Menu

Lee Cheuk Yan sekretarz generalny Konfederacji Związków Zawodowych Hongkongu aresztowany (HKCTU)

Lee Cheuk Yan sekretarz generalny Konfederacji Związków Zawodowych Hongkongu aresztowany (HKCTU) fot.ShutterStock

Władze Hongkongu pomimo kryzysowej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 nie zaprzestają represji wobec liderów i uczestników zeszłorocznych demokratycznych protestów.

Wieloletni przyjaciel NSZZ „Solidarność”, Lee Cheuk Yan, sekretarz generalny niezależnej Konfederacji Związków Zawodowych Hongkongu (HKCTU), został aresztowany w dniu 28 lutego i oskarżony o "nielegalne zgromadzenie". Wypuszczony za kaucją, oczekiwał na rozprawę sądową, która odbyła się 5 maja.

Lee został aresztowany w tym samym czasie, co prodemokratyczny polityk Yeung Sum, co HKCTU określiło jako "dobrze skoordynowaną operację przeprowadzoną przez policję Hongkongu" oraz "spisek mający na celu dalsze tłumienie praw obywateli i pracowników Hongkongu do wolności zrzeszania się".

Oskarżenia wynikają z ich udziału w masowej demonstracji, która odbyła się 31 sierpnia ubiegłego roku z okazji 5. rocznicy decyzji władz chińskich o odmowie przyznania mieszkańcom Hongkongu prawa do wyborów powszechnych. Tego dnia policja brutalnie i bezkrytycznie zaatakowała i pobiła demonstrantów oraz obywateli.

HKCTU zauważa, że od czasu rozpoczęcia fali protestów prodemokratycznych w czerwcu zeszłego roku zakazano organizacji 47 zgromadzeń publicznych. Od tego czasu, wobec tysięcy aresztowanych obywateli Hongkongu trwają dochodzenia sądowe. Oskarżenia wobec Lee Cheuk Yana i innych osób - aresztowanych w lutym za demonstrację w sierpniu ubiegłego roku - świadczą o determinacji władz w zwalczaniu ruchu demokratycznego.

HKCTU jest jedynym niezależnym związkiem zawodowym w Chinach i stanowi kluczowe wsparcie dla tego ruchu. MOP wielokrotnie potwierdzała kluczowe znaczenie wolności zgromadzeń dla pracowników, jako jednego ze środków umożliwiających realizację prawa do wolności zrzeszania się.

NSZZ „Solidarność” włączyła się w międzynarodową akcję, wzywając władze Hongkongu do natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania zarzutów wobec Lee Cheuk Yana, zniesienia ograniczeń dotyczących pokojowych zgromadzeń, zaprzestania aresztowań i prześladowań obywateli korzystających z prawa do wolności zgromadzeń oraz przeprowadzenia niezależnego dochodzenia w sprawie brutalności policji i arbitralnego zatrzymania protestujących.

aw

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.