Menu

W Niemczech na emeryturę od 63 lat

W Niemczech na emeryturę od 63 lat fot.sxc.hu

Rządząca w Niemczech koalicja uzgodniła szczegóły reformy emerytalnej.  Niemcy, którzy przepracowali 45 lat będą mogli odejść na emeryturę w wieku 63 lat – podaje serwis TVN24bis.

Propozycja zmiany ustawy to krok kanclerz Angeli Merkel w kierunku lewicowego koalicjanta – SPD. Był to jeden z warunków stworzenia rządowej „wielkiej koalicji” SPD i CDU/CSU, która rządzi Niemcami od grudnia 2013 roku.
 
Obniżenie wieku emerytalnego jest flagowym projektem SPD. Partia socjaldemokratyczna walczyła o zmianę wprowadzonego w 2007 r. prawa, które podwyższało wiek emerytalny do 67 roku życia. 
 
W 2007 roku poprzedni rząd z kanclerz Angelą Merkel na czele wprowadził stopniowe zwiększanie się wieku emerytalnego o dwa lata do 67. roku życia. Taki wiek miał zacząć obowiązywać w 2029 roku. Według najnowszych ustaleń, już w lipcu osoby, które przepracowały 45 lat będą mogły już w wieku 63 lat przejść na emeryturę. Obecnie muszą one pracować do 65. roku życia.
 
Z danych Eurostatu wynika, że Niemcy pracują dłużej od Greków, Hiszpanów i Francuzów. Zwykle przechodzą na emeryturę po ponad 37 latach pracy. Według Eurostatu średnia w Unii Europejskiej to 35 lat pracy.
 
Jak podaje TVN24 bis, do proponowanych zmian sceptycznie podchodzą ekonomiści, którzy ostrzegają, że reforma uderzy w największą gospodarkę Europy. Według analityków reforma zwiększy wydatki państwa o około 900 mln euro rocznie.
 
aja 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.