środa, 24 Sie 2016

Sonda

WSKAŻ FORMĘ PROTESTÓW , KTÓRE MAJA BYĆ KONTYNUWANE?
 
Naszą witrynę przegląda teraz 620 gości 
”BEZ WZGLĘDU NA TO, JAKI WYKONUJESZ ZAWÓD, JESTEŚ CZŁOWIEKIEM”
BĘDĄ ZWIĄZKI ZAWODOWE DLA ZLECENIODAWCÓW I STAZYSTÓW
wtorek, 23 sierpnia 2016 07:32

Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych, którą opracowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zakłada objęcie prawem tworzenia i wstępowania do organizacji związkowych m.in. zleceniobiorców i usługodawców – poinformowało w poniedziałek MRPIP.

Nowelizacja, jak przypomina resort, stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. Projekt jest obecnie w konsultacjach.

Pierwsza wersja projektu powstała w marcu. Nowa - sierpniowa, jak wskazało ministerstwo, przewiduje ponadto, że wolontariuszom, stażystom i innym osobom, które świadczą osobiście pracę bez wynagrodzenia, będzie przysługiwało prawo wstępowania do związków zawodowych w przypadkach i na warunkach określonych statutami związków.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że celem zmian jest objęcie pełnym prawem koalicji związkowej, tzn. prawem tworzenia i wstępowania do organizacji związkowych, wszystkich osób świadczących osobiście pracę za wynagrodzeniem, bez względu na podstawę zatrudnienia.

Więcej…
 
NASTAŁ RYNEK PRACOWNIKA
piątek, 19 sierpnia 2016 08:31

Wzrost zatrudnienia przyspiesza, a firmy coraz częściej narzekają. że mają kłopot ze znalezieniem rąk do pracy. Od kilku miesięcy wzrost wynagrodzeń wyraźnie przekracza 4 proc. W lipcu średnia krajowa wzrosła o 4,8 proc. - informuje Gazeta Wyborcza.

"Według najnowszych danych GUS w lipcu dynamika zatrudnienia przyspieszyła z 3,1 do 3,2 proc. W samym lipcu utworzono 9 tys. miejsc pracy, a od początku roku prawie 60 tys." - czytamy w artykule.

Skalę poprawy sytuacji widać też po skłonności do zatrudniania obcokrajowców. Polskie firmy wystosowały 634 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców, z czego 614 tys. - dla Ukraińców. Przed rokiem takich oświadczeń dla Ukraińców było 400 tys. - zauważa "Gazeta Wyborcza".

Firmy, które mają coraz więcej kłopotów z zapewnieniem sobie rąk do pracy, zaczynają też płacić więcej.

"Średnia pensja wynosiła w lipcu 4292 zł. Było to o 4,8 procent więcej niż w lipcu zeszłego roku" - pisze dziennik, przypominając, że "gdy mówimy o sytuacji na rynku pracy, trzeba zawsze pamiętać, że dwie trzecie z nas zarabiają mniej niż średnia krajowa.

na podst. Portalu Spożywczego

 
KOLEJNA EDYCJA "PRACODAWCA PRZYJANY PRACOWNIKOM"
środa, 17 sierpnia 2016 10:58

Poszukiwane są firmy przestrzegające prawa pracy i realizujące w praktyce idee dialogu społecznego. Aplikacje w tym roku przyjmowane są od 8 lipca do 15 października. Honorowy Patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Jak co roku organizatorem jest NSZZ "Solidarność".

Zgłoszenia może dokonać zakładowa organizacja NSZZ „Solidarność”. Swoją kandydaturę, przy poparciu organizacji związkowej, może też zgłosić zarząd przedsiębiorstwa. Wszystkie zgłoszenia rozpatrywane będą przez Komisję Certyfikacyjną.

Do konkursu mogą być zgłoszone firmy, których codzienne praktyki zbieżne są z wartościami propagowanymi przez NSZZ "Solidarność". – Kryteriami, jakie weźmiemy pod uwagę, jest preferowanie stałego zatrudnienia i przestrzeganie bezpieczeństwa i standardów pracy. Ważne też, by pracownicy mieli nieskrępowaną możliwość tworzenia w zakładzie związków zawodowych – wyjaśnia Ewa Zydorek, sekretarz Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”.

Zakładowi pracy wyróżnionemu certyfikatem PPP przysługuje prawo posługiwania się nim przez okres trzech lat. W tym czasie nie można ponownie wystartować w konkursie. Można też stracić certyfikat w przypadku, gdy w firmie łamane będą prawa pracownicze i zasady dialogu społecznego.

Więcej…
 
WOLNE NIEDZIELE W HANDLU. WCIĄŻ ZBIERAMY PODPSIY!
sobota, 25 czerwca 2016 10:25

 

Z inicjatywy Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ „Solidarność” powstał komitet obywatelski, który zbiera podpisy pod projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele. Podpisy będą zbierane do końca sierpnia 2016r.

Zakaz handlu w niedziele miałby objąć nie tylko 1,5 mln pracowników tej branży, ale także kilkaset tysięcy zleceniodawców.


Więcej…
 
ZBLIŻAJĄCE WYDARZENIA
środa, 29 września 2010 19:10

23-24.08.2016 - Posiedzenie KK w Gdańsku

29-30.08.2016- Posiedzenie Rady  KSPMSiKS

7.09.2016- Posiedzenie Zespołu ds. Przemysłu

7-8.10.2016 Jubileuszowy Kongres 25lat Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ "Solidarność", Miętne  k. Garwolina

18-19.10.2016- Posiedzenie KK w Jeleniej Górze

23.11.2016 - Posiedzenie KK w Płocku

24/25.11.2016- Krajowy Zjazd Delegatów w Płocku

 

UROCZYSTOŚCI SZTANDAROWE

 

SIERPIEŃ - Porozumienia sierpniowe, Gdańsk OSM Maćkowy

WRZESIEŃ - Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy, Jasna Góra KS PMsDiT

Terminarz służby przy grobie Błogosławionego ks.

Jerzego Popiełuszki 2016 w Warszawie Kościół Św. Stanisława Kostki

15 wrzesień 2016r. ( czwartek )/16 wrzesień 2016r. (piątek )

13 październik  (czwartek ) /14 październik 2016r. (piątek)

17 listopad  (czwartek) /18 listopad 2016r.  (piątek)

 

 

Więcej…