Menu

13 tys. złotych – płaca minimalna w Szwajcarii?

13 tys. złotych – płaca minimalna w Szwajcarii? fot.sxc.hu

18 maja Szwajcarzy w referendum zdecydują, czy praca minimalna w Konfederacji Szwajcarskiej będzie wynosiła 22 franki szwajcarskie za godzinę lub 4 tys. franków miesięcznie. To w przeliczeniu na złotówki, ok. 13 tys. miesięcznie.  

Szwajcarskie prawo nakazuje poddanie pod powszechne głosowanie każdej inicjatywy ustawodawczej, pod którą podpisze się ponad 100 tys. obywateli Konfederacji.
 
Propozycja wprowadzenia najwyższej na świecie płacy minimalnej wyszedł od szwajcarskiej Federacji Związków Zawodowych (SGB), która w 2011 roku zaczęła zbierać podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w tej sprawie. Poparcie 112 tys. obywateli dla swojego projektu uzyskała w 2012 roku. Wtedy to do szwajcarskiego rządu trafił projekt w tej sprawie. Akcję popierają socjaldemokraci i „Zieloni”.
 
Aby propozycja wprowadzenia płacy minimalnej w wysokości 22 franków szwajcarskich za godzinę lub 4 tys. franków miesięcznie, musi się za nią zagłosować ponad połowa szwajcarskiego społeczeństwa oraz ponad połowa spośród 26 kantonów. Dotychczas w Szwajcarii nie ma ustalonej płacy minimalnej. Gdyby przegłosowano tę propozycję szwajcarska płaca minimalna byłaby najwyższą na świecie. Można by ją porównać z  płacą minimalną 15,18 USD za godzinę w Australii.
 
Szwajcarski rynek pracy otwarty dla Polaków od 1 maja b.r. W Polsce płaca minimalna to 1680 zł brutto miesięcznie.
Szwajcaria nie jest częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Posiada jednak specjalne dwustronne stosunki z UE, dzięki czemu uczestniczy w wybranych inicjatywach, np. w układzie z Schengen o ruchu bezwizowym.
 
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.