Menu

Trwałe włączenie młodych w prace organizacji

4 sierpnia, w historycznej Sali BHP, odbyło się spotkanie grupy fińskich związkowców z organizacji Teollisuus liitto z przedstawicielami NSZZ „Solidarność”.

Podczas spotkania strona fińska przedstawiła najważniejsze założenia projektu, w którym brali udział. Projekt ten, ma na celu trwałe włączenie młodych osób w prace organizacji. Składa się z czterech etapów, z czego trzy spotkania mają charakter warsztatowy. W ich trakcie rozmawia się na temat funkcjonowania związków zawodowych. Etap czwarty, to wyjazd studyjny, taki jak jak ten, który miał miejsce w Gdańsku. Mogły w nim brać udział osoby, które były obecne na każdym spotkaniu warsztatowym.

W dalszej części rozmawiano o tym jakie działania na rzecz młodych osób podejmuje NSZZ „Solidarność”, jaka jest struktura obu związków oraz z jakimi wyzwaniami mierzy się ruch związkowy w Polsce i Finlandii. Jak się okazuje, problemy są dość podobne. Najważniejsze z nich to nieprzychylność pracodawców do działalności związkowej oraz indywidualistyczne postawy osób młodych. W Finlandii dodatkowym problemem jest nieprzychylność liberalno-konserwatywnego rządu. Pozostałe kwestie, które były przedmiotem dyskusji, to sposób organizacji negocjacji zbiorowych w obu krajach oraz strategie dotyczące organizowania pracowników.

NSZZ „Solidarność” podczas spotkania reprezentowali: Katarzyna Bartkiewicz z Działu Zagranicznego KK, Magdalena Szymańska Krajowy Koordynator ds. Rozwoju Związku, Monika Sobiech, Przewodnicząca NSZZ „Solidarność” w Nielsen Polska oraz Mateusz Szymański, Pełnomocnik ds. Młodych KK.

ms

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.