Menu

Stanowisko KK nr 4/15 ws. przetargu na śmigłowce dla polskiej armii

Decyzja ogłoszona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego o wyborze konsorcjum Airbus Helicopters, jako dostawcy śmigłowców dla polskiej armii jest niedopuszczalna i będzie skutkowała poważnymi problemami wielu polskich firm z branży lotniczej i zbrojeniowej.

Zdecydowano o zakupie najdroższej oferty, co spowoduje nie tylko zmniejszenie zakontraktowanych maszyn, ale też będzie wiązało się z wyższymi kosztami eksploatacji przy ich użytkowaniu. Dlatego należy uznać, że przy rozstrzyganiu przetargu zdecydowały względy pozamerytoryczne. Mówiąc wprost - jest to decyzja polityczna.

Nie do przyjęcia jest sytuacja, gdzie kilkanaście miliardów zł polskiego podatnika zamiast wspierać firmy funkcjonujące w Polsce i zatrudniające polskich pracowników, będzie wyprowadzone do zagranicznych koncernów i to w sytuacji, gdy odrzucone oferty były co najmniej porównywalne z francuskim oferentem.

Takie działanie jest sprzeczne z polską racją stanu.

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.