Menu

W ochronie i w sektorze sprzątania płacą poniżej wynagrodzenia minimalnego

Polska na szarym końcu w poziomie wynagrodzeń dla pracowników usług ochroniarskich oraz sprzątania.

Jak wynika z rynkowej analizy porównawczej wynagrodzeń przeprowadzonej przez PwC, średni poziom miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego brutto pracowników ochrony oraz osób sprzątających w Niemczech, Czechach, Rumunii oraz na Węgrzech jest wyższy od pensji minimalnej w tych krajach o przynajmniej kilkadziesiąt procent. Przykładowo, wysokość średniego wynagrodzenia pracownika ochrony w Czechach wynosi 3.238 zł, podczas gdy minimalna miesięczna płaca kształtuje się na poziomie 1.414 zł. Nawet w Rumunii, jednym z biedniejszych europejskich państw, standardem jest płacenie pracownikom pensji przewyższającej minimalne wynagrodzenie. Niestety, w Polsce pracownicy sektora usług ochroniarskich oraz sprzątania otrzymują zarobki, których wysokość na ogół nie osiąga nawet poziomu minimalnego wynagrodzenia, a zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę należy do rzadkości.Bardzo często wynika to z nieodpowiedzialnego rozstrzygania przetargów przez Zamawiających na rynku publicznym, którzy nie respektują zaleceń dotyczących zatrudniania na umowę o pracę i opierają się praktycznie wyłącznie na kryterium najniższej ceny.

                             

Najbardziej uderzające jest to ,że we wszystkich obserwowanych krajach wynagrodzenia w sektorze ochrony i w sektorze sprzątania były powyżej wynagrodzenia minimalnego. Niestety tylko w Polsce wynagrodzenia te są znacznie niższe niż płaca minimalna.Z perspektywy polskiego pracownika zatrudnionego w sektorze usług utrzymania czystości bądź ochrony, zarobki w Rumunii z pewnością nie należą do korzystnych. Sytuacja zmienia się jednak przy zastosowaniu podobnego stosunku wysokości płacy przeciętnej osoby zatrudnionej w branży ochroniarskiej do ustawowej płacy minimalnej. Gdyby zastosować w Polsce ten sam stosunek, który obserwuje się w Rumunii, polski pracownik ochrony zarabiałby około 2625 zł, a osoba sprzątająca 2258 zł. Tymczasem osoby zatrudnione w tych sektorach w naszym kraju bardzo rzadko otrzymują płace choćby na poziomie minimalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 1750 zł.

                             

Te dane statystyczne pokazują, jak trudna jest sytuacja osób zatrudnionych w tych sektorach. Odpowiedzialny za ten stan rzeczy jest system zamówień publicznych. Instytucje publiczne wymuszają coraz niższe ceny i nie dbają o sposób zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń pracowników realizujących zamówienia publiczne. Ceny oferowane w sektorze publicznym przenoszą się również na inne podmioty. Tak więc realizacja zadań publicznych odbywa się kosztem pracowników- ich zarobków, bezpieczeństwa, jakości świadczonej pracy. Pracownicy ochrony chcąc zarabiać godnie pracują po kilkanaście godzin na dobę.

Najgorsze w tym stanie rzeczy jest przyzwolenie wśród instytucji publicznych na łamanie podstawowych praw pracowniczych.


Źródło: Rynkowa analiza porównawcza wynagrodzeń dla stanowisk pracowników ochrony i osób sprzątających w Niemczech, Czechach, Rumunii oraz na Węgrzech w 2014 roku, PwC, lipiec 2015; kowalski.blog.onet.pl

 

 

 

 

Ostatnio zmienianyśroda, 27 stycznia 2016 14:37
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.