Społeczna Inspekcja Pracy
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
Jeżeli w zakÅ‚adzie pracy dziaÅ‚ajÄ… zakÅ‚adowe organizacje zwiÄ…zkowe, wówczas pracownicy majÄ… prawo do szczególnego nadzoru nad warunkami pracy, które daje im ustawa o spoÅ‚ecznej inspekcji pracy.
SpoÅ‚eczna Inspekcja Pracy jest sÅ‚użbÄ… spoÅ‚ecznÄ… peÅ‚nionÄ… przez pracowników w celu zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochronÄ™ uprawnieÅ„ pracowniczych okreÅ›lonych w prawie pracy. SpoÅ‚eczna inspekcja pracy reprezentuje wszystkich pracowników i jest kierowana przez zakÅ‚adowe organizacje zwiÄ…zkowe.
SpoÅ‚ecznym inspektorem pracy może być pracownik danego zakÅ‚adu pracy, który jest czÅ‚onkiem zwiÄ…zku zawodowego i nie zajmuje stanowiska kierownika zakÅ‚adu pracy lub stanowiska kierowniczego bezpoÅ›rednio podlegÅ‚ego kierownikowi zakÅ‚adu. SpoÅ‚ecznym inspektorem pracy może być również pracownik zakÅ‚adu nie bÄ™dÄ…cy czÅ‚onkiem zwiÄ…zku zawodowego.
ZakÅ‚adowy spoÅ‚eczny inspektor pracy powinien posiadać co najmniej piÄ™cioletni staż pracy w branży, do której należy zakÅ‚ad i co najmniej dwuletni staż w danym zakÅ‚adzie.
SpoÅ‚ecznych inspektorów pracy wybierajÄ… pracownicy zakÅ‚adu pracy na 4-letniÄ… kadencjÄ™.
Zakładowych i oddziałowych (wydziałowych) SIP wybiera:
- w zakÅ‚adach pracy lub oddziaÅ‚ach (wydziaÅ‚ach) liczÄ…cych do 300 pracowników – ogólne zebranie pracowników zakÅ‚adu pracy lub oddziaÅ‚u (wydziaÅ‚u);
- w zakÅ‚adach pracy lub oddziaÅ‚ach (wydziaÅ‚ach) liczÄ…cych powyżej 300 pracowników:
- zakÅ‚adowego spoÅ‚ecznego inspektora pracy – zebrania oddziaÅ‚owych (wydziaÅ‚owych) i grupowych spoÅ‚ecznych inspektorów pracy,
- oddziaÅ‚owego (wydziaÅ‚owego) spoÅ‚ecznego inspektora pracy – zebranie grupowych spoÅ‚ecznych inspektorów pracy.
Grupowych spoÅ‚ecznych inspektorów pracy wybiera ogólne zebranie pracowników komórek organizacyjnych oddziaÅ‚u (wydziaÅ‚u).