logo
top

Odszedł Profesor Zbigniew Religa
2009-03-08
Z wielkim smutkiem i żalem żegnamy Profesora Zbigniewa Religę – wybitnego kardiochirurga, Ministra Zdrowia w latach 2005 – 2007, Posła i Senatora.
Żegnamy Człowieka kochającego ludzi i rozumiejącego ich problemy.
Autorytet polskiej medycyny, który ratując życie tak wielu, postawił sobie za życia pomnik w ich sercach.
Żegnamy Ministra – trudnego i wymagającego Negocjatora, ale przede wszystkim wielkiego Sojusznika spraw pracowniczych.
To Jego dete pokaż więcej


SOZ "Solidarność" składa kondolencje
2009-02-17
dr. Robert Gałązkowski
Dyrektor Lotniczego
Pogotowia Ratunkowego
W związku z tragiczną katastrofą śmigłowca lecącego na pomoc rannym w karambolu na autostradzie A-4 pragniemy złożyć na Pana ręce wyrazy głębokiego współczucia i solidarności z Bliskimi Zmarłych oraz całą Rodziną Ratowniczą.
Śmierć naszych Kolegów lecących na ratunek ofiarom drogowego wypadku pogrążyła nas wszystkich w żałobie. Oddali swoje życie spiesząc z pomocą innym.
Żadne słowa nie są w stani pokaż więcej


Temat
2009-02-11
11.02.2009 r.W Światowym Dniu Chorego

W Światowym Dniu Chorego Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność"wyraża głęboki niepokój związany z negatywnymi skutkami kryzysu finansowego,które najboleśniej uderzyć mogą w najsłabszych- osoby chore, samotne i nieubezpieczone. Bezpośrednim skutkiem minimalnego, niewykluczone że ujemnego wzrostu gospodarczego, stanie się zmniejszenie środków finansowych przekazywanych jako podatki oraz w formie składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Przypominamy że budżet Narodowego Funduszu Zdrowia konstruowany był przy założeniu 4,8% wzrostu PKB, gdy obecnie nawet prognozowane 3,7% jest nierealne.
Wyhamowanie wzrostu wynagrodzeń,już dokonywane i planowane masowe zwolnienia pracowników, skutkować będą dalszym załamaniem finansowania systemu opieki zdrowotnej a w konsekwencji katastrofą dla pacjentów.
Sekretariat Ochrony Zdrowia wielokrotnie wskazywał na konieczność zwiększenia nakładów na opiekę zdrowotną. I choć w ostatnich latach wzrosły one wraz ze wzrostem gospodarczym, nadal sytuują nas na szarym końcu wszystkich europejskich rankingów.
Obecne załamanie może tę sytuację znacząco pogorszyć i spowodować lawinowo rosnące zadłużenie oraz dramatycznie ograniczyć dostępność do leczenia.
Rząd nie może oszczędzać na zdrowiu swoich obywateli. Dlatego konieczne są mądre i odpowiedzialne decyzje, a nie odsuwanie od siebie odpowiedzialności za konstytucyjny obowiązek i przerzucanie winy na środowiska pracownicze.
Szpital jest miejscem gdzie człowiekowi choremu mają przyjść z pomocą godziwie zatrudniani i opłacani pracownicy.
Nie będzie zgody NSZZ "Solidarność" na stosowanie zasady "dziel i rządź", szczególnie w sytuacji zagrożenia życia ludzkiego i odwracanie w ten sposób uwagi od realnych problemów.
Pacjent nie może być ofiarą bezdusznych katalogów,rejestrów i punktów.
O jego leczeniu nie może decydować zysk lub strata finansowa dla szpitala wynikające z podjętej terapii.
Władze publiczne muszą wreszcie zacząć skutecznie organizować i monitorować opiekę zdrowotną. Konieczne jest w tym celu stworzenie sieci szpitali, które zapewnią pacjentom pełny i stały dostęp do świadczeń. W stanie zagrożenia zdrowia i życia każdy z nas musi wiedzieć gdzie udzielona mu będzie pomoc.
Raz jeszcze podkreślamy- na bezpieczeństwie zdrowotnym Polaków nie wolno szukać oszczędności, szczególnie w czasach kryzysu, bo i tak jego skutki odbiją się niekorzystnie na zdrowiu fizycznym i psychicznym naszego społeczeństwa.
Dlatego domagamy się od Pana Premiera przedstawienia działań osłonowych dla tej niezwykle wrażliwej społecznie sfery życia. Prywatyzacja nie może być jedyną propozycją. Zamiast narzucanych społecznie nieakceptowanych reform potrzebne są szybkie i skuteczne działania ratunkowe podejmowane w duchu dialogu społecznego.


