Menu

List Dyrektora Generalnego MOP do Aleksandra Łukaszenki

9 września 2020 r. Dyrektor Generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy Guy Ryder wezwał prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę do zaprzestania łamania praw człowieka i „zapewnienia pełnego poszanowania praw i wolności pracowników” podczas fali protestów, które ogarnęły kraj w ostatnich tygodniach.

W liście do prezydenta Białorusi Ryder wezwał prezydenta Łukaszenkę do zwolnienia i wycofania oskarżeń przeciwko sześciu związkowcom, którzy zostali zatrzymani przez władze po udziale w pokojowych protestach.

„Muszę Pana zachęcić, aby zostało zrobione wszystko, co w Pańskiej mocy, aby zapobiec występowaniu naruszeń praw człowieka i  aby zapewnić pełne poszanowanie praw i wolności pracowników” - czytamy w liście Rydera.

„Nikt nie powinien być pozbawiony wolności ani podlegać sankcjom karnym za sam fakt zorganizowania pokojowego strajku lub protestu lub udziału w nim” - napisał Ryder.

Interwencja Dyrektora Generalnego MOP jest kolejnym działaniem po  interwencji EKZZ/ MKZZ/ PERC, o której pisaliśmy tutaj.

8 września 2020 r. mięła miejsce wizyta Przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy w Mińsku na zaproszenie związkowców z Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych, o której pisaliśmy tutaj.

bs

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.