Menu

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10. grudnia 1948 roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka, najważniejszy dokument dotyczący praw człowieka i pierwszy tego rodzaju przyjęty przez społeczność międzynarodową. Na pamiątkę tego wydarzenia 10 grudnia jest obchodzony na całym świecie jako Dzień Praw Człowieka.

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka składa się z Preambuły i 30 artykułów. Została sporządzona przez przedstawicieli wszystkich regionów świata w oparciu o wszelkie systemy prawne. Deklaracja stanowi fundamentalny kanon praw przysługujących wszystkim ludziom bez względu na różnice „rasy, koloru skóry, płci, języka, religii, poglądów politycznych lub innych przekonań, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiekolwiek inne różnice” (art. 2). Deklaracja zawiera szeroki zakres podstawowych praw człowieka i wolności do których wszystkie kobiety i wszyscy mężczyźni na całym świecie są uprawnieni. Mimo że Deklaracja była kamieniem węgielnym w dziedzinie praw człowieka, to nadal każdego dnia prawa te są łamane na całym świecie.

Zachęcamy wszystkich członków i osoby, którym prawa człowieka nie są obojętne do przyłączenia się do akcji Amnesty International – Maraton Pisania Listów 2019.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku między 29.11 - 15.12 AI stara się zmobilizować ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Podczas Maratonu 2019 będą pisane listy ws. młodych osób z 10 państw, których prawa człowieka zostały złamane. Można je podpisywać w określonych miejscach (zobacz mapa na stronie AI) lub online, również na stronie AI.

W 2018 r. w 854 miejscach w całym kraju Polacy napisali 308 974 listów! Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w 2018 roku podjęto ponad 5,9 mln akcji na całym świecie.

Maraton jest konkretnym przykładem działania. Te listy są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych.

Dołącz do Maratonu Pisania Listów!

aw

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.