Menu

Związkowcy jadą do Wrocławia

W sobotę, 17 września we Wrocławiu wielka manifestacja związkowców z całej Europy. Termin demonstracji nie jest przypadkowy – zbiega się z terminem spotkania na szczycie europejskich ministrów finansów. 

Zobacz apel EKZZ o udział w manifestacji
 
Pod hasłami „TAK dla europejskiej solidarności, TAK dla miejsc pracy i praw pracowniczych, NIE dla polityki cięć” demonstrować będą związkowcy z Polski i kilkudziesięciu krajów Europy. Organizatorem protestu jest Europejska Konfederacja Związków Zawodowych.

- Potrzebujemy natychmiastowych rozwiązań dla polityki zatrudnienia, dla ochrony praw pracowniczych i związkowych. Niestety, do tej pory, w ramach rozwiązań problemów zaproponowano nam tylko szereg cięć socjalnych – których związkowcy nie mogą zaakceptować – mówi Bernadette Segol, sekretarz generalna EKZZ.

EKZZ opowiada się za silnym, solidarnościowym paktem, popiera plany redukcji zadłużenia, wprowadzenie euroobligacji, opodatkowanie transakcji bankowych. - Do tej pory spotykamy się jedynie z półśrodkami, połowicznymi rozwiązaniami, uciekaniem od odpowiedzialności przed podejmowaniem decyzji. Brakuje nam konkretów rozwiązań na miarę zaistniałej sytuacji i skutecznych środków zaradczych – dodaje Segol. Manifestacja ma również inne powody. Europejskie związki zawodowe w wielu krajach obserwują falę ataków na związki zawodowe, prawa pracownicze i europejski model socjalny.

Decyzja o dacie i miejscu akcji zapadła podczas ostatniego kongresu EKZZ, który w maju odbył się w Atenach. O wyborze Wrocławia zdecydował m.in. fakt przejęcia przez Polskę unijnej prezydencji.

W proteście może wziąć udział nawet 10 tys. członków NSZZ „Solidarność”. W przeciwieństwie do manifestacji 30 czerwca, za przygotowanie której odpowiadały w dużej mierze poszczególne regiony „Solidarności”, tym razem ciężar przygotowań i uczestnictwa spadł na struktury branżowe NSZZ „S”. Współorganizatorem manifestacji jest również OPZZ.

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE
 
Plan manifestacji:
 
10.00 – 12.45    zbiórka uczestników manifestacji na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu,
13.00                   wymarsz manifestantów. Przemarsz ulicami Wrocławia na Rynek.
15.30                   wystąpienie przywódców central związkowych w rynku
16.00 – 16.30     zakończenie manifestacji.
 
UWAGA!
1. Wszystkie autokary i inne pojazdy udające się na manifestację muszą posiadać przepustkę (wzór w załączeniu) w formacie A4 umieszczoną na przedniej szybie, która umożliwi wjazd na teren Stadionu Olimpijskiego oraz miejsca parkowania dla wsiadających po zakończeniu manifestacji. Oprócz przepustki na przedniej szybie każdego autokaru musi znajdować się nazwa województwa (nie Regionu), do  którego autokar się udaje.
2. W załączeniu przesyłamy wzór przepustki i wszystkie niezbędne mapy i oznaczenia: 

1  -  przepustka dla autokarów.pdf 
2  -  plan Stadionu Olimpijskiego.pdf 
3  -  trasa_manifestacji.pdf 
4  -  plan Rynku (zakończenie manifestacji) .pdf  
5  -  miejsca podstawienia autobusów po zakończeniu manifestacji.pdf 
6  -  oznakowanie służb porządkowych.pdf  

3. Przepustkę należy wydrukować w kolorze i przekazać do każdego autokaru.
4. Po wyjściu manifestantów ze Stadionu Olimpijskiego autokary przejadą w eskorcie policji na wyznaczone miejsca parkingowe w celu odebrania manifestantów.
5. Autokary delegacji zagranicznych podstawione będą na ul. Kazimierza Wielkiego. Autokary polskie przejadą na  parkingi przy ulicach Mazowieckiej, Wybrzeże Słowackiego i Na Grobli (mapka w załączeniu). 

Policja będzie kierowała autokary na parkingi w zależności od województwa, do którego autokar będzie się udawał. 

PLAKAT.pdf 
ULOTKA.pdf  

 Dział Informacji KK

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.