Menu

Grupa Marie Brizard Wine and Spirits. Chcą utworzenia Europejskiej Rady Zakładowej

Grupa Marie Brizard Wine and Spirits. Chcą utworzenia Europejskiej Rady Zakładowej fot.P.Pytel

Przyspieszenie działań mających na celu utworzenie Europejskiej Rady Zakładowej we francuskiej Grupie Marie Brizard Wine and Spirits, która posiada swoje oddziały w kilku krajach europejskich – to główny temat rozmów polskich i francuskich związkowców, które odbyły się 16 lipca w siedzibie Gdańskiej „Solidarności”.

W spotkaniu, którego organizatorem był Zbigniew Sikorski, przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”, uczestniczyli francuscy związkowcy Jean Michel Hardy i Pascal Saeyvoet oraz przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w Destylarni Sobieski SA w Starogardzie, Mirosław Kleina i jego zastępca Zbigniew Jakubowski, rozmowy tłumaczył Bartek Komuda, członek Rady Sekretariatu PS.

Gośćmi spotkania byli również Krzysztof Dośla szef Gdańskiej „Solidarności” oraz Sławomir Adamczyk, kierownik Działu Branżowego Komisji Krajowej i jednocześnie ekspert z dziedziny europejskich rad zakładowych.

– Takie spotkania, na których rozmawiają ze sobą związkowcy z różnych krajów z firm, którzy mają jednego właściciela są szczególnie cenne. Jest możliwa wzajemna wymiana doświadczeń i przeciwstawić się praktyce stosowanej przez wielu pracodawców, którzy często tłumaczą kłopoty firm w jednym kraju, sytuację firmy w innym kraju – mówił przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „S” Krzysztof Dośla.

– Celem naszej wizyty jest obrona interesów pracowników we wszystkich firmach należących do holdingu Marie Brizard. Ważny jest dostęp do informacji dotyczących kondycji firmy, wszystko powinno być transparentne – mówił Pascal Saeyvoet. Dlatego jego zdaniem konieczne jest jak najszybsze powołanie Europejskiej Rady Zakładowej. Zarówno związkowcy polscy, jak i francuscy byli zgodni, że finanse poszczególnych firm powinny być rozdzielone, tak aby kłopoty jednej firmy nie obciążały drugiej.

– Efektem rozmów w Gdańsku jest ustalenie działań mających przyspieszyć powołanie ERZ w Grupie Marie Brizard Wine & Spirits, do której należy Destylarnia Sobieski S.A., producent wódek i napojów alkoholowych w Starogardzie Gdańskim. Myślę, że przybliżyły one nas do celu – mówi przewodniczący sekretariatu spożywców Zbigniew Sikorski.

www.solidarnosc.gda.pl

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.