Menu

10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – dniem międzynarodowej akcji związkowej w obronie praw związkowych na Filipinach

10 grudnia jest Dniem Praw Człowieka. Społeczeństwo Filipin potrzebuje nas, abyśmy stanęli razem z nimi w obronie ich praw. Pracownicy, nauczyciele, dziennikarze, związkowcy i działacze na rzecz praw człowieka są umieszczani na czarnej liście, nękani a nawet mordowani.

Związki zawodowe potępiają nową falę represji policyjnych wobec filipińskich związkowców. Atak rozpoczął się jednoczesnym atakiem policji na trzy pomieszczenia organizacji praw człowieka i związków zawodowych, aresztowaniem i przetrzymywaniem 57 osób należących do organizacji pracowniczych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Działania represyjne trwają nadal.

W Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka związki zawodowe na całym świecie łączą się w duchu solidarności z obrońcami praw człowieka i związków zawodowych na Filipinach. Piętnowanie organizacji pracowniczych przez państwo, co jest sprzeczne z prawem do wolności zrzeszania się, trwa na Filipinach zbyt długo. Związki zawodowe określane są jako „legalny front podziemnego ruchu zbrojnego”, a aresztowanym działaczom rutynowo zarzuca się posiadanie broni palnej i amunicji podrzucanej im przez urzędników państwowych w celu uzasadnienia sfabrykowanych zarzutów. Niedawne naloty i aresztowania pogarszają istniejącą sytuację, skutecznie uniemożliwiając pracownikom tworzenie związków zawodowych i przystępowanie do nich, a związkom zawodowym prowadzenie legalnej działalności.

10 grudnia na całym świecie związki zawodowe protestują i stają w obronie mieszkańców Filipin. NSZZ „Solidarność” jest częścią tej akcji; zawsze protestuje przeciwko łamaniu praw związkowych. Nasz związek solidaryzuje się z pracownikami i związkami zawodowymi Filipin i wzywa z innymi związkami zawodowymi na świecie rząd tego kraju m.in. do: 1. zaprzestania ataków na legalne organizacje związkowe i działaczy społecznych; 2. wdrożenia przez rząd Filipin zaleceń Komitetu ds. stosowania standardów MOP, przyjętych w czerwcu 2019 r.; 3. wyrażenia zgody na przyjęcie trójstronnej misji MOP wysokiego szczebla.

aw

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.