Legitymacja

Karty Rabatowe

Tygodnik Solidarność


Program Grosik
Związkowe Gadżety

Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
Wyszukiwarka
Odsłon : 399229
Start No images

W 2018 r. przypada 100. rocznica urodzin Ks. Abpa Ignacego Tokarczuka, pierwszego metropolity przemyskiego,  niestrudzonego krzewiciela norm etycznych, przywódcy duchowego w czasach komunizmu.
Sejm RP oraz Sejmik Województwa Podkarpackiego ustanowili rok 2018 Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. „Dedykowanie roku 2018 Ignacemu Tokarczukowi wiąże się z przypadającą z 100. rocznicą urodzin arcybiskupa, który przez wiele dekad jako ordynariusz archidiecezji przemyskiej był duchowym przywódcą mieszkańców Podkarpacia i ich zmagań z komunistycznym systemem” – czytamy w uchwale radnych Sejmiku.

W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin śp. Ks. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka: 
-  13 stycznia br. odbyła się “Sesja naukowa z okazji 100. rocznicy urodzin Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka”. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach V Festiwalu Kultury Rzeczypospolitej i rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem abpa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego, w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w sali audiowizualnej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Na rozpoczęcie części naukowej głos zabrał Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, który przypomniał, że 8 czerwca 2017 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Większość z nas go pamięta jako człowieka niezłomnego – mówił Marszałek Kuchciński, który na zakończenie swojego wystąpienia, na ręce dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jana Jarosza, przekazał oryginał uchwały do zbiorów Muzeum (Źródło: www.przemyska.pl).
- 1 lutego br. (w dzień urodzin) o godz. 8.30 rozpocznie się konferencja naukowa pt. „Deus Caritas w życiu ks. abp. Ignacego Tokarczuka” (Deus Caritas - Bóg jest miłością) - aula Instytutu Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. W ramach konferencji  obok sesji wykładowych przedstawiona zostanie sztuka o Księdzu Arcybiskupie (klerycy WSD Przemyśl) oraz wywiad z ks. abp. Ignacym Tokarczukiem z archiwum TVP Rzeszów. Poza tym:  wernisaż wystawy z okazji 100. rocznicy urodzin (
godz. 17.00 w Muzeum Archidiecezjalnym) oraz msza św. o godz. 18.00 w Bazylice Archikatedralnej.

Fot.: www.parafia-gorzanka.pl

Multimedia

Zasłużony dla Regionu

  

Publikacje
Książka wydana
przez nasz Region

.........................................................
Tomik poezji
Teresy Paryny

...........................................................