logo
top

Jakie finanse na zdrowie w 2012 roku?
2011-04-26

W związku z rozpoczęciem prac nad budżetem na rok 2012 chcemy debaty nt. zasad i poziomu finansowania świadczeń zdrowotnych w roku 2012


 

pokaż więcej


Zmartwychwstał już Chrystus Pan mój i nadzieja...
2011-04-21


Umocnienia Wiary, Nadziei i Miłości płynących od Zmartwychwstałego Pana Jezusa. Niech ten Błogosławiony Czas Odnowy w Panu przyniesie Wam i Waszym Rodzinom obfitosci łask oraz doda zdrowia i radości na każdy dzień.

pokaż więcej


Życzenia Świąteczne
2011-04-21

Życzenia Wielkanocne od J.E. Ks. Biskupa Stefana Regmunta Przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia


 

pokaż więcej


WAŻNE !
2011-04-14

W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi interpretacji przepisów ustawy o zoz (art 59a) po zmianach z dnia 22 października 2010 roku informujemy iż otrzymaliśmy z Ministerstwa Zdrowia Stanowisko w tej sprawie którego treść publikujemy w pliku SMZozoz.doc.


 

pokaż więcej


10.04.2010 PAMIĘTAMY
2011-04-08

W rok po tragicznej katastrofie smoleńskiej w której zginął Ś.P. Prof. Lech Kaczyński Prezydent RP, Jego Małżonka oraz 94 wybitne osoby polskiego Kościoła, Życia Politycznego, Środowisk Kombatanckich, Załoga i Pracownicy BOR - Rada Sekretariatu Ochrony Zdrowia oddaje hołd i otacza modlitwą tragicznie Zmarłych oraz Ich Rodziny.


Na zawsze pozostajecie w naszych sercach i pamięci.< pokaż więcejParlamentarzyści w odpowiedzi na nasz apel
2011-04-08

Otrzymaliśmy pisma od przedstawicieli PiS i SLD – przypominamy że każdy z 460 posłów otrzymał od nas apel z wezwaniem do głosowania zwłaszcza przeciwko ustawie o działalności leczniczej.

            


< pokaż więcej


.
2011-04-07
Wszystkim uczestnikom naszej pikiety w dniu 6 kwietnia, w sposób szczególny tym z najodleglejszych zakątków naszego kraju, którym męcząca podróż zajęła wiele godzin składam serdeczne podziękowania w imieniu organizatorów.

Osobne podziękowania pragnę przekazać Wiceprzewodniczącemu KK Tadeuszowi Majchrowiczowi, który udzielił nam wsparcia z ramienia Prezydium Komisji Krajowej, jak również niezwykłemu jak zawsze Janowi Pietrzakowi. Dziękuję najmłodszemu pokoleniu, którego liczna obecność napawa nas nadzieją na przyszłość.


Słowa wdzięczności przekazuje także reprezentacjom innych branż zawodowych, które wspierały nas swoją obecnością.


Podziękowania kieruję do tych Koleżanek i Kolegów, którzy trzymali za nas kciuki a z różnych przyczyn [ obowiązki zawodowe, etc.] nie mogli osobiście uczestniczyć w pikiecie.


Dziękuję za inwencję twórczą, zwłaszcza Koleżankom i Kolegom z Ziemi Sandomierskiej, Małopolski, Dolnego i Górnego Śląska.


W dniu naszego Święta życzę Wam i sobie doczekania lepszych czasów dla pracowników i pacjentów polskiej służby zdrowia.


Jeszcze raz wszystkim z całego serca dziękuje


Maria Ochman

Na zdrowie - pijawki!
2011-04-07

Koszyk gwarantowanych świadczeń: pijawki i pokrzywy wręczyli dzisiaj związkowcy minister zdrowia, Ewie Kopacz.


Około 1 tys. związkowców protestowało przed Ministerstwem Zdrowia przeciwko przeforsowanym w parlamencie przepisom, a szczególnie możliwość przekształcenia zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego. – Minister zdrowia zostawia nam na koniec bombe z opóźnionym zapłonem – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „S& pokaż więcejKomunikat
2011-04-01

W dniu wczorajszym Rada Krajowej Sekcji Służby Zdrowia na posiedzeniu w Krakowie ostatecznie opracowała i przyjęła do realizacji przebieg pikiety w dniu 6 kwietnia przed Ministerstwem Zdrowia.


Pikieta, która odbędzie się w przeddzień Światowego Dnia Pracownika Służby Zdrowia ma na celu zamanifestowanie niezadowolenia zarówno pacjentów jak i pracowników naszej branży z przyjętych przez Sejm zapisów zawartych w tzw. pakiecie ustaw zdrowotnych, oraz z pogarszającej się sytuacji stanu polskiego lecznictwa.


Tradycyjnie nasza pikieta będzie miała charakter pokojowy, tym niemniej chcemy, aby nasz głos dotarł do wielu środowisk, do rządzących i do mediów, dlatego gorąco zapraszamy do licznego udziału. W pikiecie wezmą udział m. in. pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którzy domagać się będą realizacji zawartych porozumień i zapisów zawartych w Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracy oraz przywrócenia w struktury podległości Ministerstwu Zdrowia.


W odpowiedzi na napływające pytania przypominamy, że w sprawach szczególnej wagi Solidarność zawsze opowiadała się za współdziałaniem różnych central związkowych, dlatego serdecznie zapraszamy do udziału w pikiecie wszystkich, którzy podobnie jak my przeciwni są dzieleniu naszego środowiska, niekontrolowanej prywatyzacji i deprecjonowaniu pracowników.


