Menu

Politycy o pracy i dialogu

Pierwsze dni obrad 108. Sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy w Genewie odbywały się pod znakiem wizyt wielu zaproszonych gości, w tym koronowanych głów, prezydentów i szefów rządów.

Wspólnym mianownikiem przemówień było potwierdzenie potrzeby działalności Międzynarodowej Organizacji Pracy, jako głównego miejsca dyskusji na temat wyzwań stojących przed rynkiem pracy, który ulega coraz szybszym zmianom oraz instytucji, która w szczególny sposób dba i promuje sprawiedliwość społeczną i godne miejsca pracy.

Uwolnić potencjał ludzki

We wtorek, 11 czerwca br. wystąpili na Międzynarodowej Konferencji Pracy m.in. Premier Rosji Dymitrij Miedwiediew, Kanclerz Niemiec Angela Merkel, Prezydent Francji Emanuel Macron oraz ustępująca Premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Dymitrij Miedwidiew uznał MOP za jedną z najbardziej wpływowych struktur globalnych, podkreślając przy tym, że Rosja w pełni chce działać na rzecz godnych warunków pracy i rozwoju społeczeństwa: „Uczynienie pracy w XXI wieku sposobem na uwolnienie potencjału ludzi. i potrzeb pracowników, ponieważ ignorowanie tych wyzwań zawsze prowadzi do żałosnych konsekwencji ”. Z wystąpienia Premiera Rosji można było także dowiedzieć się, że Rosja od zawsze wspierała proces demokratyzacji w Europie, czego efektem był... upadek muru berlińskiego.

Zwróceni ku przyszłości

Kanclerz Niemiec Angela Merkel skupiła się na ważnej roli MOP jaką jest poprzez dbanie o ład społeczny, zrównoważony rozwój, godną pracę dążenie do zachowania i poszanowania godności ludzkiej. Kanclerz pogratulowała MOP, że przez 100 lat wiele zrobiła na tym polu. Wskazała jednak, że wyzwania nie zmniejszają się. Kanclerz przypomniała, że choć MOP bardzo wiele działań prowadził np. na rzecz eliminacji pracy dzieci, to wedle szacunków dziś na całym świecie ok. 152 miliony dzieci jest zmuszanych do pracy, z czego około połowa z nich ma mniej niż 5 lat!

Potrzeba cierpliwości

Najdłuższe – blisko godzinne – przemówienie wygłosił Prezydent Francji Emanuel Macron, któy skupił się na wyrażeniu przekonania, że wyjątkowy trójstronny sposób działania MOP jest kluczem do sukcesu organizacji i realizacji jej zadań. Prezydent Francji mówił m.in. „To może być trudne, może być wymagające, czasami musimy zaakceptować, że podejmowanie decyzji może zająć dużo czasu, ale umożliwia uzyskanie solidnych wyników”. Wzbudziło to nieco zdziwienia wśród części delegatów, mających w pamięci trwające tygodnie protesty Francuzów, rozbijane przez Policję, których jedną z przyczyn jest właśnie brak dialogu we Francji. E. Macron zaapelował na koniec o solidarność międzynarodową i podejmowanie wspólnych działań na rzecz dialogu i poszanowania prawa”.

Kilka słów o Solidarności

W trakcie konferencji kilkakrotnie przypomniano rolę „Solidarności”. Już w przemówieniu wstępnym Dyrektor Generalny MOP Guy Ryder przypominał, że wsparcie MOP dla „Solidarności”, a zwłaszcza zawieszenie Polski w prawach członka po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji „Solidarności” było jednym z trudnych i ważnych momentów w historii Organizacji. Na temat roli „Solidarności” w najnowszej historii świata mówiła też Prezydent Gruzji Salome Zourabichvili oraz Prezydent Francji Emanuel Macron.

Spotkania na wysokim szczeblu trwały przez pierwsze trzy dni konferencji. Obecnie trwają  zaawansowane prace i negocjacje w komitetach tematycznych oraz dyskusja wokół raportu dyrektora generalnego MOP Guya Rydera.

Politycy ponownie pojawią się w drugim tygodniu obrad – wówczas przewidziano wizytę m.in. Króla Belgii, Premier Portugalii, oraz Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres.

Adam Gliksman

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.