Logo
Wydrukuj tę stronę

Międzynarodowy Dzień Archiwów w "S" Wyróżniony

Międzynarodowy Dzień Archiwów w "S" fot. M.Kurr
Zwiedzanie czytelni i magazynów "Solidarności", wykład, prezentacja fotografii oraz archiwaliów dotyczących Pomnika Poległych Stoczniowców, wreszcie wizyta pod pomnikiem i wspomnienia naocznych świadków. Takie atrakcje czekały na gości z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów w Gdańsku, przygotowanego wspólnie przez  Archiwum Państwowe i Archiwum KK.
 
Uczestnicy zwiedzili czytelnię i magazyny Archiwum KK wysłuchali wykładu Łukasza Grochowskiego o archiwaliach dotyczących Pomnika Poległych Stoczniowców w 1970 roku w Gdańsku oraz obejrzeli prezentację fotografii związanych z pomnikiem. 
 
Następnym etapem była wizyta w Archiwum Państwowym w Gdańsku, gdzie z archiwaliami dotyczącymi pomnika oraz wydarzeń Grudnia 1970 roku na Wybrzeżu znajdującymi się w zbiorach zapoznali ich Janina Strehlau i Marcin Kurr. Prezentacja zakończyła się zwiedzaniem jednego z wyremontowanych magazynów, w którym przechowywane są materiały wytworzone przez Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Gdańsku, i odwiedzinami w pracowni naukowej. 
 
Obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów zakończyły się pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 , który znajduje się niedaleko obu instytucji, gdzie przewodnik gdański Jarosław Żurawiński przedstawił okoliczności powstania pomnika. Uczestnicy wycieczki, będąc świadkami tamtych wydarzeń, bądź znające je z relacji naocznych świadków, żywo włączyli się do relacji.
 
łg
Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.