Uchwała KK nr 17/22 ws. wyrażenia zgody na wykorzystanie środków z Krajowego Funduszu Strajkowego
- Kategoria: Komisja Krajowa
(do użytku służbowego)
(do użytku służbowego)
Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, oceniając wyniki rozmów z przedstawicielami rządu, które odbyły się 22 września br. podczas posiedzenia w Zakopanem, jak i rozmów z Premierem Mateuszem Morawieckim 5 października w Warszawie podczas spotkania konwentu przewodniczących zarządów regionów i sekretariatów branżowych, stwierdza:
- aktualne propozycje rządu nie gwarantują skutecznej realizacji postulatów Związku w zakresie przeciwdziałania wzrostowi cen energii, przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu polskiego społeczeństwa, groźbie upadłości firm energochłonnych oraz nie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom znaczących podwyżek dla pracowników zatrudnionych w szeroko pojętej sferze finansów publicznych.
W tej sytuacji Komisja Krajowa podejmuje decyzję o zorganizowaniu 17 listopada br. w Warszawie manifestacji ulicznej, żądając:
- systemowego powstrzymania wzrostu cen energii uzyskiwanej ze wszystkich rodzajów surowców i nośników;
- zapewnienia godziwego (systemowego) wzrostu wynagrodzeń pracowników w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych;
- przyjęcia ustawy dotyczącej tzw. emerytur stażowych.
Decyzja o proteście nie zamyka drogi do porozumienia. NSZZ „Solidarność” zawsze otwarty jest na rzeczowy dialog, jednak stanowczo zaznaczamy, że bez zmiany stanowiska rządu, wobec kluczowych postulatów Związku, porozumienie nie będzie możliwe.
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, działając na podstawie § 7 ust. 2 Uchwały KK nr 17/08 ws. zasad rejestracji i wyrejestrowania oraz funkcjonowania branżowych jednostek organizacyjnych Związku (z późn.zm.), postanawia odmówić rejestracji Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ „Solidarność”.
Od powyższej Decyzji, zgodnie z § 28 ust. 3 Statutu NSZZ „Solidarność” oraz przywołanego wcześniej § 7 ust. 2 Uchwały KK nr 17/08w terminie 30 dni od jej otrzymania, przysługuje prawo wniesienia odwołania do Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
(du użytku służbowego)
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie opiniuje projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy procesach galwanotechnicznych ze względu na uchybienia w zakresie techniki legislacyjnej oraz potencjalnie negatywne skutki proponowanych zmian dla pracowników.
Uwagi szczegółowe :
W galwanizerni występują następujące czynniki rakotwórcze:
• bezwodnik kwasu chromowego,
• dichromian potasu,
• dichromian sodu,
• siarczan niklu,
• chlorek niklu,
• azotan niklu zawarty w Gardobond R/51; 3190E, 4040,
• bezwodnik kwasu chromowego zawarty w Bonderite,
• formaldehyd zawarty w kleju BWF-41.
Natomiast do czynników o działaniu toksycznym należą:
• azotyn sodu,
• cyjanek sodu,
• cyjanek potasu,
• cyjanek srebra,
• Gardobond AS 4200 B,
• Gardobond AS 4200 F,
• Gardobond Z 3190 A,
• Gardacid P 4392,
• Chlorek niklu,
• Siarczek sodu 9-wodny.
Wobec tego sygnalizacja dźwiękowa i świetlna jest najskuteczniejszym sposobem informowania pracownika o zagrożeniu związanym z wadliwie działającą bądź zupełnie wyłączoną wentylacją mechaniczną we wszystkich miejscach związanych z procesem galwanotechnicznym, czyli pomieszczeniach: lakierni, galwanizerni, magazynach chemicznych i laboratorium.
Wobec tego nie można się zgodzić z twierdzeniem zawartym w pierwszym zdaniu pkt IV uzasadnienia projektu rozporządzenia, albowiem proponowane zmiany w powyższym zakresie absolutnie nie są ukierunkowane na podwyższenie standardów bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach reprezentujących branżę galwanotechniczną. Wręcz przeciwnie, projektowane zmiany mogą doprowadzić do większego zagrożenia dla zdrowia pracowników.
3. W § 14 ust. 2 oraz § 21 ust. 3 w projektowanym brzmieniu rozporządzenia mowa jest o substancjach stwarzających zagrożenie lub mieszaninach stwarzających zagrożenie, jednakże słowniczek rozporządzenia nie zawiera definicji legalnej tych substancji i mieszanin. Należy zatem wprowadzić przykładowo odesłanie do art. 2 pkt 31 ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach. Ta uwaga również dotyczy projektowanego dodanego zdania drugiego do § 22 ust. 1.
