Menu
Biuro Prasowe

Biuro Prasowe

Sejm spełnił postulat Solidarności i wyłączył dodatek stażowy z płacy minimalnej

- Sejm przyjął ustawę, dzięki której dodatek za staż pracy zostanie wyłączony z płacy minimalnej. Dodatek stażowy w końcu będzie spełniał swoją funkcję. To dobre informacje dla wielu pracowników, których wynagrodzenia wzrosną - pisze Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Barbara Borys-Szopa

Nowelizacja zakłada wyłączenie dodatku stażowego z obliczania płacy minimalnej od 1 stycznia 2020 roku.

Obecnie włączony do obliczania płacy minimalnej dodatek stażowy powoduje paradoksalną sytuację, w której pracownicy z niskimi zarobkami, ale długim stażem pracy, dostają niższe wynagrodzenie niż pracownicy nowi.

cyk

Najlepsi społeczni inspektorzy pracy wybrani

W siedzibie Okręgowej Inspekcji Pracy w Warszawie, 18 lipca odbyło się uroczyste wyróżnienie laureatów konkursu wojewódzkiego na Najlepszego Społecznego Inspektora Pracy.

Do uczestników konkursu, a także wszystkich przybyłych gości, specjalny list skierował Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy.

„Społeczna inspekcja pracy jest służbą. Każdy z państwa wie, że to służba nie łatwa. Codziennie spotykamy się ze społecznymi inspektorami, którzy są dla nas nieocenionym wsparciem. Nikt nie zna tak dobrze firmy i zagrożeń w niej występujących, jak sami pracownicy. Dlatego postanowiłem dotychczasowy konkurs wojewódzki rozbudować do etapu krajowego, żeby moc jeszcze bardziej docenić osoby, które walczą o bezpieczeństwo drugiego człowieka. Ważne są dobre pomysły i codzienna konsekwentna praca. Dlatego gratuluje zwycięzcom i życzę dalszych sukcesów”

– napisał Łyszczek w liście, który odczytał jego zastępca Bogdan Drzastwa.

Zastępca Głównego Inspektora Pracy podkreślał, że dwóch zwycięzców wojewódzkiego etapu będzie miało 28 konkurentów na etapie ogólnopolskim.

– Do kolejnego etapu łącznie zgłoszonych jest 30 społecznych inspektorów pracy z całego kraju. Życzę dzisiejszym zwycięzcom, żeby na poziomie krajowym tez odnieśli sukcesy

– mówił Bogdan Drzastwa.

Komisja konkursowa, w której zasiedli także przedstawiciele związków zawodowych obradowała 27 czerwca w siedzibie OIP w Warszawie. Komisja zdecydowała pierwsze miejsce w konkursie przyznać Pawłowi Zdrojewskiemu – zakładowemu społecznemu inspektorowi pracy w PKN Orlen.

– Pan Paweł może się pochwalić 35-letnim zatrudnieniem i 20-letnim stażem inspektora pracy. Koncern PKN Orlen to największa w Europie Środkowo-Wschodniej firma z branży paliwowej

– podkreślała Marta Pochopień, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy.

Drugie miejsce zajął Marian Rębała – społeczny zakładowy inspektor pracy w Ardagh Glass S.A. w Wyszkowie.

– Pan Marian ma za sobą 34 lata w pracy i 20-letni staż inspektora pracy, a jego zakład pracy to jedna z trzech w Polsce hut szkła opakowaniowego i lider opakowań metalowych i szklanych

– dodała Pochopień.

a uroczystości obecni byli Grzegorz Iwanicki, sekretarz ZR Mazowsze NSZZ Solidarność oraz Tomasz Włodarczyk z OPZZ, którzy zasiadali w komisji konkursowej.

– Czytając wasze materiały konkursowe byłem pełen uznania i podziwu dla waszej pracy. W imieniu obu central związkowych gratuluje i mam nadzieje, że konkurs będzie się rozrastał, a zwycięzcy będą wzorami do naśladowania dla innych

– zwrócił się do zwycięzców Włodarczyk.