Przekształcenia?!
2009-02-06

Kolejną próbę "zachęt"do przekształcenia w spółki proponuje rząd ,tym razem poprzez uchwałę Rady Ministrów. Pod wprowadzającą w błąd nazwą "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujacych system ochrony zdrowia" (projekt dostępny na stronie www.mz.gov.pl w linku konsultacje społeczne) kryje się propozycja kija i marchewki-przekształcicie sie w spółkę, damy wam pieniądze na oddłużenie...ale na próżno szukać w przedstawionym do opiniowania projekcie(z terminem...1 dnia pokaż więcejTemat
2009-01-13
13.01.2009 r.

Zgodnie z wcześniejszą deklaracją na ręce wszystkich Posłów, którzy głosowali za podtrzymaniem weta Pana Prezydenta zgłoszonego do części ustaw z tzw. pakietu zdrowotnego, przesłane zostały podziękowania.
Poniżej zamieszczamy tekst podziękowania:


W imieniu Rady Krajowej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ ,,Solidarność” wyrażam podziękowanie za odrzucenie szkodliwych społecznie ustaw z tzw. pakietu zdrowotnego.
Zdrowie, które jest n pokaż więcej


Temat
2008-12-24

Wszechobecnej Miłości i Dobra,

Które rodzi się w tę niezwykłą grudniową Noc - radości i spokoju,

przeżywanych w atmosferze rodzinnego ciepła i miłości -


Niech każdy dzień Nadchodzącego

Nowego 2009 Roku

Będzie pełen optymizmu i wiary, bo.

Bóg się rodzi, moc truchleje !

- życzy
Przewodnicząca
oraz Rada Sekretariatu Ochrony Zdrowia
pokaż więcej


Temat
2008-12-19
19.12.2008 r.
SEJM-głosowania nad vetami Prezydenta!

Dzisiaj także Sejm zdecydował o podtrzymaniu prezydenckiego weta do trzech ustaw zdrowotnych: ustawa o zakładach opieki medycznej, ustawa o pracownikach zakładów opieki medycznej, ustawa - przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia. Sejm podtrzymał również weto w sprawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Natomiast weto prezydenta w sprawie emerytur pomostowych Sejm odrzucił.

pokaż więcej


Temat
2008-12-19
19.12.2008 r.
Weta ws. ustaw zdrowotnych podtrzymane !

19 grudnia 2008 r. Sejm RP podtrzymał weto Pana Prezydenta RP profesora Lecha Kaczyńskiego dotyczące trzech ustaw zdrowotnych :
1. ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.
2. ustawy o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej.
3. ustawy – Przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia.

Sekretariat Ochrony Zdrowia dziękuje wszystkim posłom, którzy głosowali za podtrzymaniem pokaż więcej


Temat
2008-12-19
19.12.2008 r.

Gratulacje dla Profesora Religi

18 grudnia br. Prezydent RP Pan profesor Lech Kaczyński odznaczył profesora Zbigniewa Religę najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego. Jednocześnie Pan Prezydent powołał profesora Religę w skład Kapituły Orderu Orła Białego.
W ceremonii brała udział Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia Maria Ochman, która w imieniu SOZ złożyła odznaczonemu profesorowi gratulację pokaż więcej


Temat
2008-12-10
Warszawa 10.12.2008r.Przewodniczący Regionalnych
Sekcji Służby Zdrowia
NSZZ ,,Solidarność"

Wobec zamiaru Sejmu RP głosowania w przyszłym tygodniu [tj. podczas posiedzenia w dniach 16 - 19 grudnia br.] weta Pana Prezydenta zgłoszonego do trzech ustaw zdrowotnych [ ustawa o zoz, ustawa o pracownikach opieki zdrowotnej oraz ustawa przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia] zwracam się do wszystkich Kole pokaż więcejPlakatKalendarz

Kwiecień 2021
PnWtSrCzPtSbNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
bottom