logo
top

GRATULUJEMY KOLEGOM Z SIEDLEC
2011-08-12
Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił uchwałę Sejmiku Województwa Mazowieckiego, którą przekształcono 5 szpitali podległych Marszałkowi Struzikowi. Gratulujemy determinacji w walce o swój Szpital - więcej na: http://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Mazowsze-zwiazkowcy-kwestionuja-przeksztalcenia-szpitali-co-dalej-z-WSS-w-Siedlcach,111509,2.html  pokaż więcej


1 sierpnia 1944 – 2011
2011-08-01
W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego po obeliskiem upamiętniającym heroiczne walki Powstańców o Pałacyk Michlera przedstawiciele Rady Krajowej Sekcji Służby Zdrowia złożyli kwiaty i zapalili znicz pamięci.

Bohaterskich Powstańców Warszawy uczcijmy w całej Polsce minutą pamięci o godzinie 17.00.


 Sejmowa Komisja Zdrowia Pozytywnie o planie NFZ na 2012 r.
2011-07-29
 Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała plan finansowy NFZ na rok 2012. Zakłada on optymistyczny wzrost o 4 mld. i wynosić będzie 60 mld. złotych. Sytuacja gospodarcza i wskaźniki makroekonomiczne nie potwierdzają [przynajmniej na razie] tego optymizmu. A spodziewany spływ składki za pierwsze 6 miesięcy bieżącego roku jest niższy od planowanego o 263 mln. złotych. Jak zawsze emocje ponad polityczne posłów budził podział pieniędzy na oddziały wojewódzkie oraz planowane [ale czy real pokaż więcej


OTRZYMALIŚMY
2011-07-22

W nawiązaniu do prac związanych z projektem ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych i poświęconych temu tematowi posiedzeniom Zespołów Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych publikujemy pismo Ministerstwa Zdrowia

 Informacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia, które odbyło się w dniu 12 lipca 2011 r. (godz. 17.00 do 19.00).
2011-07-13

Temat posiedzenia: informacja Rządu o działaniach związanych z wprowadzeniem ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (referował? Minister Jakub Szulc, a miała referować Minister Ewa Kopacz).


Referowanie, to przeczytanie pisma Ministerstwa Zdrowia adresowanego do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia (kserokopię pisma sekcje krajowe otrzymają w dniu 14 lipca ).


Zadawane pytania i udzielane odpow pokaż więcejKłopoty z ustawą o działalności leczniczej
2011-07-11
Jeszcze dobrze nie weszła w życie a już są poważne problemy z interpretacją jednego z kluczowych zapisów nowej ustawy (sztandarowej z tzw. pakietu ustaw zdrowotnych) dotyczącego osobowości prawnej spzoz. Jak donosi „Rzeczpospolita” eksperci nie wykluczają pilnej nowelizacji. Więcej na ten temat czytaj na  http://www.rp.pl/artykul/684674.html  pokaż więcej


.
2011-07-04
Serdeczne podziękowania za liczną obecność i okazaną solidarność w Dniu Protestu naszego Związku. Jesteśmy przekonani że to pierwszy krok w drodze do poszanowania praw pracowniczych i tak oczekiwanych zmian w Polsce. Przypominamy o zbieraniu podpisów pod referendum ws. przekształceń w służbie zdrowia i ws. ustawy o płacy minimalnej – to już ostatnie dni, więc prosimy o mobilizację! Poniżej publikujemy tekst wystąpienia w-ce przewodniczącej Rady SOZ Danuty Kądziołki wygłoszone w trakcie manifestacji:

Polska służba zdrowia ma dziś niekwestionowane prawo, by wołać: polityka wasza - bieda nasza

. Solidarność służby zdrowia ma do tego prawo szczególne. Wszak minęło już ponad 30 lat od czasu, gdy na bramie Stoczni Gdańskiej wywieszono 21 postulatów, a wśród nich zawisł do dziś niezrealizowany postulat 16.: „Poprawić warunki pracy Służby Zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym” .

Po trzech dziesiątkach lat warunki pracy w służby zdrowia są znacznie gorsze, a pacjenci mają prawo do obaw, jak nigdy dotąd.

Cztery lata temu, gdy zbliżały się wybory parlamentarne, Platforma Obywatelska pięknie w swym programie deklarowała, że: „ • poprawi się jakość i dostępność usług medycznych, • podstawowe leki będą tańsze, • wzrosną zarobki personelu medycznego” .

Co się stało z tymi obietnicami po objęciu władzy przez Platformę? Szybko o nich zapomniano.

Stan finansowania służby zdrowia jest katastrofalny, ale rząd PO – PSL zdaje się tym nie przejmować. Skupiono się na jednym: jak odsunąć od aparatu państwowego odpowiedzialność za degradację ochrony zdrowia, za obniżone bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństwa.

Znalazło się rozwiązanie. Podpowiedział je neoliberalizm posunięty do granic absurdu. Zdrowie potraktowano jak towar, szpital jak przedsiębiorstwo produkcyjne. Skoro sprawujący władzę nie znaleźli recepty na to, skąd wziąć środki na leczenie, sprytnie przerzucili kłopot na zakłady opieki zdrowotnej i samorządy.

