Menu

Dramatyczny apel na metce sukienki

Dramatyczny apel na metce sukienki fot. Twitter
"Jesteśmy zmuszani do pracy w nieludzkich godzinach" - przeczytała na metce kupionej w sklepie PRIMARK sukienki Rebecca Gallagher z walijskiego Gowerton. Tekst znajdował się w sąsiedztwie adresu Primarku w Hiszpanii i Irlandii oraz instrukcji dotyczących prania.
 
Metka została znaleziona ponad rok po zawaleniu się ośmiopiętrowego budynku w specjalnej strefie ekonomicznej w Savarze koło Dhaki w Bangladeszu, w którym mieściło się pięć fabryk produkujących ubrania dla Primarku i innych marek odzieżowych. W wyniku katastrofy życie straciło 1129 osób. Niemal dwa razy więcej zostało rannych. Informacje o groźbie katastrofy i szokujących warunkach pracy zignorowano. 
 
Bangladesz, gdzie Primark szyje swoje ubrania, to drugi po Chinach największy eksporter odzieży. Stanowi ona aż 76 proc. całego krajowego eksportu. Przemysł odzieżowy w tym kraju zatrudnia 4 mln osób i zapewnia 7 proc. PKB kraju. Płaca minimalna wynosi tu nieco powyżej 28 euro, przy czym według Asia Floor Wage minimalna godna płaca powinna wynosić ponad osiem razy więcej – 243 euro. Jak informuje koalicja Clean Clothes Polska, aby zarobić na przeżycie, pracownicy fabryk w Bangladeszu muszą niekiedy wyrabiać nawet 100 nadgodzin w miesiącu. Szanse na podwyżki dla szwaczy są znikome, w Bangladeszu związki zawodowe są bowiem tępione, przedsiębiorcy są chciwi i nieludzcy, a biznes jest mocno powiązany z polityką.
 
Gdy sprawa trafiła do mediów, inna klientka Primarku poinormowała, że znalazła podobną metkę z informacją o „poniżających warunkach pracy” wszytą w sukienkę. Pod koniec kwietnia klientka domu handlowego Saks Fifth Avenue w Nowym Jorku znalazła w nowozakupionej torebce również apel o pomoc: "Wszyscy jesteśmy traktowani jak niewolnicy, pracujemy po 13 godzin na dobę, produkując takie torby w więziennych fabrykach". List kończył się słowami: "Dziękuję i przepraszam za kłopot".
 
Problem znany jest już od lat, a o wykorzystywanie pracowników oskarżano już niejedną znaną sieć odzieżową. 
 
hd
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.