Logo
Wydrukuj tę stronę

Kongres FGTB/ ABVV – pożegnanie charyzmatycznego przywódcy Rudiego De Leeuw

Kongres FGTB/ ABVV – pożegnanie charyzmatycznego przywódcy Rudiego De Leeuw www.hln.be

30 maja – 1 czerwca odbył się w Brukseli kongres konfederacji związkowej FGTB/ABVV. Zgromadził on ponad 1200 uczestników reprezentujących około 1,2 miliona członków. Na zaproszenie przyjaciół z Belgii, NSZZ „Solidarność” reprezentowała na kongresie Barbara Surdykowska.

Po 12 latach aktywności na stanowisku Przewodniczącego FGTB/ABVV, swoją misję zakończył Rudy De Leeuw. Został on serdecznie pożegnany utworem Erica Claptona „Layla” w wykonaniu spontanicznie utworzonego zespołu związkowców branży metalowej. Delegaci nie mogli powstrzymać się od śmiechu oglądając film zawierający zrapowane i zmiksowane wypowiedzi Przewodniczącego z wielu lat pracy dla FGTB. We wzruszającym przemówieniu końcowym Rudy De Leeuw wskazywał, że zagrożenia dla praw związkowych gdziekolwiek na świecie (odwoływał się do przykładu Kambodży) winny być przedmiotem solidarnego działania tu i teraz. Następnie serdecznie dziękował wielu współpracownikom za lata wspólnej pracy. Rudy de Leeuw jest powszechnie uznanym liderem związkowym w wymiarze ponadnarodowym. W obecnej kadencji Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych  jest jej Przewodniczącym.

Przewodniczącym FGTB/ABVV został Robert Vertenueil, a Sekretarzem Generalnym  -Miranda Ulens. Warto zwrócić uwagę na słowa nowego przewodniczącego, który wskazał: „Walka właśnie się rozpoczyna. To dzięki wsparciu milionów pracowników, których codziennie reprezentuje FGTB, zrobimy, co w naszej mocy, aby żądać od władzy zmian! Wszędzie, od poziomu przedsiębiorstwa  po poziom międzynarodowy, FGTB będzie walczyć o sprawiedliwą redystrybucję bogactwa, co sprawi, że nasze wartości zwyciężą”.

W podobnym tonie wypowiadała się Miranda Ules: „Staramy się robić więcej, niż tylko podejmować działania przeciwko obecnemu rządowi. Kładziemy na stole prawdziwie alternatywne rozwiązania- dotyczą one zatrudnienia, płac lub ochrony socjalnej. Kontynuujemy dyskusję na temat przyszłości pracy i zatrudnienia w kontekście globalizacji (dumpingu socjalnego) i cyfryzacji. Nasze wyzwanie na jutro? Utrzymanie silnego zabezpieczenia społecznego w Belgii!”.

Filmik z Kongresu dostępny jest tutaj, natomiast skład nowego Sekretariatu FGTB/ABVV można znaleźć tutaj.

bs

 

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.