Menu

List od Niemieckiej Centrali Związkowej z okazji 40-lecia Solidarności

Szanowny Panie Przewodniczący, drogi Kolego,

w tym roku mija 40 lat od założenia NSZZ „Solidarność”. Data ta stanowi dla Polski, jak i dla całej Europy, w tym także dla Niemiec, powód do życzeń, przywołania pamięci, a także wdzięczności.

To robotnicy, robotnicy Stoczni Gdańskiej, zapoczątkowali ruch, który fundamentalnie zmienił Polskę i Europę. Demokracja, prawo do samostanowienia, prawa człowieka oraz prawa pracownicze były od 1980 roku, i są nadal, na porządku dziennym w całej Europie Środkowo-Wschodniej, czego dowodzą najnowsze wydarzenia na Białorusi. I bez Was nasz mur nie upadłby dziewięć lat po założeniu Solidarności. Za to składam Wam wyrazy podziękowania i szacunku.

Wtedy mieliście po swojej stronie polskie społeczeństwo obywatelskie: opozycjonistów, intelektualistów, naukowców, a także Kościół katolicki.

Niemiecka Federacja Związków Zawodowych (DGB) – podobnie jak kilka innych zachodnioeuropejskich związków zawodowych – stanęła wtedy natychmiast po Waszej stronie. Niezapomniana dla nas – a prawdopodobnie i dla Was – pozostanie odważna, nieugięta i niezmiernie zaangażowana postawa naszego byłego kierownika Departamentu Stosunków Międzynarodowych w ówczesnej centrali DGB w Düsseldorfie, Erwina Kristoffersena.

Stosunki między naszymi organizacjami były wówczas bardzo bliskie i trwałe.

Teraz żyjemy razem we wspólnej Europie. Pojawiają się tutaj nowe wyzwania – także dla polsko-niemieckiej współpracy związkowej – zwłaszcza, jeśli chodzi o prawa wielu polskich pracowników w Niemczech. Granicę, która już nas nie dzieli, lecz łączy, powinniśmy wykorzystać jako okazję, aby razem znaleźć rozwiązania i środki, mające na celu poprawę i zabezpieczenie sytuacji społeczno-prawnej tych pracowników oraz zaoferowanie im naszej ochrony.

Pozdrawiam Was powitaniem niemieckich górników „Glück Auf!”, które było również pozdrowieniem dziesiątek tysięcy polskich górników z Zagłębia Ruhry, łącząc wyrazy przywiązania, szacunku i wdzięczności oraz najlepsze życzenia na następne dziesięciolecia

Reiner Hoffman
 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.