Menu

Pracować nad lepszą przyszłością – Raport Światowej Komisji ds. Przyszłości Pracy

22 stycznia 2019 r.  ujrzał światło Raport „Pracować nad lepszą przyszłością”, który stworzyła grupa polityków, naukowców i działaczy społecznych. Współprzewodniczyli jej  Cyril Ramaphosa, prezydent Republiki Południowej Afryki oraz Stefan Löfven, premier Szwecji.

Bazowe przesłanie Raportu to konieczność skoncentrowania się na człowieku (human centred agenda). Komisja wskazuje na następujące obszary:

1.      Zwiększenie inwestycji w kapitał ludzki

-       kształcenie ustawiczne dla wszystkich;

-       wsparcie jednostki w czasie transformacji;

-       opracowanie programu realizacji równości płci;

-       wzmocnienie ochrony socjalnej.

2.      Zwiększenie inwestycji w instytucje pracy

-       uniwersalna gwarancja pracownicza;

-       autonomia w zakresie czasu pracy;

-       rewitalizacja negocjacji zbiorowych;

-       technologia jako narzędzie godnej pracy.

3.      Zwiększenie inwestycji w godną pracę i zrównoważony rozwój

-       przekształcenie gospodarek tak aby promowały godną pracę i zrównoważony rozwój;

-       stworzenie zachęt w kierunku strategii gospodarczej i biznesowej skoncentrowanej na człowieku.

Jak wskazał Luc Cortebeeck członek Komisji (do 2011 r. - przewodniczący chrześcijańskich  związków zawodowych w Belgii, ACV) Raport nie w pełni odpowiada oczekiwaniom. związków. Luc Cortebeek wskazał na konferencji dotyczącej Przyszłości Pracy (Bruksela 15-16 kwietnia), że Raport w  zbyt niewielkim stopniu odnosi się do szkodliwych strategii biznesowych związanych z unikaniem podatkowania. Aspekt negocjacji zbiorowych, w szczególności z korporacjami ponadnarodowymi ze względu na ich szczególną rolę iw łańcuchu podwykonawców, też nie jest wystarczająco obecny. Raport będzie jednym z punktów odniesienia podczas opracowywania Deklaracji dotyczącej Nowego Kontraktu Społecznego która zostanie przyjęta na czerwcowej Sesji generalnej MOP w stulecie działania organizacji.

– Ważne jest że raport odnosi się także do kwestii relatywnie nowych na przykład w obszarze zwiększenia autonomii w zakresie czasu pracy. Zagadnienie to jest bezpośrednią pochodną zmiany technologicznej która powoduje, że jesteśmy „przywiązani” do naszych smartfonów 24 h na dobę – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego NSZZ Solidarność. -Najbardziej warte podkreślenia jest przenikanie się wątków w działaniach Unii Europejskiej i MOP. Spójrzmy na kwestię zakresu podmiotowego  – uniwersalna gwarancja pracownicza, jak sama nazwa wskazuje, ma dotyczyć wszystkich pracowników. Ten sam motyw pojawi się w Europejskim filarze praw socjalnych czy w dyrektywie o przewidywalnych i transparentnych warunkach pracy. Problem który dostrzegają w tej chwili wszyscy, to fakt, że coraz więcej osób wymyka się klasycznej definicji pracownika i system ochrony indywidualnej i zbiorowej  praw pracowniczych przestaje tych osób dotyczyć – konkluduje ekspertka.

Z Raportem w wersji angielskiej można zapoznać się tutaj.

bs

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.