Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

DROŻSZY LOKALNY PRZEWÓZ

środa, 20 Styczeń, 2021

Urząd Marszałkowski podjął decyzję, że od piątku,  drożeją bilety kolejowe (o ok. 10 proc) na połączenia regionalne. Winna temu… pandemia.

Coraz nam trudniej zabiegać o jakieś normalne funkcjonowanie lokalnych przewozów kolejowych. Do kłopotów z organizacją, kompetencjami przewoźników, ich równym traktowaniem w przetargach doszła podwyżka biletów.

Jak  dla portalu Radia PiK tłumaczy Beata Krzemińska z Urzędu Marszałkowskiego, „w związku z trwającą pandemią i wprowadzonymi obostrzeniami, podróżnych w pociągach jest średnio 40 procent mniej. – W związku z tym będziemy musieli pokryć straty wynikające z mniejszej ilości sprzedanych biletów przez przewoźników. Ceny biletów nie zmieniły się w ciągu ostatnich 10 lat w przypadku Arrivy i w ostatnich pięciu latach w przypadku PolRegio. Uznawane są za jedne z najniższych w Polsce i to też portale branżowe i branżowcy podkreślają” – dodaje.

Zdaniem naszych związkowców, którzy korzystają z transportu kolejowego – głównie przy dojazdach do pracy – podwyżka może „wygonić” z pociągów tych nielicznych, którzy jeszcze z nich korzystają, ponieważ podróż autobusem, lub własnym pojazdem stanie się jeszcze bardziej opłacalna i to pomimo licznych atutów po stronie kolei (choćby omijanie korków ulicznych – czyli zmory Torunia w godzinach szczytu).

Pasażerowie wciąż mogą też zgłaszać swoje uwagi  do obecnych rozkładów jazdy drogą mailową, pod adresem konsultacjerozkladu@kujawsko-pomorskie.pl. Korekta rozkładu planowana jest na marzec.

Red.