego samego. Sprawy w sądzie wygrywa też spółka Dekom. Kolejna sprawa to ta, w w której przeprosić musi Michał Krzymowski z „Newsweeka”. Przegrał ze mną sprawę w grudniu, ale teraz wciąż czekamy na apelację.