Menu

109. Sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy przesunięta!

Adam Gliksman, wiceprzewodniczący Małopolskiej "Solidarności"  i Guy Ryder, Dyrektor Generalny MOP. Adam Gliksman, wiceprzewodniczący Małopolskiej "Solidarności" i Guy Ryder, Dyrektor Generalny MOP.

Zaplanowana na przełom maja i czerwca br. 109. Sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy nie odbędzie się.  Z uwagi na bieżącą sytuację epidemiczną i ograniczenia w zakresie przemieszczania się Rada Administracyjna Międzynarodowej Organizacji Pracy zdecydowała o przełożeniu obrad na przyszły rok. Po raz ostatni w zorganizowaniu obrad MKP przeszkodziła II wojna światowa.

Międzynarodowa Konferencja Pracy to najważniejsza instytucja Międzynarodowej Organizacji Pracy, wyznaczająca politykę i program działania MOP a także przygotowująca i przyjmująca międzynarodowe standardy pracy. Z uwagi na swój wyjątkowy charakter - biorą w niej udział przedstawiciele 187. krajów - rządów, pracodawców i pracowników jest nazywana "światowym parlamentem pracy". Konferencja po raz pierwszy została zwołana w 1919 r. w Waszyngtonie. W kolejnych latach coroczne sesje odbywały się przede wszystkim w Genewie.

"Decyzja Rady Administracyjnej MOP jest w pełni zrozumiała. W konferencji co roku bierze dział co najmniej 6 tysięcy delegatów, ekspertów, gości  i obserwatorów. Decyzja jest też wyjątkowa, bo w historii jedynie II wojna światowa uniemożliwiła do tej pory zorganizowanie regularnej konferencji." - mówi Adam Gliksman, wiceprzewodniczący Małopolskiej "Solidarności", który w tym roku miał przewodzić delegacji polskich pracowników na Konferencję.

"MOP ma jednak teraz olbrzymią rolę do odegrania w kontekście wpływu pandemii na rynek pracy na świecie. MOP już wiele razy stawał zresztą przed takimi wyzwaniami i wychodził z nich zwycięsko, jak chociażby w dobie wielkiego kryzysu l. 30. XX w. czy odbudowy światowej gospodarki po drugiej wojnie światowej. Słynna Deklaracja Filadelfijska z 1944 r. dała impuls do działań po zakończeniu wojny" - przypomina A. Gliksman, przywołując olbrzymi dorobek MOP w zakresie przygotowania i promowania międzynarodowych standardów pracy.

MOP z udziałem swoich ekspertów monitoruje bieżącą sytuację związaną z pandemią. Biorąc jednak pod uwagę realne możliwości zorganizowania Konferencji Rada Administracyjna podjęła decyzję o przesunięciu obrad MKP na czerwiec 2021.

 majlech

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.