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie opiniuje projekt ustawy Ministra Rodziny i Polityki Społecznej o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w zakresie wprowadzenia stałego procentowego dofinasowania budżetu państwa do PFRON do zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Projekt ustawy wypełnia postulat partnerów społecznych wyrażony Uchwałą nr 102 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego z dnia 20 października 2021 r. w sprawie wniosku o zmianę art. 46a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Zgłaszając poniższe uwagi szczegółowe NSZZ „Solidarność” podkreśla pozytywne znaczenie projektu.
Zdaniem Prezydium KK w projekcie brakuje wprowadzenia mechanizmu waloryzacji dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami. W okresach wysokiej inflacji i niepewności gospodarczej niezbędne jest urealnienie wartości tych dofinansowań. Natomiast zgodnie z Oceną Skutków Regulacji wydatki na realizację projektu w kolejnych 10 latach nie będą się zwiększały i pozostaną na poziomie 404 mln zł rocznie.
Prezydium KK NSZZ „Solidarność” uważa, że brak zwiększania kwot dofinansowania może spowodować upadek nawet silniejszych podmiotów chronionego rynku pracy. Dlatego KK NSZZ „Solidarność” ponawia swój postulat o wprowadzenie mechanizmu waloryzacji dofinansowań oparty o wskaźnik powiązany z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, którego dynamika zależy przede wszystkim od stanu gospodarki kraju w danym roku.
Swoje uwagi zgłosił również Minister Finansów (MF) wskazując wysokość otrzymywanej corocznie dotacji przez PFRON na poziomie 30 %. NSZZ „Solidarność” zwraca uwagę, że propozycja MF jest sprzeczna z intencją partnerów społecznych. Usztywnianie dotacji na poziomie 30 % wykluczy jej zwiększenie wtedy gdy będzie taka możliwość i potrzeba. Dlatego Prezydium KK podtrzymuje swoje stanowisko i uważa, że zaproponowane brzmienie przepisu w projekcie jest najbardziej optymalne.
Proponowane wejście w życie ustawy zdaniem Ministra Finansów powinno nastąpić 1 stycznia 2023 r. Zdaniem Prezydium KK NSZZ „Solidarność” ustawa powinna wejść w życie jak najszybciej.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” domaga się od Rządu RP natychmiastowego powrotu do rozmów ws. zmian systemu wynagradzania nauczycieli.
Uposażenia nauczycieli w kolejnych latach systematycznie tracą wartość. Wynagrodzenie zasadnicze początkującego nauczyciela od września b.r. wynosi 3424 zł i będzie niższe od płacy minimalnej w 2023 roku. Projekt ustawy budżetowej na 2023 r., wbrew zapowiedziom nie przewiduje żadnych podwyżek dla nauczycieli.
Brak odpowiednich działań Rządu RP spowoduje obniżenie jakości pracy placówek oświatowych w naszym kraju.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją polskich szkół na Litwie, w szczególności Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu. Placówka ta znajduje się pod szczególną opieką NSZZ „Solidarność”. W związku z tym, zwracamy się z apelem do Rządu RP o podjęcie skutecznych działań dla zapobieżenia likwidacji tej szkoły.
W przypadku braku pozytywnych efektów, NSZZ „Solidarność” podejmie czynne działania w obronie polskich szkół na Litwie.
Komisja Krajowa NSZZ Solidarność, w wyniku analizy aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej, uznaje, że polscy pracownicy stoją wobec trzech najważniejszych problemów, które wymagają pilnego rozwiązania:
Komisja Krajowa NSZZ Solidarność apeluje do Rządu RP o podjęcie rzetelnego dialogu z NSZZ „Solidarność” w celu szybkiego i efektywnego rozwiązania wymienionych problemów.
W związku ze zmianami przyjętymi przez XXX KZD NSZZ „Solidarność” w Uchwale nr 5 XIX KZD ws. działalności finansowej Związku (z późn. zm.) Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wprowadza jednolity wzór Deklaracji Członkowskiej obowiązujący w NSZZ „Solidarność” uwzgledniający te zmiany.
Wzór Deklaracji o przystąpieniu do NSZZ „Solidarność”, będący załącznikiem
do Uchwały, obowiązywać będzie od 1 października 2022 r.
Deklaracje złożone do 30 września 2022 r. zachowują swoją ważność.
Jednocześnie traci moc Uchwała KK nr 2/15.