Wprowadza się wywracającą cały system ustawę o działalności leczniczej, a jej istota jest taka: jeśli zoz osiągnie stratę finansową, a jego organ założycielski straty nie pokryje, zoz ulegnie likwidacji, bądź przekształceniu w spółkę prawa handlowego. Spółka – jeśli wygeneruje stratę- podlega regułom upadłościowym.

NFZ nie dysponuje środkami na miarę potrzeb, finansowanie świadczeń jest mocno niewystarczające. W tych realiach szpitale i przychodnie, by przetrwać, muszą nie tyle dobrze leczyć, co tanio leczyć. Są zmuszane do szukania brakujących pieniędzy. Gdzie ??? W pierwszym rzędzie w kieszeniach swoich pracowników. To od nich oczekuje się kolejnych wyrzeczeń, choć zarobki wielu oscylują wokół płacy minimalnej. Jeśli to nie starcza, poszuka się oszczędności na pacjencie. Wydłużą się jeszcze bardziej kolejki do lekarzy, bo będzie się ograniczać lub likwidować nieopłacalne rodzaje świadczeń. Zaoszczędzi się na diagnostyce i lekach. Zredukuje się personel poniżej granic bezpieczeństwa, bo skoro nie ma minimalnych norm zatrudnienia, to wszystko można.

Tylko gdzieś w gąszczu łatanych dziur ginie pacjent, jego zdrowie i życie, którego wartość powinna być ponad wszystkie inne wartości. Żadne PR- owskie zabiegi tego nie zmienią. Nie pomoże też odwracanie uwagi poprzez konfliktowanie środowisk medycznych, grup zawodowych i pacjentów z personelem. Nie zakryje to prawdy choć jest klasycznym przykładem metody: dziel i rządź. Choćby Pani minister Kopacz codziennie we wszystkich stacjach telewizyjnych i radiowych oraz na łamach wszystkich gazet, z uśmiechem na ustach zarzekła się, że szpitale – spółki, to będzie raj dla pacjentów –brutalna rzeczywistość pozostaje niezmienna.

Ponad 30 lat temu milionom Polaków zamarzyło się żyć lepiej, żyć godnie. Powstała Solidarność . Później na jej barkach dokonano transformacji ustrojowej, ale po drodze politycy zgubili to, co najważniejsze: godność człowieka, ideę solidaryzmu społecznego.

Służba zdrowia jest tego najlepszym dowodem.

Mijają cztery lata rządów PO- PSL. Zbliżają się kolejne wybory. Znów będziemy zalewani morzem obietnic bez pokrycia. Od nas zależy, czy damy się traktować, jak bezwładny plankton.

Powstała inicjatywa zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie prywatyzacji służby zdrowia i strategicznych przedsiębiorstw państwowych. Nie bądźmy bierni! Zaangażujmy się w tą akcję. Społeczeństwo ma prawo wypowiedzieć się bezpośrednio w kluczowych sprawach. Pomóżmy, by tym razem nie decydowali za nas nieliczni wybrani, którzy przecież nie mają monopolu na rację.

Nie zgadzajmy się na zgubne dla polskiej służby zdrowia zmiany!

Aż samo się nasuwa, by tym , którzy nam fundują niszczycielskie reorganizacje w ochronie zdrowia powtórzyć za Ignacym Krasickim (wszak w bajkach tkwi mądrość narodów):


"Chłopcy, przestańcie, bo się źle bawicie!


Dla was to jest igraszką, nam idzie o życie".


 

DZIĘKUJEMY
2011-06-22

Ponad tysiąc podpisów pod inicjatywami obywatelskimi – projektem ustawy o płacy minimalnej, oraz za przeprowadzenie referendów w sprawie prywatyzacji szpitali oraz przeciwko podwyżkom w Warszawie zebrali wczoraj związkowcy i sympatycy „Solidarności” Służby Zdrowia w punkcie pod Warszawskim Szpitalem Praskim. Swoje podpisy złożyli m.in. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i Joachim Brudziński – Sekretarz PiS. Serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM, którzy poświęc pokaż więcejUWAGA WAŻNE !!! Zbieramy podpisy pod referendum ws. prywatyzacji szpitali
2011-06-14

Koleżanki i Koledzy


Poniżej publikujemy listy posła Stanisława Szweda oraz Przewodniczącego KK Piotra Dudy w sprawie, która od wielu lat jest dla nas szczególnie ważna.


Solidarność jest przeciwna prywatyzacji szpitali, wielokrotnie dawaliśmy temu dowód, dziś możemy to uczynić przez aktywne włączenie się w zbieranie podpisów pod wnioskiem o pokaż więcejSanepidom może zabraknąć pieniędzy na badania
2011-06-13
Pracy coraz więcej, a finanse w coraz gorszym stanie. Sanepidom w całym kraju może zabraknąć środków finansowych na bieżącą działalność, w tym na badania żywności.

Od początku roku pracownicy Sanepidów zrzeszeni w NSZZ „Solidarność” informują premiera Donalda Tuska i ministerstwo finansów o trudnej sytuacji finansowej stacji sanitarno-epidemiologicznych w całym kraju.


– Zagrożenie związane z obecnością bakterii e.coli w żywności pokazuje jak potrzebne są pokaż więcej
PlakatKalendarz

Wrzesień 2020
PnWtSrCzPtSbNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
bottom