Menu
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

„Solidarność” Służby Więziennej ma swoją ogólnopolską reprezentację

W rok po utworzeniu pierwszych organizacji NSZZ „Solidarność” w Służbie Więziennej, Prezydium Komisji Krajowej podjęło decyzję o zarejestrowaniu Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”. Dzisiaj to 18 organizacji i 1039 członków.

Dokładnie rok temu 27 października 2019 r. weszły w życie przepisy wprowadzające wśród funkcjonariuszy policji, straży granicznej i służby więziennej pluralizm związkowy. Dzień później 23 października utworzyły się trzy pierwsze organizacje. Dzisiaj jest ich 18 w 11. okręgowych inspektoratach, które obejmują 60 jednostek penitencjarnych.

- To wielki sukces, że w zaledwie 365 dni udało się dokonać rzeczy praktycznie niemożliwej – stworzyć liczną organizację i stworzyć sekcję krajową – mówi Tysolowi.pl Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Tymczasowej Rady SKSW NSZZ „Solidarność”.

Jego zdaniem widać, że ludzie potrzebowali swojej niezależnej organizacji, bo każdy monopol jest zły, a z takim funkcjonariusze Służby Więziennej mieli do czynienia. Zwraca też uwagę, że ludzie postawili na „Solidarność”.

- Nie chcieliśmy innego związku np. OPZZ, czy jakiegoś samodzielnego. Chcieliśmy „Solidarności”, Związku z pozycją i historią. Chcieliśmy i my dołożyć swoją cegiełkę – mówi przewodniczący.

Kołodziejski zdradza też ambitne plany.

- Nasza organizacja szybko się rozrasta. Mając krajową reprezentację jesteśmy wreszcie partnerem dla szefostwa całej SW. Już dzisiaj jest nas 1039 członków, a mam informacje, że są kolejni. Pojawiają się też kolejne placówki. W niektórych są kłopoty, ale sobie z nimi poradzimy. Chcemy aby objąć naszą reprezentacją wszystkie ponad 150 jednostek penitencjarnych.

W dniu dzisiejszym do dyrektora generalnego SW gen. Jacka Kitlińskiego związkowcy z „Solidarności” SW, dokładnie rok po nowelizacji ustawy o związkach zawodowych wysłali pismo:

- Z przyjemnością informuję, że dzisiaj tj. 27 października 2020 r. została zarejestrowana, w Krajowym Rejestrze Sekcji Branżowych Krajowa Sekcja Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”.

- To symboliczna data – podsumował przewodniczący.

ml/k

 

Pilne! Apel Przewodniczącego NSZZ "S" do Członków: Brońcie naszych kościołów!

  • Kategoria: Kraj

Drodzy Członkowie i Sympatycy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”! Drodzy Przyjaciele!

Zwracam się do Was z gorącym apelem – brońcie naszych Kościołów. Angażujcie się w ochronę świętości Mszy Świętych, przeciwdziałajcie profanacjom symboli religijnych i naszych Świątyń. Nie pozwólcie, aby Kościół, na który zawsze mogliśmy liczyć, wobec bezprecedensowych napaści pozostał dzisiaj osamotniony.

„Solidarność” przy ogromnym wsparciu Kościoła, wywalczyła Polsce wolność. W tym wolność do protestów i zgromadzeń. Każdy, nawet w najostrzejszej formie, ma prawo do wyrażania swoich postulatów. Każdy ma prawo wyjść na ulicę i wykrzyczeć swoje żądania. Wielokrotnie robiliśmy to również my, związkowcy. Ale każda wolność ma swoje granice, a tą granicą są prawa i wolności innych ludzi. W tym prawo do swobodnego wyznawania swojej wiary.

To się nazywa t-o-l-e-r-a-n-c-j-a!

