Menu

ETF żąda od UE wsparcia rybaków, którzy obecnie utknęli daleko od domu

Dla wielu flot nadal działających w czasie pandemii COVID-19 repatriacja załogi rybackiej i zmiana załogi są nadal kluczowymi problemami. Wynika to ze środków przyjętych w różnych krajach, które ograniczają podróże i wysiadanie członków załogi.

Komisja Europejska opublikowała ogólne wytyczne dotyczące swobodnego przepływu pracowników, w których rybacy są uwzględnieni jako kluczowi specjaliści, którym należy zapewnić swobodę podróżowania. Wkrótce potem, 8 kwietnia, opublikowała komunikat z sprzecznym przesłaniem. W komunikacie w sprawie wytycznych dotyczących ochrony zdrowia, repatriacji i uzgodnień dotyczących podróży marynarzy, pasażerów i innych osób na pokładach statków wyraźnie stwierdzono, że wytyczne te nie mają zastosowania do rybaków.

W następstwie tych niespójnych komunikatów i szukając wyjaśnień, ETF i Europeche postanowiły wysłać drugie pismo do Komisji.

Partnerzy społeczni zwracają się o podjęcie odpowiednich środków w celu wsparcia rybaków, którzy obecnie znajdują się w niepewnej sytuacji i utknęli daleko od domu. Do listu załączono wzór zaświadczenia jako sugestię dokumentu, który ułatwiłby przemieszczanie się rybaków podczas podróży krajowych i międzynarodowych.

List partnerów społecznych w jęz. polskim do pobrania tutaj.

dw
 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.