- Gratuluje społecznym inspektorom pracy i dyrektorom zakładów, którzy potrafią docenić ich prace

– dodał Iwanicki.

www.tysol.pl / Marcin Koziestańsk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koniec monopolu związkowego w policji! Ustawa przyjęta przez Sejm!

  • Kategoria: Kraj

Ustawa zezwala, aby każdy funkcjonariusz policji, Straży Granicznej oraz Służby Więziennej mógł zrzeszać się w związku zawodowym, który sobie sam wybierze. Dla „Solidarności” ustawa zaproponowana przez prezydenta i przyjęta dzisiaj przez sejm jest realizacją Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przyjętej przez ONZ.

Artykuł 20 Deklaracji wskazuje, że każdy człowiek ma prawo do spokojnego zgromadzania i stowarzyszania się oraz, że nikt nie może zmuszać do należenia do jakiegoś stowarzyszenia, zaś artykuł 23 Deklaracji wskazuje, że każdy człowiek ma prawo do tworzenia związków zawodowych i do przystępowania do związków zawodowych dla ochrony swych interesów. „Solidarność” podkreśla, że dotychczasowa ustawa o policji ograniczała możliwość zrzeszania się i nie realizowała tych praw.  

Możliwość swobodnego zrzeszania się, zrzeszania w wybranym przez siebie związku zawodowym lub możliwość założenia własnego związku zawodowego jest niezbywalnym prawem człowieka. Deklaracja ONZ jasno wskazuje, że w tym zakresie nie może być ograniczone prawo żadnego człowieka

-  podkreślał Henryk Nakonieczny, członek prezydium „S”.

Dziękuje Panu Prezydentowi, że podjął inicjatywę ustawodawczą, która doprowadziła do wprowadzenia pluralizmu związkowego w służbach mundurowych

 – dodaje.  

W kwestii pluralizmu związkowego wypowiedział się też Europejski Trybunał Praw Człowieka. Uznał on, że nie mogą być naruszane prawa człowieka takie jak prawo do swobodnego zrzeszania się (prawa podmiotowe), mogą natomiast być w jakieś mierze ograniczone prawa takie jak, na przykład, prawo do strajku (prawa przedmiotowe). 

pm
www.tysol.pl / AB

 

 

 

500 zł dla urzędników. Administracja dostanie podwyżki!

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" pracownicy urzędów wojewódzkich i instytucji administracji zespolonej jeszcze w tym roku będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze. Przypomnijmy, że o podwyżki dla pracowników w sferze finansów publicznych od kilku miesięcy usilnie walczy NSZZ Solidarność.

Przyszedł moment, w którym związek zawodowy "S" upomniał się o jeden, bardzo ważny postulat, czyli odmrożenie wskaźnika wynagrodzeń w sferze finansów publicznych, który przez 8 lat rządów PO-PSL był zablokowany. Po przeanalizowaniu projektu budżetu na rok 2018 doszliśmy do wniosku, że trzeba upomnieć się w całości o pracowników budżetówki

- mówił w kwietniu na konferencji prasowej Szef "S" Piotr Duda, przedstawiając tzw. "Piątkę Solidarności". Składały się na nią m.in podwyżki w sferze finansów publicznych dla grup w administracji zespolonej.
 

Ci ludzie zarabiają na poziomie minimalnego wynagrodzenia. Ktoś się musi o nich upomnieć.

- podkreślił przewodniczący. 

Czytaj więcej: Piotr Duda: "Jest piątka Kaczyńskiego, my domagamy się piątki Solidarności"

Wygląda na to, że dzięki staraniom Solidarności płace pracowników sfery budżetowej w końcu ruszą do góry. W artykule red. Artura Radwana na łamach "DGP" czytamy, że 28 czerwca odbyło się spotkanie związkowców z urzędniczej Solidarności i strony rządowej w sprawie podwyżek dla administracji. Uczestniczyli w nim Elżbieta Witek, szefowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Paweł Szefernaker, wiceminister tego resortu. 
 

– Zaproponowano nam, że członkowie korpusu służby cywilnej w urzędach wojewódzkich i części administracji zespolonej otrzymają średnio na jednego pracownika 500 zł brutto. Pieniądze zwiększą pulę funduszu wynagrodzeń i miałyby być wypłacane we wrześniu, z wyrównaniem od lipca 2019 r. 

- czytamy na "DGP". Dowiadujemy się także, iż członkowie korpusu służby cywilnej mogli liczyć w tym roku na 2,3 proc. podwyżki (o tyle po raz pierwszy od 10 lat wzrosła kwota bazowa). Dodatkowo o 4 proc. wzrosły fundusze wynagrodzeń w poszczególnych urzędach wojewódzkich.

Jak twierdzi Elżbieta Kurzępa, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” przy Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, związkowcy czekają na oficjalną decyzję i dokument, który potwierdzi ustalenia. 
 

Musimy się zastanowić, czy 500 zł brutto uzdrowi sytuację w naszych urzędach

- twierdzi E. Kurzępa. Zdaniem Roberta Barabasza, szefa Solidarności Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, jeśli porozumienie nie zostanie zrealizowane, wielu pracowników jest gotowych nie przyjść do pracy i wyjść na ulicę - mimo, że w służbie cywilnej nie wolno strajkować.
 

Jeśli te środki jednak się pojawią, to w tych urzędach wojewódzkich, w których działają związki, jest niemal pewne, że wynegocjujemy, aby każdy urzędnik otrzymał po 500 zł brutto

- podsumowuje Robert Barabasz.

źródło: serwisy.gazetaprawna.pl, tysol.pl

raw

 

Pracownicy Amazona decydują o strajku

W polskich magazynach Amazona ruszyło referendum strajkowe. 17 lipca głosowali pracownicy z Sosnowca. Wcześniej referendum rozpoczęło się w pozostałych centrach magazynowych amerykańskiego koncernu. Pracownicy domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy. 
 
Stanowisko Solidarności ze stolikiem do głosowania i urną referendalną zostało ustawione przed jednym z głównych wejść do sosnowieckiego magazynu. Pracownicy dostawali też ulotki o przyczynach protestu. Akcję związkowców z Amazon wsparli członkowie Solidarności z innych zakładów i branż z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.
 
Referendum strajkowe jest prowadzone wspólnie przez dwa związki zawodowe działające w Amazonie: NSZZ Solidarność i Inicjatywę Pracowniczą. Głosowanie potrwa prawdopodobnie do września. Przedstawiciele związków zawodowych będą rotacyjnie odwiedzać z urnami referendalnymi poszczególne zakłady Amazona w Polsce. 15 lipca związkowe stanowisko zostało ustawione przed centrum magazynowym firmy pod Poznaniem. 16 lipca urny referendalne przywieziono do Wrocławia, a 17 lipca oprócz pracowników z Sosnowca głosowały też osoby zatrudnione w zakładzie koncernu w Szczecinie.
 
Aby referendum było ważne, frekwencja musi przekroczyć 50 proc.  W przypadku Amazona, który w całej Polsce zatrudnia bezpośrednio ok. 14 tys ludzi, oznacza to, że głosy w referendum musi oddać ponad 7 tys. pracowników. Związkowcy są jednak przekonani, że uda im się zgromadzić wymaganą liczbę głosów. - Tylko w ciągu pierwszych dwóch dni referendum zebraliśmy do urn ok. 2 tys. głosów. Zainteresowanie przekroczyło nasze oczekiwania – mówił w Sosnowcu Grzegorz Cisoń, przewodniczący Solidarności w Amazonie.
 
Związki zawodowe w Amazonie domagają się podniesienia stawek godzinowych szeregowych pracowników do poziomu 25 zł netto. Kolejny postulat dotyczy poprawy warunków pracy, a w szczególności złagodzenia wyśrubowanych do granic możliwości norm wydajnościowych. Związkowcy żądają również większej stabilności zatrudnienia i zastąpienia umów na czas określony stałymi umowami o pracę, a także zaprzestania zatrudniania pracowników za pośrednictwem agencji pracy.
 
Referendum strajkowe w Amazonie to pokłosie fiaska rozmów prowadzonych w ramach sporu zbiorowego, który trwa w firmie od maja. Na początku lipca zarząd Amazona zerwał negocjacje ze związkami zawodowymi prowadzone z udziałem zewnętrznego mediatora. 
 
www.solidarnosckatowice.pl / łk
 
 

Uroczyste obchody 39. rocznicy powstania NSZZ Solidarność w Łowiczu

Uroczyste obchody XXXIX rocznicy powstania NSZZ Solidarność w Łowiczu odbędą się w 7-8 września 2019 r.

7 września na obiektach OSiR przy ul. Jana Pawła II 3, odbędzie się IV Turniej Zakładów Pracy (piłka siatkowa kobiet – 4 osoby, piłka siatkowa mężczyzn – 4 osoby, piłka nożna mężczyzn – 5 osób), zawody rekreacyjne – 3 osobowe drużyny, w tym jedna kobieta i konkursy – niespodzianki, w tym dla szefów firm i urzędów.

- W zawodach wystartują pracownicy z łowickich zakładów, zapraszamy też pracowników Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Łowiczu oraz drużyny z Kalisza, Szczecina i Nałęczowa. Dla uczestników konkursów chcemy ufundować medale, dyplomy i nagrody a dla zwycięzców turniejów pamiątkowe puchary

- mówi Teresa Kowalska-Suchecka, przewodnicząca NSZZ Solidarność Ziemi Łowickiej.

Z kolei 8 września 2019 r. o godz. 9.00 odbędą się uroczysta Msza Św. w intencji ojczyzny i Solidarności w Bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Starym Rynku i modlitwa pod pomnikami bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II. Patronat medialny nad tym wydarzeniem sprawuje "Tygodnik Solidarność".

mk

 

Grupa Marie Brizard Wine and Spirits. Chcą utworzenia Europejskiej Rady Zakładowej

Przyspieszenie działań mających na celu utworzenie Europejskiej Rady Zakładowej we francuskiej Grupie Marie Brizard Wine and Spirits, która posiada swoje oddziały w kilku krajach europejskich – to główny temat rozmów polskich i francuskich związkowców, które odbyły się 16 lipca w siedzibie Gdańskiej „Solidarności”.

W spotkaniu, którego organizatorem był Zbigniew Sikorski, przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”, uczestniczyli francuscy związkowcy Jean Michel Hardy i Pascal Saeyvoet oraz przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w Destylarni Sobieski SA w Starogardzie, Mirosław Kleina i jego zastępca Zbigniew Jakubowski, rozmowy tłumaczył Bartek Komuda, członek Rady Sekretariatu PS.

Gośćmi spotkania byli również Krzysztof Dośla szef Gdańskiej „Solidarności” oraz Sławomir Adamczyk, kierownik Działu Branżowego Komisji Krajowej i jednocześnie ekspert z dziedziny europejskich rad zakładowych.

– Takie spotkania, na których rozmawiają ze sobą związkowcy z różnych krajów z firm, którzy mają jednego właściciela są szczególnie cenne. Jest możliwa wzajemna wymiana doświadczeń i przeciwstawić się praktyce stosowanej przez wielu pracodawców, którzy często tłumaczą kłopoty firm w jednym kraju, sytuację firmy w innym kraju – mówił przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „S” Krzysztof Dośla.

– Celem naszej wizyty jest obrona interesów pracowników we wszystkich firmach należących do holdingu Marie Brizard. Ważny jest dostęp do informacji dotyczących kondycji firmy, wszystko powinno być transparentne – mówił Pascal Saeyvoet. Dlatego jego zdaniem konieczne jest jak najszybsze powołanie Europejskiej Rady Zakładowej. Zarówno związkowcy polscy, jak i francuscy byli zgodni, że finanse poszczególnych firm powinny być rozdzielone, tak aby kłopoty jednej firmy nie obciążały drugiej.

– Efektem rozmów w Gdańsku jest ustalenie działań mających przyspieszyć powołanie ERZ w Grupie Marie Brizard Wine & Spirits, do której należy Destylarnia Sobieski S.A., producent wódek i napojów alkoholowych w Starogardzie Gdańskim. Myślę, że przybliżyły one nas do celu – mówi przewodniczący sekretariatu spożywców Zbigniew Sikorski.

www.solidarnosc.gda.pl

 

 

Pogrzeb Macieja Stanisława Jankowskiego

Maciej Stanisław Jankowski zmarł 10 lipca br. Wczoraj w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej w Warszawie odbyła się uroczystość pogrzebowa, skąd potem nastąpiło odprowadzenie do grobu na Cmentarzu Powązkowskim. Legendę Solidarności żegnało wielu obecnych i byłych członków naszego Związku.Maciej Stanisław Jankowski był w młodości mistrzem Polski w judo. Do Solidarności wstąpił w 1980 roku jako pracownik fizyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Po 13 grudnia 1981 r. był internowany, a w latach 80. działał w podziemiu. W 1990 roku został zastępcą szefa Zarządu Regionu Mazowsze „S”, a w latach 1991-98 był szefem Zarządu Regionu. Był jednym z współtwórców Akcji Wyborczej Solidarność i w latach 1997-2001 posłem AWS.Rodzinie i Przyjaciołom wyrazy współczucia złożyli przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda wraz z całym Prezydium, a także przewodniczący Andrzej Kropiwnicki wraz z Zarządem Regionu Mazowsze NSZZ Solidarność.

www.tysol.pl

 

 

Jest decyzja ws. obniżenia stawki PIT do 17 proc.

  • Kategoria: Kraj

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidujący m.in. obniżenie 18-proc. stawki podatku PIT do 17 proc. oraz podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Z obniżenia stawki skorzysta 25 mln podatników, zaś z podwyższenia pracowniczych kosztów uzyskania przychodów - 12 mln pracowników.

Ustawa przewiduje ponaddwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Nowa podwyższona wysokość kosztów uzyskania przychodów i obniżona stawka podatku (17 proc.) wejdzie w życie z dniem 1 października 2019 r. - napisano w dokumencie.

– Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów  tzw. pracownicze są  bardzo niskie i postulat ich podniesienia był stałym elementem opinii  Związku do projektów budżetów od wielu lat. Poza tym pracownicy nie mogą uwzględniać w kosztach uzyskania przychodu poniesionych przez siebie np. kosztów szkoleń lub składki członkowskiej w związkach zawodowych a projekt Ustawy tego niestety nie zmienia, pomimo nierównego traktowania sytuacji pracodawców i pracowników – komentuje Katarzyna Zimmer-Drabczyk, ekspert ds. dialogu i polityki społecznej Komisji Krajowej NSZZ Solidarność

 - Celem tych zmian jest sprawiedliwe obniżenie obciążeń podatkowych dla wszystkich podatników na skali podatkowej oraz pozostawienie do dyspozycji podatników większej ilości środków pieniężnych. Beneficjentami tych zmian będzie około 25 mln podatników. Reforma stanowi kolejny krok w kierunku zmniejszenia klina podatkowego (różnicy między tym, co pracownik dostaje na rękę a kwotą, którą na jego zatrudnienie wydaje firma) oraz uczynienia go bardziej sprawiedliwym - napisano w dołączonej do projektu Ocenie Skutków Regulacji.

– Nowelizacja nie została skonsultowana z partnerami społecznymi pomimo, że domagaliśmy się tego podczas opiniowania Wieloletniego Planu Finansowego Państwa oraz założeń do budżetu państwa. W takiej sytuacji powstaje pytanie czy obniżenie o 1 punkt procentowy stawki podatku z pierwszego przedziału skali podatkowej tj. z 18% do 17% jest wystarczające dla osób o niewysokich dochodach? Potrzebna jest kompleksowa zmiana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych - podniesienie kwoty wolnej od podatku, waloryzacja progów podatkowych, zwiększenie jego progresywności oraz poprawa stabilności i przejrzystości systemu podatkowego – mówi Katarzyna Zimmer-Drabczyk

www.biznes.interia.pl
kz, pm

Subskrybuj to źródło RSS

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.