Logo
Wydrukuj tę stronę

10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – dniem międzynarodowej akcji związkowej w obronie praw związkowych na Filipinach

10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – dniem międzynarodowej akcji związkowej w obronie praw związkowych na Filipinach

10 grudnia jest Dniem Praw Człowieka. Społeczeństwo Filipin potrzebuje nas, abyśmy stanęli razem z nimi w obronie ich praw. Pracownicy, nauczyciele, dziennikarze, związkowcy i działacze na rzecz praw człowieka są umieszczani na czarnej liście, nękani a nawet mordowani.

Związki zawodowe potępiają nową falę represji policyjnych wobec filipińskich związkowców. Atak rozpoczął się jednoczesnym atakiem policji na trzy pomieszczenia organizacji praw człowieka i związków zawodowych, aresztowaniem i przetrzymywaniem 57 osób należących do organizacji pracowniczych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Działania represyjne trwają nadal.

W Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka związki zawodowe na całym świecie łączą się w duchu solidarności z obrońcami praw człowieka i związków zawodowych na Filipinach. Piętnowanie organizacji pracowniczych przez państwo, co jest sprzeczne z prawem do wolności zrzeszania się, trwa na Filipinach zbyt długo. Związki zawodowe określane są jako „legalny front podziemnego ruchu zbrojnego”, a aresztowanym działaczom rutynowo zarzuca się posiadanie broni palnej i amunicji podrzucanej im przez urzędników państwowych w celu uzasadnienia sfabrykowanych zarzutów. Niedawne naloty i aresztowania pogarszają istniejącą sytuację, skutecznie uniemożliwiając pracownikom tworzenie związków zawodowych i przystępowanie do nich, a związkom zawodowym prowadzenie legalnej działalności.

10 grudnia na całym świecie związki zawodowe protestują i stają w obronie mieszkańców Filipin. NSZZ „Solidarność” jest częścią tej akcji; zawsze protestuje przeciwko łamaniu praw związkowych. Nasz związek solidaryzuje się z pracownikami i związkami zawodowymi Filipin i wzywa z innymi związkami zawodowymi na świecie rząd tego kraju m.in. do: 1. zaprzestania ataków na legalne organizacje związkowe i działaczy społecznych; 2. wdrożenia przez rząd Filipin zaleceń Komitetu ds. stosowania standardów MOP, przyjętych w czerwcu 2019 r.; 3. wyrażenia zgody na przyjęcie trójstronnej misji MOP wysokiego szczebla.

aw

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.