Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", ul. Piekary 35/39, 87-100 Toruń
tel. 56 622 41 52, 56 622 45 75, e-mail: torun@solidarnosc.org.pl

100 LAT BY MIAŁA MAMA KS JERZEGO

piątek, 6 Listopad, 2020

Skromna kobieta w chustce na głowie, z zastygłym wyrazem bólu na pooranej zmarszczkami twarzy – Marianna Popiełuszko, matka błogosławionego księdza Jerzego, honorowa obywatelka naszego województwa. Taką zapamiętał ją świat. 7 listopada skończyłaby 100 lat. W sobotę w Górsku uroczysta msza święta z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego.

Była rolniczką, matką pięciorga dzieci, gorliwą katoliczką, patriotką. Publicznie przebaczyła oprawcom syna. „Darem Bożym jest życie, ale i śmierć na tej ziemi”, powiedziała podczas spotkania z marszałkiem Piotrem Całbeckim, kiedy w 2013 roku przyjechała do Torunia na uroczystą sesję sejmiku województwa, podczas której przyjęła tytuł honorowej obywatelki naszego regionu. Zmarła kilka miesięcy później, w wieku 93 lat.

Sobotnia (7 listopada) uroczysta msza w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku, w bogatej oprawie muzycznej, będzie transmitowana online (adres transmisji). Początek o godz. 18.00. 

Oprawę artystyczną wydarzenia przygotowała Filharmonia Pomorska. W programie m.in. utwory Haendla, Francka, Schuberta, Giulio Cacciniego i Michała Lorenza. Wystąpią Paderewski Kwartet, Katarzyna Jaracz (sopran), Krzysztof Zimny (tenor), Mirosław Kulczyński (obój), Rafał Tworek (organy) i Maciej Puto (słowo).

Fragmenty wydarzenia w Górsku zostaną pokazane w sobotę w wejściach na żywo w głównym wydaniu Zbliżeń, magazynu informacyjnego TVP Bydgoszcz. W tym samym paśmie w niedzielę (8 listopada) krótki materiał dokumentalny o pani Mariannie. Początek o 18.45 (bezpośrednio po niedzielnych Zbliżeniach).

Krótki materiał filmowy o bohaterce

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego