Menu

Stanowisko KK nr 21/2012 ws. nowelizacji ustawy „Prawo o zgromadzeniach”

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” z oburzeniem przyjęła fakt podpisania przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nowelizacji ustawy o zgromadzeniach publicznych, ograniczającej zagwarantowane w Konstytucji podstawowe swobody obywatelskie.

Znowelizowane przepisy praktycznie uniemożliwiają organizowanie legalnej manifestacji. W sposób niespotykany w krajach demokratycznych, oddają w ręce urzędników uprawnienia do decydowania o podstawowych swobodach obywatelskich. Nowe przepisy wprowadzają wysokie kary materialne dla organizatorów manifestacji za ewentualne wykroczenia oraz  przerzucają na nich odpowiedzialność za bezpieczeństwo i porządek publiczny, zdejmując ją jednocześnie z powołanych do tego celu służb publicznych.

To kolejny w ostatnim czasie przykład wprowadzania ważnych dla obywateli ustaw
z pominięciem konsultacji społecznych i kolejne złamanie obowiązującego prawa przez stroną rządową. Ograniczenie prawa do społecznego sprzeciwu oddala nas od podstawowej zasady funkcjonowania demokratycznego państwa.

Takie działania sprawujących władzę, cofają nasz kraj do mrocznej epoki PRL. Budzi to szczególny sprzeciw NSZZ „Solidarność”, którego powstanie dało początek  demokratycznym przemianom w Polsce.

Mając powyższe na uwadze, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności nowelizacji ustawy
o zgromadzeniach publicznych z przepisami ustawy zasadniczej.

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.