Menu

Rządy zawodzą swoich obywateli. Trwa III Kongres MKZZ

Rządy zawodzą swoich obywateli. Trwa III Kongres MKZZ fot.T.Majchrowicz
- Globalna gospodarka wymaga skoordynowanych działań w celu podniesienia poziomu życia na całym świecie. Siedem lat kryzysu gospodarczego doprowadziło do ponad 200 mln osób bezrobotnych na świecie - powiedziała Sharan Burrow, sekretarz generalny otwierając Kongres Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych -  Rządy są w uścisku władzy korporacyjnej i zawodzą swoich obywateli.
 
 
Od 18 maja do piątku 23 maja w Berlinie odbywa się III Kongres Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (ITUC), pod hasłem „Budując siłę pracowników". W obradach uczestniczy ponad 1500 związkowców z 161 krajów. Z ramienia "Solidarności" w Kongresie bierze udział Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK oraz pracownicy Działu Zagranicznego KK.
 
W poniedziałek przemówienia do delegatów skierowali Sekretarz Generalna Sharan Burrow, Dyrektor Generalny MOP Guy Rider oraz w imieniu Global Union Federations – Philip Jennings. Dyskusje kongresowe podzielone są na trzy równoległe panele tematyczne: rozwoju związku (organizowania), stosowania praw pracowniczych i zrównoważonego rynku pracy.

Wczoraj odbyło się głosowanie w sprawie wyboru nowych władz (Sekretarza Generalnego). Wyniki wyborów ze względu na skomplikowaną procedurę będą znane dopiero ostatniego dnia Kongresu, w piątek. Głosowanie było tajne, głosy są liczone przez specjalnie wyznaczonego notariusza wg siły organizacji (głos całej delegacji z jednego związku będzie ważył tyle ile organizacja ma członków).

Podczas obrad przedstawiono wyniku sondażu wykonanego na zlecenie MKZZ przez TNS Opinion, który objął 14 krajów. Okazuje się, że 88 procent respondentów uważa, że płaca minimalna jest za niska i powinna wzrosnąć. 82 procent twierdzi, że ich zarobki w ostatnich latach spadły drastycznie w dół. 68 procent europejskich respondentów uważa, że ​​ich rządy za mało robią, żeby przeciwdziałać bezrobociu. Cztery na pięć osób (78 procent) uważa, system ekonomiczny sprzyja tylko bogatym. Jeden na dwóch doświadczyło bezrobocia.  "Ludzie oczekują, że ich rządy podejmą prawdziwe starania w celu zmniejszenia przepaści między bogatymi i biednymi, zapewnienia godziwych płac i zwiększenia bezpieczeństwa pracy"- stwierdzają autorzy raportu.
 
ITUC zrzesza obecnie 176 milionów pracowników ze 161 krajów z 325 organizacji.

hd, kb

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.