Menu

STANOWISKO Nr 3 XXIX KZD ws. utrudniania działalności związkowej

Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” sprzeciwia się nagminnemu łamaniu praw związkowych poprzez nadużywanie przepisów Kodeksu pracy dotyczących rozwiązywania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 Kodeksu pracy), w przypadku działaczy związków zawodowych objętych szczególną ochroną przed wypowiedzeniem.

Niepokój budzi również wykorzystywanie przez wielu pracodawców słabości polskich organów wymiaru sprawiedliwości, które wykazują się brakiem skuteczności w przypadku prowadzenia postępowań związanych z łamaniem praw związkowych.

Obecne regulacje nie chronią, zagwarantowanych prawem międzynarodowym
i polskim, wolności związkowych. Prowadzone, przez prokuraturę i policję, sprawy są zbyt często umarzane, a w przypadku spraw sądowych wszystkie koszty tych procedur ponosi polski podatnik.

Krajowy Zjazd Delegatów wnosi do Komisji Krajowej o podjęcie działań, które doprowadzą do zmian legislacyjnych i organizacyjnych, zapewniających lepszą ochronę działaczy związkowych. Jednocześnie, w ocenie KZD konieczne jest wprowadzenie osobistej odpowiedzialności osoby działającej w imieniu pracodawcy, w związku bezpodstawnym zwolnieniem, potwierdzonym wyrokiem sądowym, zwolnieniem działacza związkowego
z pracy.

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.