Demonstranci profanując Kościoły i zakłócając Msze Święte, tę granicę już dawno przekroczyli. Do rangi symbolu urastają profanacje figur Jana Pawła II, dzięki któremu „Solidarność” powstała, a któremu Polska w drodze do odzyskania niepodległości tak wiele zawdzięcza.

Niestety, poziom agresji, niespotykany wulgaryzm i napaści fizyczne na księży i uczestników nabożeństw, zmuszają nas katolików do obrony. Dlatego proszę, abyście włączali się w działania Straży Narodowej, lub inne spontanicznie tworzone grupy chroniące nasze kościoły. Bądźcie też w kontakcie ze swoimi proboszczami. Kiedyś my mogliśmy liczyć na ich pomoc, dzisiaj oni tej pomocy od nas potrzebują.

Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy wczoraj włączyli się w ochronę kościołów. Otrzymałem wiele sygnałów, że nie zabrakło wśród nich Członków „Solidarności”. Ja osobiście – jako katolik, ale też człowiek „Solidarności”, również nie będę w tej sytuacji bierny.

Ze związkowym pozdrowieniem

Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ “S”

Porozumienie płacowe w sosnowieckich spółkach

Na początku listopada na konta pracowników dwóch sosnowieckich zakładów należących do Grupy Prima Sole Components wpłyną wyższe wypłaty. To wynagrodzenia za październik. Podwyżki są efektem wielomiesięcznych starań związkowców.
 
Negocjacje płacowe zakończone zostały 15 października. Ustalono, że podwyżki będą jednakowe w obu firmach i obejmą wszystkie zatrudnione w nich osoby  Dla pracowników posiadających stawki godzinowe podwyżka wyniesie 1,75 zł brutto na godzinę, natomiast osoby zatrudnione w administracji będą zarabiały o 430 zł brutto więcej miesięcznie. Ponadto uzgodniono też, że w obu zakładach wypłacona zostanie nagroda z okazji Świąt Bożego Narodzenia wynosząca 2 tys. zł brutto.
 
Agnieszka Marcińska, przewodnicząca organizacji międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” zrzeszającej pracowników obu firm podkreśla, że uzgodnienia dotyczące podwyżek będą obowiązywały do końca 2021 roku i zostały dobrze odebrane przez pracowników. – To bardzo ważne, że zagwarantowaliśmy podwyżki właśnie w tym momencie. W lutym tego roku pracownicy obydwu spółek przeszli do nowego właściciela na podstawie art. 231, czyli z zachowaniem przez 12 miesięcy dotychczasowych warunków pracy i płacy. Ta ochrona wygaśnie z końcem stycznia przyszłego roku, ale dzięki wynegocjowanym podwyżkom nie musimy obawiać żadnych niespodziewanych ruchów płacowych ze strony pracodawcy – zaznacza przewodnicząca.
 
Podczas rozmów z pracodawcami związkowcy uzgodnili, że kolejne negocjacje dotyczące wzrostu wynagrodzeń rozpoczną się w październiku przyszłego roku. – Temat podwyżek na razie zamknęliśmy, ale jeszcze w tym miesiącu siadamy do kolejnych, trudnych rozmów. W jeden spółce obowiązuje Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, w drugiej regulamin wynagradzania, a nam zależy na ujednoliceniu zapisów tych dokumentów – zapowiada Agnieszka Marcińska.
 
W spółkach Grupy Prima Sole Components w Sosnowcu produkowane są plastikowe komponenty do samochodów. Łącznie zatrudnionych jest w nich ok. 700 osób. 
 
www.solidarnosc.org.pl / ak
 
 

Dialog społeczny i jego konteksty - konferencja online!

26 października 2020 r., o godz. 12.00-14.00 zapraszamy na konferencję w trybie online. 

