Menu

Związkowcy przeciwko przemocy w pracy

Związkowcy przeciwko przemocy w pracy fot.A.Adamczyk

19 kwietnia odbyło się posiedzenie Paneuropejskiej Rady Regionaknej MKZZ (PERC), poświęcone przede wszystkim decyzjom w związku z wydarzeniami bieżącymi i przygotowaniem do czerwcowej Konferencji MOP.

MOP rozpoczyna prace nad stworzeniem instrumentu zapobiegającemu przemocy w pracy wobec kobiet i mężczyzn. Postanowiono, że wbrew stanowisku pracodawców, którzy chcą aby pracowano nad rekomendacją wskazującą kierunek działań, strona związkowa będzie domagać się silniejszego instrumentu czyli konwencji, która stworzy prawną możliwość zapobiegania przemocy w pracy.

Anna Wolańska z Biura Zagranicznego KK została wpisana na listę kandydatów PERC do Rady Administracyjnej MOP, zgodnie z nominacją nadesłaną przez przewodniczącego KK Piotra Dudę.

Wobec postępującego demontażu ustroju demokratycznego w Turcji i w związku z mającą odbyć się w październiku w Stambule Regionalną Konferencją MOP, postanowiono zwrócić się o odłożenie Konferencji do czasu przywrócenia rządów prawa. Jeśliby wniosek ten nie został zrealizowany MKZZ zobowiązuje stronę związkową do bojkotu Konferencji. Jest prawdopodobne, że pracodawcy podejmą podobną decyzję.

Wobec delegalizacji przez rząd i aresztowaniem działaczy Konfederacji Niezależnych Związków Zawodowych Kazachstanu postanowiono wywierać nacisk wszelkimi dostępnymi metodami aby decyzje te odwrócić. Postanowiono złożyć protest wobec władz Kazachstanu, wprowadzić wydarzenia w tym kraju do porządku obrad Konferencji MOP, uświadamiać inwestorom iż ich inwestycje w kraju rządzonym autorytarnie mogą być zagrożone oraz udzielać wszelkiej możliwej pomocy solidarnościowej zdelegalizowanemu związkowi i prześladowanym działaczom.


aa

 

 

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.