Menu

21 mln niewolników na całym świecie

Co najmniej 150 mld dolarów zysków rocznie przynosi na całym świecie praca niewolnicza. Blisko 21 mln ludzi musi harować wbrew swojej woli, w tym ponad 5 milionów nieletnich.
 
Guy Ryder, dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy przedstawił w Genewie aktualny raport na temat współczesnej pracy niewolniczej i wezwał do zdecydowanej walki z pracą niewolniczą. Według danych MOP, blisko dwie trzecie nielegalnych zysków - około 99 mld dolarów rocznie - przynosi "komercjalny wyzysk seksualny". W kategorii tej mieści się przemyt ludzi, zmuszanie do prostytucji i pornografia. Ofiarami są głównie kobiety. Kolejne miejsca w rankingu wyzysku zajmują: branża budowlana, fabryki i górnictwo.
 
Najwięcej ludzi zmuszanych jest do pracy w Azji - blisko 12 milionów osób. W Afryce wbrew swojej woli musi pracować 3,7 milionów mężczyzn, kobiet i dzieci. Kolejne miejsca zajmują Ameryka Łacińska (1,8 mln osób), Europa południowo-wschodnia i państwa byłego Związku Radzieckiego (1,6 mln), także USA, kraje Unii Europejskiej i inne państwa wysoko uprzemysłowione (1,5 mln). Liczbę osób zmuszanych do pracy na Bliskim Wschodzie i Azji Środkowej MPO szacuje na ponad 0,5 miliona.
 
hd
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.