Program:

11.30-12.00 – logowanie uczestników

12.00-12.10 – przywitanie gości – Iwona Zakrzewska, Dyrektor CPS „Dialog”

12.10-13.30 – wystąpienia:         

  • 25 lat Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” – historia, którą zapoczątkował Andrzej  Bączkowski - Iwona Zakrzewska, CPS „Dialog”
  • Dialog społeczny: stare problemy w nowych dekoracjach - prof. Kazimierz W. Frieske, Akademia Pedagogiki Specjalnej
  • Dialog społeczny jako przyczółek a zarazem przeszkoda w rozwoju deliberacji - prof. Jacek Sroka, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
  • Wzmocnienie instytucji dialogu społecznego, a bieżące prace nad nowelizacją ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego - Mateusz Szymański, NSZZ „Solidarność”

13.30-14.00 - dyskusja

Link do konferencji:

https://zoom.us/j/99308719421?pwd=NkhkNjFQcTVQdkNZaHF6ZWZLMjZ5dz09

Nie będziemy firmować fasady dialogu!

  • Kategoria: Kraj

My jako „Solidarność”, a także nasi współpracownicy, którzy wchodzą w skład RDS, podjęliśmy decyzję, że z dniem dzisiejszym składamy rezygnację z członkostwa w RDS – poinformował podczas konferencji prasowej szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

RELACJA:

12:54 ● Piotr Duda został także zapytany o pomysł wycofania się rządu z tzw. niedziel wolnych od handlu. – Nie ma takiej potrzeby, można zrobić zakupy od poniedziałku do soboty, są godziny dla seniora. Nie pozwolimy na wykorzystanie pandemii do partykularnych interesów niektórych przedsiębiorców, którzy zwalczają wolne niedziele od samego początku – odparł.

12:53 ● – Premier na zasadzie ogólności - utraty zaufania - może odwołać członka. Nie wyobrażam sobie, że 700 tys. członków związku wybiera, a pan premier może mnie odwołać, bo stracił zaufanie. Kompletnie tego nie rozumiemy, bo potrzeba szczepionki - solidarności, powiedział wczoraj premier, ale potrzeba też dialogu, a jak nie ma tej szczepionki "dialog" to nie ma i szczepionki Solidarność – podkreślił szef „S”.

12:50 ● – Czas najwyższy przygotować nowelizację i przywrócić RDS na normalne tory. Te prerogatywy ma prezydent – zwrócił uwagę.

12:48 ● – Równość stron dialogu - każdy ma przez rok swoje przewodniczenie. Siedzieliśmy wczoraj do północy, do wieczora, smutne miny, że „nasze dziecko” nie funkcjonuje tak, jak powinno. To nas boli, dobrze, że WRDS-y funkcjonują. To nasz krzyk rozpaczy, nie mamy możliwości odwołania. Strona pana prezydenta mówi, że oni to interpretują inaczej. Tam nie ma co interpretować. To pan prezydent odwołuje, ten punkt jest zawieszony. Niech się zastanowią w rządzie, żeby nie było takich bubli prawnych – mówi Duda.

12:46 ● – Walczymy o to w Brukseli. Szło to tempem porozumienia paryskiego, ale rząd nie mówi nam prawdy. Żałujemy, że do tego doszło w teraz. Co do dalszych kroków - zobaczymy, dzisiaj mam nadzieję, że nastąpi w rządzie jakaś refleksja i nastąpi wycofanie się z tego projektu – dodał.

12:43 ● – Nie zawahamy stanąć się przeciw rządowi, żeby podjął wreszcie prawdziwy dialog. Zostaliśmy oszukani przez rząd jeśli chodzi o drogę dojścia do naturalności klimatycznej. To nie jest droga tzw. porozumienia paryskiego, to nawet nie jest to rok 2050, to rok 2035, rząd mówi co innego, my wiemy co innego – mówi szef „Solidarności”