Po raz kolejny pokażmy rządzącym, że Solidarność, która zrzesza wszystkie grupy zawodowe nie pozwoli się dzielić i konfliktować przeciwko sobie.


            Zawsze jeden z drugim - nie jeden przeciwko drugiemu.


 


Przypominamy zbiórka uczestników na ulicy Miodowej 15 od godziny 11.00. początek pikiety godzina 12.00.


Jak zwykle w takiej sytuacji, mile widziane będą w trakcie pikiety wszelkie narzędzia i instrumenty dźwiękowe, flagi i transparenty, słowem cała tradycyjna oprawa werbalno – wizualna.


 


Do zobaczenia 6 kwietnia w Warszawie !!!
KOMUNIKAT Sekcji Krajowej Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych NSZZ „Solidarność”
2011-04-01

W dniu 30 marca w Lublinie odbyło się spotkanie Rady i Komisji Rewizyjnej z przedstawicielami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, na którym omówiono sytuację finansową inspekcji sanitarnej i sprawy pracownicze.


Uzyskano następujące informacje:


Rezerwa celowa na realizację zadań w ramach umowy zlecenia została uruchomiona dla województw, w których wnioski wypełniono prawidłowo. Nie wszystkie województwa otrzymają 100% zaliczki rezerwy za I-szy kwartał. Główny Inspektor Sanitarny podziękował Związkom Zawodowym za podjęte działania odnośnie uruchomienia rezerwy.  Większość wojewódzkich inspektorów sanitarnych i wojewodów nie informowało MSWiA o braku środków z rezerwy celowej. W następnych kwartałach rezerwa celowa może być refundowana w wysokości 50% a nawet 35% (brak „kasy”, która jak zwykle jest wyłącznie na papierze. Premier i Minister Finansów zapewniali, ze w Polsce nie ma kryzysu. Dzisiaj okazuje się, że mamy ponosić koszty kryzysu światowego. Pracowników inspekcji sanitarnej kryzys światowy nie interesuje. JEST ZAPIS W USTAWIE O FINANSACH PUBLICZNYCH I NALEŻY REALIZOWAĆ WŁASNE ZOBOWIĄZANIA, A NIE SZUKAĆ WINNYCH NA ŚWIECIE.


W roku bieżącym nie możemy liczyć na zwiększenie budżetu na wynagrodzenia dla pracowników i wydatki pozapłacowe (kryzys światowy, który dotyczy również naszego kraju). Według Głównego Inspektora Sanitarnego i Związków Zawodowych – Państwowa Inspekcja Sanitarna nie powinna cierpieć na brak środków finansowych na realizacje tak ważnych dla społeczeństwa zadań statutowych i nakładanych przez UE.


Na dzień dzisiejszy nie przewiduje się łączenia stacji sanitarno-epidemiologicznych (stacje regionalne), ponieważ nie ma zgodności wojewodów w tej sprawie.


W Państwowej Inspekcji Sanitarnej trwają przygotowania do zwolnień pracowników od 10 do 20%. Główny Inspektor Sanitarny zapewnił, że walczy o każde miejsce pracy.


W dobrej kondycji finansowej są stacje graniczne, ponieważ ich organem założycielskim jest GIS. Natomiast wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne są w bardzo trudnej sytuacji – organem założycielskim jest wojewoda, nadzór merytoryczny sprawuje Główny Inspektorat Sanitarny. Taka sytuacja trwająca od stycznia 2010 roku doprowadziła do krytycznej sytuacji finansowej wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Odczuwamy brak „PANA” dbającego o finanse, realizację zadań, budżet i sprawy pracownicze. Główny Inspektor Sanitarny prowadzi intensywne działania i rozmowy z posłami, senatorami, stroną rządową o przywróceniu inspekcji sanitarnej w struktury Ministra Zdrowia.  Mamy nadzieje, że nasze oczekiwanie spełnia się w roku 2011.


Ograniczenie badań laboratoryjnych, szczególnie w zakresie urzędowej kontroli żywności wynika z dyrektyw UE. Laboratoria maja być specjalistyczne, wykonujące pełny zakres badań np. w zakresie metali w żywności.


Ponadzakładaowy Układ Zbiorowy Pracy dla pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych nadal obowiązuje. Wojewodowie nie mają uprawnień do wypowiadania układu państwowym wojewódzkim inspektorom sanitarnym (są takie działania). PUZP ma rangę ustawy, o czym nie wszyscy pamiętają.


 Główny Inspektor Sanitarny zabiega o środki unijne, które będą wspierały działania Oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia. Ustalono, że  reprezentatywne Związki Zawodowe będą poinformowane o kwotach przyznanych na ten cel z podziałem na poszczególne województwa.


Główny Inspektor Sanitarny (Minister Przemysław Biliński) prosił przedstawicieli reprezentatywnych Związków Zawodowych o informowanie GIS o wszystkich problemach pracowniczych i finansowych.


Pani Maria Klemczak - Dyrektor Biura Głównego Inspektora Sanitarnego – została wyznaczona do współpracy ze Związkami Zawodowymi  (to był postulat związkowy z imiennym wskazaniem osoby).


Przewodnicząca Sekcji Krajowej


Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych


Elżbieta Pisarczyk
PlakatKalendarz

Sierpień 2020
PnWtSrCzPtSbNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
bottom