Menu

Stanowisko KK nr 5/18 ws. 30. rocznicę strajków 1988

Po upływie kilku lat od próby zdławienia „Solidarności” siłą przez reżim komunistyczny, kiedy wydawało się, iż polskie społeczeństwozmęczone kolejną fazą kryzysu gospodarczego, kolejnymi podwyżkami cen i brakiem nadziei na zmianypowoli zaczyna przyzwyczajać się do tej sytuacji, wiosną i latem 1988 r. przetoczyła się przez Polskę fala strajków.

 

Do walki, oprócz działaczy tworzących Związek w roku 1980, włączyło się nowe pokolenie młodych ludzi, którzy w stanie wojennym przeszli chrzest bojowy w organizacjach młodzieżowych współpracujących z „Solidarnością”.   

Tysiące strajkujących łączył jeden postulat – legalizacja NSZZ „Solidarność”.  Ich odwaga i determinacja zmusiła ówczesne władze do uznania legalnej działalności Związku oraz innych organizacji społecznych i niepodległościowych.

 

W 30. rocznicę strajków 1988 roku Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” wyraża wdzięczność organizatorom i uczestnikom tych wydarzeń. Ten kolejny, solidarny zryw społeczeństwa polskiego stał się momentem przełomowym  w  drodze doobalenia komunizmu w Polsce i całym bloku wschodnim.

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.