logo
top

Więcej pieniędzy w NFZ
2010-06-11
 Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała zmiany w planie finansowym NFZ na rok 2010. Zwiększenie planu o blisko 2,5 mld zł (!!!) - tuż przed wyborami – wzbudziło zainteresowanie zarówno posłów jak i zaproszonych gości z tzw. strony społecznej. Szczegółowy podział na Oddziały w linku:

http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=3&dzialnr=7&artnr= pokaż więcejDziękujemy za Beatyfikację
2010-06-11

(10.06) Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”  wyraża podziękowanie tysiącom członków NSZZ „Solidarność”, którzy wzięli udział w uroczystościach beatyfikacyjnych księdza Jerzego Popiełuszki.


W przyjętym podczas ostatniego posiedzenia stanowisku, prezydium w sposób  szczególny dziękuje pocztom sztandarowym z kilkuset organizacji związkowych z całego kraju.
"Przyjechaliśmy do Warszawy z całego kraju podziękować naszemu błogosławionemu pokaż więcejSłużba Zdrowia dziękuje Bogu za Błogosławionego Księdza Jerzego
2010-06-11

 


img


img


 Uczestnictwem we Mszy Świętej na Placu Piłsudskiego Służba Zdrowia podziękowała za wyniesienie do Chwały Ołtar pokaż więcejGratulujemy Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu
2010-05-24


Informacja Przewodniczącej SKPSS-E
2010-04-27


2010-04-14


   Członkowie Komisji Krajowej oraz Przedstawiciele Służby Zdrowia Regionu Mazowsze oddali hołd Prezydenckiej Parze.
   Przewodnicząca złożyła w imieniu Rady Sekretariatu Ochrony Zdrowia kwiaty przy trumnie Prezydenta oraz wpisała się do Księgi Pamiątkowej.
   Do czasu pogrzebu przy tr pokaż więcejPrezydentowi w hołdzie
2010-04-14

W Katyńskim lesie

puste krzesła krzyczą

i krzyk ich niemy

całą Polskę rani.

Panie Prezydencie

Twój Naród w bólu

Głosuje zniczami ….


Tomasz Wasilczuk

pokaż więcej


2010-04-12
Wstrząśnięci ogromem tragedii z najgłębszym żalem żegnamy tragicznie Zmarłych


Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Lecha Kaczyńskiego

i Jego Małżonkę
Marię Kaczyńską


oraz wszystkie Osoby Towarzyszące Im w podróży do Katynia na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Ci, którzy w naszym imieniu mieli składać hołd wymordowanym polskim elitom, sami tragicznie zginęli w katyńskim lesie.

W takiej chwili trudno znaleźć słowa, by wyrazić to co czujemy. Nie sposób zrozumieć. Pozostają łzy i modlitwa.

W  wielkim bólu łączymy się z całą Polską, z pogrążonymi w żałobie ludźmi na całym świecie, a szczególnie z Rodzinami i Bliskimi Ofiar. W  tej tragedii,której nie da się ukoić żadnymi słowami.

To niewyobrażalna strata dla naszej Ojczyzny, dla każdego z nas.
Pokładajmy nadzieję i ufność w Bożym Miłosierdziu.

Przewodnicząca
Maria Ochman
oraz Członkowie Rady Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność


Prezydent Lech Kaczyński nie żyje
2010-04-10

W katastrofie rządowego samolotu zginął Prezydent Lech Kaczyński z małżonką. W symbolicznym miejscu i w symbolicznym czasie – w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.


Razem z nim na pokładzie samolotu było kilkadziesiąt osób – wiele znaczących osób polskiego życia publicznego, obsługa samolotu, oficerowie Biura Ochrony Rządu.


< pokaż więcej


Petycja do Prezesa Rady Ministrów
2010-04-09


Warszawa, 7 kwietnia 2010 r.


Szanowny Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów 


Szanowny Panie Premierze !
,,Zdrowie i życie ludzkie jest największą wartością” – to istotne i ważne słowa, powtarzane w różnych sytuacjach przez polityków, decydentów, osoby publiczne. Warto w tym miejscu przytoczyć kilka innych, równie ważnych słów wypowiadanych przez Premiera Polskiego Rządu, głównie podczas expose w Sejmie 23 listopada 2007 r. oraz w ciągu ostatnich 2 lat:
,,(...) Naprawa tego systemu będzie jednym z absolutnie pierwszoplanowych zadań rządu (…)”,
,,(...) Pracownicy ochrony zdrowia doczekają się wreszcie godziwych wynagrodzeń. Obok sprawności całego systemu godziwe wynagrodzenia w ochronie zdrowia będą naszym priorytetem (...)”,
,,(...) Wszyscy z niepokojem obserwujemy lukę pokoleniową w tych zawodach (…)”  /przyp. medycznych/,
,,(…) Chcemy zdobyć akceptację wszystkich środowisk dla kierunku zmian (...)”


Słowa te miały wielkie znaczenie dla obywateli.
Warto więc dziś postawić pytanie: czy żyjemy w Kraju, w którym konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia i gwarancje państwa do zapewnienia swoim obywatelom równego i powszechnego dostępu do opieki medycznej jest przestrzegane
i realizowane ? Czy obietnice koalicyjnego rządu PO – PSL, zapisane także w ,,Deklaracji koalicyjnej”, nie zostały zapomniane ?


