Logo
Wydrukuj tę stronę

Decyzja Prezydium KK nr 151/2014 ws. opinii o poselskim (KP PO) projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie opiniuje zmiany zaproponowane w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw. Rozwiązania zaproponowane w tzw „pakiecie startowym” tj. ustawie przewidującej „wakacje ubezpieczeniowe” oraz „kredyt podatkowy” będą sprzyjać, zdaniem Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, wywieraniu presji na pracownikach do przechodzenia na samozatrudnienie, zwłaszcza poprzez zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie rezygnacji z warunków uprawniających do skorzystania z możliwości płatności odroczonego podatku takich jak: wysokość obrotów oraz zatrudnienie 5 osób w przeliczeniu na etaty. Proponowane zmiany w zakresie ubezpieczeń społecznych odczytujemy jako próbę obejścia jednolitego oskładkowania wszystkich form zatrudnienia. Szczególnie nie do zaakceptowania jest wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia społecznego przez pierwszy okres prowadzenia działalności (6 miesięcy), które jest przenoszeniem ryzyka ubezpieczeniowego na samozatrudnioniego. Przypomnieć należy, że aktualnie trwają rządowe prace nad próbą ujednolicenia składkowania wszystkich form zatrudnienia, zaakceptowane przez wszystkich partnerów społecznych.
Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.