12:42 ● – Nasza rezygnacja nie jest krzykiem rozpaczy, mamy kolejne kroki przygotowane, ale to polityczne działanie związku Solidarność, że nie zgadzamy się na niszczenie dialogu przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Domagamy się jak najszybszego procedowania przed Trybunał Konstytucyjny skargi złożonej przez prezydenta Andrzeja Dudę lub nowelizacji. Kompletnie nie rozumiemy skąd pomysł żeby zdemontować RDS. To też nasz protest, że nie pozwolimy na to, żeby ktoś robił z nas idiotów. Wczoraj otrzymaliśmy ustawę, która dopiero jest procedowana w Sejmie. To jest dialog? Tam są rzeczy związane z wynagrodzeniem, z rozliczeniem czasu pracy. Nie pozwolimy na to, żeby ktoś bawił się w fasadowy dialog – powiedział Piotr Duda.

12:41 ● – To jest niedopuszczalne, że premier ma możliwość odwoływania członka Rady, dlatego że ma taki kaprys – dodał.

12:40 ● – My jako „Solidarność”, a także nasi współpracownicy, którzy wchodzą w skład RDS, podjęliśmy decyzję, że z dniem dzisiejszym składamy rezygnację z członkostwa w Radzie Dialogu Społecznego. Nie będziemy firmować fasady Rady Dialogu, w którym główne skrzypce ma rząd – podkreślił szef „S”.

12:35 ● – Wczorajsze powołania mają dla nas wątpliwości. Nie mamy innych możliwości sprzeciwu jako „Solidarność”. Nie ma drogi prawnej. Jedynym naszym sprzeciwem może być sprzeciw polityczny, co też robimy – powiedział podczas konferencji prasowej szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

 

Trzaskowski to „piroman śmieciowy”, robi wszystko, żeby śmieciówek było mnóstwo, a później z nimi walczy

Piotr Duda w rozmowie w programie „Newsroom” Wirtualnej Polski skomentował zmiany w kodeksie pracy, które rządzący proponują w związku z pandemią oraz związek zawodowy Nowa Solidarność, który zamierza założyć Rafał Trzaskowski.

Jeśli rząd PiS nie chce mieć protestów, to niech naprawdę waży nie tylko słowa, ale i czyny

– zaznaczył przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Piotr Duda zapowiedział, że Związek nie pozwoli, aby sytuacja związana z pandemią koronawirusa była wykorzystywana do liberalizacji kodeksu pracy. Przewodniczący Solidarności krytykował również fakt, że resort pracy trafił w ręce Jarosława Gowina. Jak podkreślił, w rządzie Zjednoczonej Prawicy za pracę odpowiedzialna jest osoba, która będąc w Platformie Obywatelskiej popierała liberalne rozwiązania w prawie pracy. Duda przyznał, że jest to dla niego "szokiem totalnym".

– Możemy się po rządzie Zjednoczonej Prawicy spodziewać, sytuacja jest dla nas trudna, ale nie takie trudne sytuacje, jako związek, staraliśmy się najpierw negocjować, a później twardo się postawić. Będziemy stawiać swoje warunki

– przyznał Piotr Duda.

A jak przewodniczący Komisji Krajowej ocenił działania Rafała Trzaskowskiego? 

- Ręka w rękę z PO doprowadził do tego, że było przez 8 lat mnóstwo umów śmieciowych -

Piotr Duda nazwał Trzaskowskiego "takim piromanem śmieciowym".

 - Najpierw podpala, robi wszystko, żeby umów śmieciowych było mnóstwo, a później chce z nimi walczyć

 

Oferta Pekao S.A. dla członków Związku

Jeżeli jesteś posiadaczem Legitymacji Członkowskiej NSZZ Solidarność to mamy dla ciebie najnowszą ofertę Banku Pekao S.A.


Poniżej pełna oferta produktowa banku, skrócona wersja tzw. one pager, oraz dedykowana strona internetowa z informacjami o produktach banku. Bank przygotował dla członków Solidarności w pełni zdigitalizowane podejście: dedykowaną stronę z informacjami o ofercie produktowej, gdzie można zakładać konta na selfie, formularze do kontaktu w sprawie sprzedaży pożyczki na telefon oraz wnioskowć o kredyt mieszkaniowy w oparciu o video chat z konsultantem banku.
 

