Logo
Wydrukuj tę stronę

Decyzja Prezydium KK nr 61/2014 ws. opinii o projekcie ustawy o zmianie ustawy o statystyce publicznej

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przedstawia uwagi do projektu ustawy Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego o zmianie ustawy o statystyce publicznej.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z zadowoleniem przyjmuje fakt uwzględnienia części uwag zgłoszonych w stosunku do poprzedniego projektu ustawy o zmianie ustawy o statystyce publicznej, zawartych w Decyzji nr 171/2013 z 15 października 2013.

Jednocześnie Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podtrzymuje negatywną ocenę możliwość pozyskiwania danych osobowych od pełnoletniego domownika (art. 35 b ust. 3 projektu). Jedną z dwóch podstawowych, merytorycznych przesłanek przetwarzania danych osobowych jest zgoda zainteresowanego, zgoda osoby, której dane dotyczą(art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r o ochronie danych osobowych). Takie ujęcie jest pochodną przyznania każdej osobie prawa do ochrony własnych danych osobowych. Ustawa nie wybrała modelu tzw. opcji negatywnej, a więc założenia, iż brak sprzeciwu oznacza zgodę i że w związku z tym wolno przetwarzać dane osobowe, o ile zainteresowany się temu nie sprzeciwia. Jeżeli osoba zbierająca czy w inny sposób przetwarzająca dane osobowe zwraca się o zgodę, musi to zostać sformułowane w sposób jednoznaczny i wyróżniać się spośród innych pochodzących od tej osoby informacji i oświadczeń.

 

 

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.