Menu

Apel EKZZ: Zarabiajcie na wartościach nie na zdrowiu!

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych wystosowała dramatyczny apel do rządów i instytucji unijnych wzywając, aby w obliczu pandemii bezzwłocznie odejść od dotychczasowych dogmatów makroekonomicznych.

Pod apelem spontanicznie podpisują się ekonomiści, przedstawiciele innych dziedzin nauki, byli politycy oraz liderzy związkowi. Regularnie aktualizowaną listę głosów poparcia można znaleźć tutaj.

EKZZ wskazuje, że społeczeństwa znalazły się w stanie zagrożenia zarówno fizycznego jak też i ekonomicznego. Nikogo nie można skazywać na wybór pomiędzy ochroną siebie i swoich bliskich, a utrzymaniem pracy i dochodów. Centrala związkowa zwraca uwagę, że nawet pełne wykorzystanie elastyczności unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu będzie kroplą w morzu, jeśli nie będą mu towarzyszyć dodatkowe rozwiązania. Stąd też potrzeba działań nadzwyczajnych także w sferze makroekonomicznej, sięgających podwalin kapitalistycznej gospodarki. Natychmiast powinno się zawiesić funkcjonowanie giełd, a instytucjom finansowym, w tym bankom prywatnym, powinno się uniemożliwić stosowanie dodatniego oprocentowania przy udzielaniu kredytów na ratowanie małego i średniego biznesu. W apelu wzywa się, aby w odniesieniu do regulowania cen podstawowych produktów oraz w mieszkalnictwie podjęto specjalne środki zapobiegające popełnianiu nadużyć pod groźbą surowych kar.

– Ten apel dotyczy szerokiego spektrum zagadnień. Od kwestii związanych z bieżącym zaspokajaniem najbardziej podstawowych potrzeb (stąd odniesienie do cen produktów żywnościowych czy czynszu) do kwestii czasowego poluzowania zasad dotyczących deficytów w budżetach państw członkowskich – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność”.

W apelu podkreśla się, że chodzi o demokratyczną kontrolę systemu finansowego i podjęcie niezbędnych środków w celu ratowania życia i działalności gospodarczej ludzi. Szybkie i wspólne działanie jest jedyną skuteczną odpowiedzią na kryzys, który dotyka wszystkich. W przeciwnym razie UE grozi rozdrobniony i podzielony nacjonalizm.

– Już  widać, że ekonomiczne skutki pandemii będą druzgocące dla gospodarek unijnych w bardzo długim horyzoncie czasowym. Niepokojące jest to, że wciąż nie potrafiono wypracować koherentnego planu zarządzania tym kryzysem w skali całej UE - mówi Sławomir Adamczyk, szef Biura Branżowo-Konsultacyjnego KK. – EKZZ ma rację, że tutaj  trzeba szybko szukać wspólnych nieszablonowych rozwiązań na poziomie unijnym, bo tylko to może teraz zapobiec szkodliwej atomizacji dalszych działań i przywrócić wiarę w siłę sprawczą projektu europejskiego – dodaje ekspert.

Pełen tekst apelu w języku polskim dostępny jest tutaj.

bs

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.