Pełna oferta Banku Pekao S.A.

Srócona wersja one pager

Dedykowana strona internetowa

 

 

ERZ - właściwe postępowanie z informacją ekonomiczną kluczem do produktywnej komunikacji i negocjacji

Rzutem na taśmę, czyli tuż przed ponownym wprowadzeniem zaostrzonych wymogów sanitarnych, odbyło się międzynarodowe szkolenie dla członków ERZ w ramach projektu VS/2019/0025 “ERZ-właściwe postępowanie z informacją ekonomiczną kluczem do produktywnej komunikacji i negocjacji”.

Tym razem miejscem szkolenia dla 16 polskich członków ERZ był Wrocław, a dokładniej hotel Mercure Centrum. 7 Chorwackich uczestników było z nami obecnych on-line. Wymiana informacji była możliwa poprzez polsko-chorwackie tłumaczenie symultaniczne, a powodzenie w sprawnej realizacji tego hybrydowego szkolenia zawdzięczamy doświadczonej obsłudze technicznej.

Główny nacisk w trakcie szkolenia położono na zapoznanie się z zagadnieniami ekonomicznymi firmy i ich znaczenia  dla ERZ oraz na różne kultury wykorzystywania danych ekonomicznych. Tę część szkolenia przeprowadził dr Daniel Kiewra reprezentujący partnera projektu – firmę Syndex Polska specjalizującą się w zakresie doradztwa, ekspertyz i szkoleń przeznaczonych dla przedstawicieli pracowników.  Oprócz tego odbyły się 2 osobne moduły: jeden poświęcony postępowaniu z informacją poufną – prowadzony przez eksperta projektu  Ewę Kędzior prawnika KK NSZZ „Solidarność”, a drugi obejmował temat Przemysłu 4.0, który przybliżał uczestnikom dr Robert Szewczyk, ekspert KK NSZZ „Solidarność”.
Szkolenie, przygotowane z zastosowaniem  zasad reżimu sanitarnego i  z zachowaniem właściwego dystansu społecznego, zostało wysoko ocenione przez uczestników zarówno pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym.

Wielu z nich w ankietach oceniających podkreśliło, iż uzyskana na szkoleniu wiedza będzie przez nich wykorzystywana podczas analizowania sprawozdań finansowych przekazywanych członkom ERZ przez zarząd firmy, a także podczas negocjacji z pracodawcą.

Szkolenie zorganizował zespół projektowy NSZZ „Solidarność”: Maria Żytko i Karol Nosal

mż.

Kształcenie ustawiczne przyszłością rynku pracy

Przez kształcenie ustawiczne należy rozumieć stały proces odnawiania, podnoszenia i rozwijania umiejętności oraz kwalifikacji ogólnych i zawodowych osób dorosłych, trwający przez całe życie zawodowe.

W dniu 20 października 2020 r., w ramach niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej został zorganizowany online panel dyskusyjny poświęcony kwestii kształcenia ustawicznego, transformacji cyfrowej  oraz kryzysowi spowodowanemu korona wirusem: europejskie szanse dla pracy jutra.

W spotkaniu panelowym  wzięło udział sześciu panelistów z pięciu krajów oraz ponad trzystu zarejestrowanych obserwatorów. Obserwatorzy mogli brać czynny udział w dyskusji poprzez elektroniczne zadawanie pytań panelistom jak również poprzez udział w sondażach organizowanych w trakcie spotkania.

Spotkanie było poświęcone  kwestiom związanym z ewolucją rynku pracy spowodowaną przez cyfryzację, jak również zmianom wymuszonym ochroną środowiska oraz kryzysem związanym z pandemią koronawirusa. Jakie wyzwania stają przed kształceniem ustawicznym w Unii Europejskiej?

