Menu

Piotr Duda na ETS w Mediolanie: Dialog społeczny to sztuka kompromisu

Pod hasłem „Solidarność, pomocniczość, wspólne dobro – ścieżki od pokonania ubóstwa i niesprawiedliwości w Europie” zakończył się Europejski Tydzień Społeczny. W konferencji NSZZ „Solidarność” reprezentował przewodniczący Piotr Duda i zastępca przewodniczącego Jerzy Jaworski.

- W naszym kraju mamy narzędzia do prowadzenia dialogu społecznego. Tylko, że każda ze stron dialogu musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy z tych narzędzi korzystać. Dialog społeczny powinien wypływać z serca, żeby nie doprowadzać do strajków, żeby rozmawiać, żeby nie doprowadzać do manifestacji, do protestów. Najważniejsze w tym wszystkim, to żeby siedzieć przy stole negocjacyjnym, ale tego trzeba się nauczyć, bo dialog społeczny to sztuka kompromisu. Nie wszyscy odchodzą od tego stołu zadowoleni, każdy musi gdzieś ustąpić. I tego musimy się uczyć, bo narzędzia ku temu mamy - mówił Piotr Duda

Głównymi tematami dyskusji były zmiany na ryku pracy w związku z cyfryzacją i rozwojem technologicznym, wyzwania dla dialogu społecznego w Europie oraz kierunki rozwoju europejskich społeczeństw. W drugim dniu, w ramach panelu „Rzeczywistość i nowe wyzwania dla dialogu społecznego w Europie”, szef „Solidarności” Piotr Duda mówił o stanie dialogu społecznego w Polsce.

Europejski Tydzień Społeczny (ESW) współorganizowany przez Europejskie Centrum ds. Pracowników (EZA) zrzesza przedstawicieli pracowników, pracodawców i organizacji społecznych z całej Europy i odbywa się co pół roku. Promuje dyskusję na najważniejsze tematy pracownicze, społeczne i dialogu społecznego.

www.tysol.pl

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.