Menu

Solidarność w historii MOP

108. Sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy odbywa się w okresie, gdy Międzynarodowa Organizacja Pracy obchodzi 100-lecie powstania. Choć większość działań w trakcie konferencji dotyczy przyszłości, to nie zapomniano także o historii MOP. Historii, w której wsparcie dla NSZZ „Solidarność” stanowiło jedno z największych wyzwań dla tej zasłużonej organizacji.

Międzynarodowa Organizacja Pracy powstała w 1919 r. w trakcie konferencji pokojowej odbywającej się w Paryżu, która miała wyznaczyć kierunki rozwoju świata po pierwszej wojnie światowej. Polska była jednym z dziewięciu krajów założycielskich MOP. Przez 100 lat świat zmienił się diametralnie – MOP odegrał w tym procesie niebagatelną rolę, która przy okazji 108. Sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy jest chętnie przypominana.

W siedzibie Międzynarodowego Biura Pracy delegaci i goście mogą oglądać wystawę „100 lat Międzynarodowej Organizacji Pracy”, na której przedstawiono najważniejsze momenty w historii MOP, ale także przypomniano najistotniejsze osiągnięcia i sukcesy, którymi było m.in. wprowadzenie ośmiogodzinnego dnia pracy i czterdziestogodzinnego tygodnia pracy, ochrona kobiet w ciąży, ograniczenie pracy dzieci, ustalenie prawa do zrzeszania się w związki zawodowe, zwalczanie pracy przymusowej, dekolonizacja, czy walka z dyskryminacją. Kilkadziesiąt plansz pokazuje jak bardzo świat pracy zmienił się na przestrzeni ostatnich 100 lat i jak wiele MOP dobrego zrobił na rzecz podnoszenia standardów związanych z pracą zawodową.

Z okazji konferencji MOP wydała bogato ilustrowany album „If you want peace, cultivate justice: A photographic history of the ILO, 1919–2019” („Jeśli chcesz pokoju, dbaj o sprawiedliwość. Fotograficzna historia MOP 1919-2019”), zawierająca ponad 100 zdjęc opowiadających historię MOP i najważniejsze podejmowane działania. Nie zabrakło w książce również fotografii ze strajku ze stoczni gdańskiej, jak i wizyty Ojca Św. Jana Pawła II w trakcie konferencji w 1982 r.

Z dużym zainteresowaniem delegatów spotkała się książka Kariego Tapioli, byłego dziennikarza i działacza związkowego i m.in. byłego zastępcy dyrektora generalnego MOP „The driving force. Birth and evolution of tripartism – role of the ILO workers' group” („Siła sprawcza. Narodziny i rozwój trójstronności – rola grupy pracowniczej MOP”). W książce znalazł się również rozdział poświęcony wsparciu jaki MOP udzieliła „Solidarności”, od jej narodzin po przywrócenie legalnej działalności w 1989 r. Przypomniano, że strajkujący w Gdańsku domagali się od władz realizacji zobowiązań wynikających z Konwencji nr 87 MOP dotyczącej wolności związkowych. Pod naciskiem władz MOP polski rząd zgodził się na włączenie przewodniczącego „S” Lecha Wałęsy do oficjalnej delegacji na 67 Sesję Międzynarodowej Konferencji Pracy w 1981 r. Jego przemówienie w Genewie entuzjastycznie wysłuchali delegaci, którzy szczelnie wypełnili salę obrad. Wiele miejsca poświęcono również działaniom MOP (w tym osobistym zabiegom Dyrektora Generalnego Francisa Blancharda) po wprowadzeniu stanu wojennego i zawieszeniu działania a następnie delegalizacji NSZZ „Solidarność”, które doprowadziły również w pewnym stopniu do zmiany polityki komunistów względem związku.

Pod tym samym tytułem „The driving force” ACTRAV (Biuro wspierające działania pracowników) przygotowało film poświęcony działalności grup pracowników w ramach MOP i podczas Międzynarodowej Konferencji Pracy.

Tutaj można obejrzeć film  


Adam Gliksman

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.