Spotkanie było poświęcone  również kwestiom związanym z europejskimi  szansami  w obliczu wyzwań jakie niesie praca jutra. Jaka jest rola przedsiębiorstw, rządów i indywidualnych osób? Co do zaoferowania ma kształcenie ustawiczne? 

Hubertus Heil z niemieckiego Federalnego Ministerstwa Pracy i Spraw Społecznych. Odnosząc się do kwestii skutków pandemii wskazał, iż na chwilę obecną udało się ochronić część miejsc pracy poprzez programy krótkoterminowe. Nie mniej, nie można nie zauważać samych zmian na rynku pracy. Pod rozwagę należy wziąć to, w jaki sposób zapewnić aby dzisiejsi pracownicy również jutro mogli mieć pracę. Wskazał na kluczową rolę kształtowania umiejętności – na szkolenia. Kluczowe tu będzie wzmocnienie kultury szkolenia i uczenia się dorosłych, co wymaga z jednej strony czasu i pieniędzy, a z drugiej zwiększenia prawa pracownika w zakresie dostępu do szkoleń.

Bjorn Bohning  - Sekretarz Stanu w Federalnym Ministerstwie Pracy i Spraw Socjalnych Niemiec wskazał, iż na obecną sytuację składają się w głównej mierze dwa komponenty: ekonomia i zmiany cyfrowe na rynku pracy. To z kolei powoduje zmianę wymagań w stosunku do pracowników. Zaadaptowanie się do nowej zmieniającej się sytuacji i wypracowanie właściwych narzędzi prawnych wymagać będzie zmiany podejścia i udział partnerów społecznych. Kontynuacja edukacji osób dorosłych to nie tylko kwestia ich zatrudnialności ale również kwestia odnalezienia się indywidualnych osób w zmieniającej się rzeczywistości.   

Joost Korte z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej wskazał, iż przed pandemią mieliśmy świadomość tego, że świat się zmienia a zmiany te są spowodowane digitalizacją. Jednak z powodu pandemii te zmiany ogromnie przyspieszyły. Przed pandemią 5% pracowników w Belgii pracowało on-line a w kwietniu 2020 r.  było to już 37%. Z drugiej strony wskazywał na trudności związane z korzystaniem  z nowych technologii spowodowane stanem edukacji. 1 na 5 pracowników na problemy z czytaniem i pisaniem. Znakomitej część pracowników brakuje podstawowych umiejętności cyfrowych.  Joost Korte w skrócie omówił postanowienia deklaracji z Osnabrück, w której  państwa członkowskie wyznaczyły sobie cztery ambitne cele:|

1. Zwiększenie  odporności  gospodarczej,
2. Wspólne ustalenie kultury zaawansowanego szkolenia,
3. Równy dostęp do  zrównoważonego kształcenia ustawicznego
4. Wzmacnianie i promowanie wymiaru międzynarodowego dzięki mobilności transgranicznej.

Odpowiadając na pytanie kto powinien być zainteresowany kształceniem ustawicznym – osoby indywidualne czy pracodawcy czy rząd Mateja Ribić, Sekretarz Stanu w słoweńskim Ministerstwie Pracy, Rodziny, Spraw Społecznych oraz Równych Szans wskazała, iż odpowiedzialność za sukces (efektywność) szkolenia ustawicznego leży na kilku podmiotach, nie tylko na osobach indywidualnych. Dla przykładu, w ramach walki z ekonomicznymi skutkami pandemii Słowenia umożliwiła pracownikom dostęp do darowych szkoleń, aby umożliwić im utrzymanie pracy lub wesprzeć w znalezieniu nowej, wymagającej nowych lub uzupełnienia posiadanych kwalifikacji.  W tym przypadku rezygnacja z szkolenia w jego trakcie np. z powodu podjęcia nowej pracy i niemożności kontynuowania dalej, nie pociągała za sobą negatywnych konsekwencji finansowych dla osoby szkolącej się.

