Menu

Czy Polacy chcą wrócić z emigracji?

Czy Polacy chcą wrócić z emigracji? sxc.hu
46% Polaków nie chce już wrócić do kraju z emigracji – takie dane zebrała sonda przeprowadzona przez serwis Poloniusz.pl wśród 581 Polaków mieszkających i pracujących za granicą. Jedynie około 10% respondentów planuje powrót w niedalekiej przyszłości, a 18% z nich – dopiero za parę lat.  
 
„Z naszych analiz wynika, że im dłużej emigrant żyje poza Polską, tym trudniej mu wrócić” - zauważa Łukasz Kuncewicz, szef serwisu Poloniusz.pl. „Przykładowo, wśród emigrantów, którzy mieszkają za granicą krócej niż 4 lata, tylko jedna trzecia planuje zostać na dłużej, a 33% waha się z decyzją. Po 4 latach na emigracji optyka tych osób jednak się zmienia, bez planów jest już tylko 8%, a prawie 60% emigrantów zostaje na stałe. Jeśli rządzącym Polską zależy na powrocie Polaków z emigracji, muszą im zapewnić warunki do powrotu już teraz, za kilka lat będzie za późno”.
 
Wśród uczestników sondy dominowały uczucia pesymistyczne, przejawiające się w licznych komentarzach:
 
„Po 20 latach pracy w Polsce miałam tylko długi i żadnej radości z życia. Czas, który spędziłam poza granicami kraju, mimo że nie jestem już młoda, pokazał, że zarówno praca, jak i życie mogą być lepsze”.
 
„Tu praca nawet w najgorszym zawodzie sprawia, że stać mnie na zapewnienie godziwego bytu rodzinie. W Polsce nie stać by mnie było nawet na wynajęcie mieszkania. To polityka i stan ekonomiczny naszego kraju zmuszają ludzi do emigracji”.
 
„Będąc tu kilkanaście lat, pracowałem uczciwie. Razem z żoną otrzymaliśmy mieszkanie, emeryturę i wszystkie zabezpieczenia socjalne, czego w Polsce nie dostałbym nigdy. Oglądając polską telewizję, jesteśmy zbulwersowani tym, czym zajmują się nasi politycy, oraz brakiem szacunku dla prostego człowieka. W dziedzinie służby zdrowia Polska jest 100 lat za Afryką”.
 
"Niestety, Polska nie dała mi takich możliwości, jakich oczekiwałam po ukończeniu studiów ekonomicznych – dobrze płatnej i godnej pracy. Nadal jednak bardzo tęsknię za Polską, rodziną i znajomymi. Cena opuszczenia kraju jest bardzo wysoka, zaczyna się wszystko od początku. Studiowałam ponownie w Niemczech ekonomię i w Polsce pedagogikę przez Internet, aby móc pracować w zawodzie pedagoga i nie skończyć na przysłowiowej miotle. Można mieć nowych znajomych, zbudować nową tożsamość, ale nadal będzie się tutaj obcokrajowcem...".
 
Prawie 40% Polaków mieszkających za granicą chciałoby uzyskać obywatelstwo kraju, w którym pracują, przy czym dane wskazują, że na obywatelstwie zależy nawet tym, którzy są za granicą krócej niż rok. „To trochę smutne” – komentuje szef serwisu Poloniusz.pl. „Spodziewaliśmy się raczej, że o obywatelstwie obcego kraju myślą przede wszystkim ludzie, którzy w danym miejscu mieszkają już parę lat. Okazuje się jednak, że duża część wyjeżdżających myśli o podwójnym obywatelstwie już w pierwszym roku pobytu na emigracji”.
 
Poloniusz.pl jest największym serwisem z ogłoszeniami o pracę dla Polonii. Miesięcznie odwiedza go ponad 500 tysięcy Polaków pracujących za granicą lub myślących o wyjeździe. Od momentu powstania serwisu w 2008 roku skorzystało z niego ponad 10 milionów Polaków.
 
Ankieta została przeprowadzona na grupie 581 Polaków mieszkających i pracujących poza Polską, w dniach 6.11.2014 – 7.11.2014.
Poloniusz.pl jest największym serwisem z ogłoszeniami o pracę dla Polonii. Miesięcznie odwiedza go ponad 500 tysięcy Polaków pracujących za granicą lub myślących o wyjeździe. Od momentu powstania serwisu w 2008 roku skorzystało z niego ponad 10 milionów Polaków.
 
Ankieta została przeprowadzona na grupie 581 Polaków mieszkających i pracujących poza Polską, w dniach 6.11.2014 – 7.11.2014.
 
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.