Menu

Sytuacja w branży chemicznej – dane na podstawie informacji Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego (dane z 25. 03. 2020 r.)

Sytuacja w branży chemicznej jest mocno dynamiczna. Większość zakładów nie ogranicza produkcji. W poszczególnych przypadkach nastąpiło wstrzymanie produkcji (T. C. Dębica S.A., produkcja opon, w czasie 14 dniowego wstrzymania produkcji pracownicy za pierwszy tydzień otrzymali pełne wynagrodzenie w czasie drugiego tygodnia udali się na urlopy wypoczynkowe), przekierowanie części produkcji (Fresenius Kabi Kutno ponieważ zwiększyło się zapotrzebowanie na płyny infuzyjne w szpitalach  podjęto decyzję o przestawieniu produkcji na rynek krajowy). W kilku przypadkach pojawiają się problemy z surowcami i opakowaniami do produktów (przykładowo Unilever Polska S. A. Bydgoszcz).

W większości zakładów skrócono zmiany do 7, 3 lub 7 godzina tak, aby pojawił się czas na dezynfekcję szatni i pomieszczeń socjalnych oraz zmniejszeni kontaktu pomierzy zmianami pracowników. Działania profilaktyczne to przede wszystkim mierzenie temperatury, próby zwiększenia dystansu pomiędzy pracownikami/ zmianami, odkażanie powierzchni, wydawanie maseczek i płynów dezynfekujących oraz mydeł.

Liczne zakłady informują o braku wystarczającej liczby maseczek, płynów czy przyłbic (Przykładowo Polska Spółka Gazownictwa, Michelin Olsztyn).

Co bardzo ważne, w wielu zakładach powołano zespoły kryzysowe w skład których wchodzą przedstawiciele Solidarności i innych związków zawodowych  (przykładowo Glaxo Smith Kline Poznań, Oświęcim Synthos). Problemem są zakazy przemieszczania się pomiędzy wydziałami co ogranicza pracownikom fizyczny dostęp  do przedstawicieli związku (przykładowo Sofidel Poland, Ciechanów).

W Polfie wprowadzono specjalny pakiet finansowy dotyczący  pracowników, których fizyczna obecność w zakładzie jest niezbędnie krytyczna (produkcji, kontrola jakości i operacyjne zapewnienie kontroli jakości, infrastruktura, magazynu i IT) Pakiet obejmuje między innymi:  dodatek za obecność 80% w miesiącu (w wysokości 500zł), dodatkowy dodatek za pracę w soboty i niedziele, ekstra dodatek za dojazdy do pracy. Pakiet wsparcia obowiązuje we wszystkich zakładach produkcyjnych w Polsce (ZF Starogard Gdański, Medana, Nowa Dęba, Duchnice, Polfa).

W Bridgestone Poznań zawarto porozumienie w sprawie warunków wynagradzania w okresie spowolnienia i postoju fabryki. Jest dostępne tutaj - https://www.solidarnosc.bspz.pl/

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.