Ostatnie miesiące i lata niestety, nie dają pozytywnej odpowiedzi na to pytanie.
Skutki kryzysu ekonomicznego nie ominęły również polskiej opieki zdrowotnej. Po kilku latach wzrostu nakładów finansowych ze środków publicznych na ochronę zdrowia wynikających ze wzrostu gospodarczego i poprawy sytuacji materialnej obywateli - nastąpiło załamanie finansowania opieki zdrowotnej. Braki w spływie składki zdrowotnej pochłonęły wszystkie rezerwy finansowe systemu zabezpieczając jedynie bieżące płatności. Przypominamy w tym miejscu, że jedną z obietnic Pana rządu było podniesienie składki na ubezpieczenie zdrowotne bez dodatkowych obciążeń obywateli. Polska ze swoim poziomem nakładów przeznaczanych na ochronę zdrowia ze środków publicznych pozostaje nadal na jednym z niechlubnych ostatnich miejsc w Europie.


Dzisiejsza manifestacja środowisk związkowych, medycznych i organizacji pacjentów zorganizowana przez centrale związkowe - NSZZ ,,Solidarność"
i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych - to wyraz naszej determinacji na brak dialogu z rządem w tak newralgicznym obszarze, jakim jest ochrona zdrowia.
Z przykrością stwierdzamy, że dialog społeczny z ministrem zdrowia
i premierem rządu PO-PSL w sprawach kluczowych dla pacjentów i pracowników nie istnieje. Dlatego, chcąc mówić o sprawach ważnych dla nas wszystkich  - pozostaje nam wyjść wspólnie na ulice.  
 


Panie Premierze,
Dzisiejszy, niezwykle symboliczny dzień – 7 kwietnia - obchodzony jako Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia jest okazją do spojrzenia na sytuację polskiego pacjenta i pracownika ochrony zdrowia w kontekście obietnic składanych przez Pana Premiera w listopadzie 2007 r.


Sondaże opinii publicznej od dłuższego czasu pokazują, że niezadowolenie obywateli z opieki zdrowotnej w naszym kraju wciąż rośnie – obecnie co trzeci z nas odczuwa utrudnioną dostępność do lekarza czy placówki opieki zdrowotnej, nawet w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia. Większość Polaków nie zgadza się na traktowanie zdrowia jak towaru. Boimy się  wzrastających wydatków na leki. Starzejemy się jako społeczeństwo, a wciąż brakuje rozwiązań systemowych w zakresie opieki długoterminowej czy zabezpieczenia świadczeń pielęgnacyjnych.
Powszechna prywatyzacja nie jest receptą na uzdrowienie systemu opieki zdrowotnej. Doświadczenia innych krajów jednoznacznie pokazują, że zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych społeczeństwa najpełniej gwarantuje system publiczny z uzupełniającą jego ofertę sektorem usług prywatnych.
Niepokojące zjawiska występują także w obszarze spraw pracowniczych.
Pracownicy coraz dotkliwiej odczuwają brak gwarancji zatrudnienia, zwłaszcza w procesie przekształceń własnościowych placówek ochrony zdrowia. Wzrost płac na przestrzeni kilku ostatnich lat został głównie skonsumowany przez część środowiska medycznego. Bulwersuje narastające rozwarstwienie płacowe pomiędzy różnymi grupami zawodowymi oraz wewnątrz tych grup i pojawiające się na tym tle konflikty płacowe. Obserwujemy coraz wyraźniej deficyt kadr w wielu znaczących specjalnościach medycznych. Standardem staje się wymuszanie na pracownikach zmiany umów o pracę na inne formy umów cywilnoprawnych, a zwłaszcza samozatrudnienie. Od dłuższego czasu rząd forsuje wykreślenie obowiązujących przepisów gwarantujących wzrost wynagrodzeń pracownikom zatrudnionych w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej.


Oceniając dzisiejszą sytuację na próżno szukać realizacji jakiejkolwiek z obietnic z Pana expose.
Wbrew Pana zapewnieniom naprawa systemu, niestety nie jest jednym z ,,(…) absolutnie pierwszoplanowych zadań rządu”.


Przekazując na ręce Pana Premiera niniejszą Petycję – w imieniu środowiska pracowniczego oraz działając na rzecz pacjentów oczekujemy:


• dyskusji o sprawach ochrony zdrowia ponad podziałami politycznymi,


• prowadzenia konstruktywnego i rzetelnego dialogu społecznego ze środowiskiem związkowym i samorządowym,


• znaczącego zwiększania nakładów finansowych przeznaczanych na ochronę zdrowia,


• systemowego rozwiązania problemu zadłużenia szpitali publicznych,


• przygotowania założeń bądź projektu ustawowej regulacji systemowej dotyczącej zasad zatrudnienia i wynagradzania wszystkich pracowników publicznej ochrony zdrowia,


• rzeczywistego uszczelnienia systemu finansowania opieki zdrowotnej,


• monitorowania gospodarki lekowej w oparciu o gwarancje państwa,


• oszacowania potrzeb kadrowych systemu na okres co najmniej 20 lat,


• zorganizowania systemu opieki długoterminowej w sposób, który umożliwi do niej powszechny dostęp osobom potrzebującym,


• przestrzegania praw pacjenta i edukacji społeczeństwa w tym zakresie,


Liczymy, że problemy ochrony zdrowia, jej pracowników i pacjentów - znajdą  należne priorytetowe miejsce w ramach prac rządowych.
      
Z poważaniem  
Przewodniczący
NSZZ ,,Solidarność"
JANUSZ ŚNIADEK           


Przewodniczący
OPZZ
JAN GUZ
Przewodnicząca 
Sekretariatu Ochrony Zdrowia
NSZZ ,,Solidarność"
MARIA JOLANTA OCHMAN

Przewodnicząca
Rady Branży OPZZ
Federacji ZZ Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej
URSZULA MICHALSKA


Prezes
Stowarzyszenia Primum Non Nocere
ADAM SANDAUER
PlakatKalendarz

Lipiec 2020
PnWtSrCzPtSbNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
bottom