Menu

Będzie Plac "S" w Brukseli

Dzisiaj w Brukseli uroczystości nadania imienia „Solidarności 1980” esplanadzie położonej przy siedzibie Parlamentu Europejskiego. W uroczystościach wezmą udział m. in. premier oraz obecny i wszyscy byli przewodniczący NSZZ “Solidarność”. 

Uroczystości rozpoczną się w samo południe. Jak mówił kilkanaście dni temu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który gościł w siedzibie “Solidarności” w Gdańsku, wybór tej godziny nie jest przypadkowy. - To symboliczne, bo Europa jest też teraz w momencie „samego południa” - powiedział wtedy przewodniczący PE. - W trudnych chwilach wracać do idei i nazwy „Solidarności”. Dziś warto być solidarnym z Europą Wschodnią czy Afryką Północną. 

Jerzy Buzek podkreślił, że esplanada usytuowana będzie na terenie należącym do miasta, a nie Parlamentu Europejskiego. - Organizacja wszystkich zgód zajęła mi prawie półtora roku. Udało się i teraz codziennie tablicę z logo „Solidarności” będą widziały tysiące mieszkańców i gości stolicy Belgii – powiedział Jerzy Buzek.

- To ważne wydarzenie. Cieszę się, że w 31. rocznicę powstania “Solidarności” w taki sposób upamiętnia się nasz związek i jego dokonania. To symboliczne, że w tym dniu w Brukseli ja i wszyscy poprzedni przewodniczący “Solidarności” będziemy razem. Niech te obchody będą okazją do przypomnienia, że nie ma drugiej czy trzeciej Solidarności”, ale że jest jedna „Solidarność” – dodaje przewodniczący NSZZ “Solidarność” Piotr Duda.

Na brukselskie uroczystości zaproszony został m. in. również przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz były premier Holandii Wim Kok. – Wim Kok w latach 80. odpowiadał w skali Europy za związki zawodowe, to wielki przyjaciel „Solidarności” - mówił Jerzy Buzek. Na obchodach gościć będzie też burmistrz Brukseli Charles Picque. 

W części artystycznej wystąpią m. in. Myslovitz i Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

Dział Informacji KK 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.