Roland Sauer Dyrektor Generalny Działu Rynku Pracy w austriackim Federalnym Ministerstwie Pracy, Rodziny i Młodych, rozważając kwestię w jaki sposób dotrzeć do osób potrzebujących szkolenia wskazał, iż w pierwszej kolejności należy dotrzeć do osób o najniższych kwalifikacjach. Omawiając austriackie  rozwiązania prawne dotyczące kształcenia ustawicznego  wskazał na uregulowania prawne dające możliwość wzięcia urlopu szkoleniowego, którego maksymalny wymiar wynosi 12 miesięcy. W tym czasie osoba podnosząca kwalifikacje ma prawo do świadczenia z systemu zabezpieczenia społecznego w wysokości 55% zasiłku dla bezrobotnych. Jest również możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy w celu podniesienia kwalifikacji i doszkolenia.  Maksymalne obniżenie wymiaru czasu pracy może trwać 237 dni.  W tym przypadku również istnienie możliwość uzyskania dodatku do wynagrodzenia.  Jeżeli chodzi o wsparcie szkoleń organizowanych przez zakład pracy to jest możliwość uzyskania na nie środków publicznych pod warunkiem, iż nie są to szkolenia stanowiskowe ale są na tyle ogólne, iż uzyskana  wiedza może być przydatna i wykorzystana gdzie indziej.

Na indywidualne konta szkoleniowe, jako element systemu szkolenia ustawicznego we Francji wskazywała Caroline Cohen – Doradca do spraw edukacji zawodowej i szkolenia Elisabeth Borne, Francuskiej Minister Pracy, Zatrudnienia oraz Integracji. Na kontach tych rejestrowane są wszystkie godziny udziału w szkoleniach, jak również ich profil. System ten pozwala na uzyskanie konkretnych uprawnień w oparciu o w ten sposób uzyskaną wiedzę. Wśród rozwiązań promujących szkolenie ustawiczne znajduje się również możliwość otrzymania kredytu na szkolenie w wysokości 1000 euro. W czasie lockdownu było 8 tysięcy szkoleń dla tych, którzy nie mogli pracować a chcieli podnieść kwalifikacje. System ten jest przygotowany dla 35 mln. pracujących Francuzów. 

Daniel Waagmeester – Dyrektor Stosunków Przemysłowych w holenderskim Ministerstwie Spraw Społecznych i Zatrudnienia wskazał, iż projektując system wsparcia kształcenia ustawicznego przyjęto założenie, iż środki publiczne mają być dostępne również dla osób indywidualnych. Pracodawcy aplikując o środki na szkolenie  muszą przedstawić plan. Budżet wynosi 1 tys. euro i stanowi dodatek do innych szkoleniowych działań pracodawcy. Intencją twórców systemu wspierania edukacji ustawicznej było to, aby system był z jednej strony jak najprostszy a z drugiej strony nie prowadził do marnotrawienia środków. Dlatego przyjęto rozwiązanie, iż nie wydaje się środków z góry ale po przeszkoleniu jest możliwość odliczenia kwoty kosztów szkolenia od podatku.

Zarejestrowanym widzom zadano pytanie co jest najważniejsze dla uzyskania takich umiejętności i kwalifikacji, które będą potrzebne w przyszłości. Wśród odpowiedzi prym wiodły następujące: wiedza jakie konkretnie umiejętności będę wymagane w przyszłości,  czas i pieniądze. 

Celem panelu było skorzystanie z doświadczeń i rozwiązań dotyczących kształcenia ustawicznego w różnych  państwach. Pozwoli to na  podjęcie próby wypracowania modelu kształcenia ustawicznego, który sprosta potrzebom i wyzwaniom jakie przed rynkiem pracy i pracownikami staną w przyszłości.

Ewa Kędzior


 

Subskrybuj to źródło RSS

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.